XVI Zachodniopomorski Festiwal Nauki

XVI Zachodniopomorski Festiwal Nauki  znowu na Chrobrego

W naszej szkole odbyła się wiosenna część XVI Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki – „Spotkanie z nauką”. Było to już kolejne trzydniowe przedsięwzięcie realizowane przez Szczecińskie Towarzystwo Naukowe. Kolejny też raz odbywało się nie tylko w Choszcznie, ale i w Krzęcinie.  – Na co dzień spotykamy się z różnymi festiwalami. Dzisiaj wszyscy, którzy biorą w nim udział będą zwycięzcami prowadzonymi przez tak zacne grono – oznajmił w dniu otwarcia Adam Andriaszkiewicz - starosta choszczeński. Jak się okazało, spotkanie to było również wstępem do inauguracji ważnego wydarzenie z życia Zespołu Szkół Nr 1 im. B. Krzywoustego. – Wydarzenie jest ważne z dwóch powodów:  festiwalu nauki oraz jubileuszu 70-lecia szkoły, który przypadnie w dniach 7 i 8 października 2016 roku. Wśród państwa jest wielu absolwentów pełniących poważne stanowiska w gminie, powiecie, województwie czy diecezji. Już teraz Was zapraszam  – powiedział dr Grzegorz Jacek Brzustowicz – dyrektor placówki, który otworzył imprezę wraz z prof. dr hab. Ewą Komorowską - dziekan wydziału filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.  Okazję do zaprezentowania talentów mieli też nasi uczniowie: Weronika Bodnar, Anna Haładyn, Pola Sobieraj, Anna Haładyn, Maciej Radomiak, Kamil Wrzoskiewicz i Szymon Pabijanek, których opiekunem artystycznym jest Jerzy Januszewski. Zaprezentowała się też dawna absolwentka Sandra Żuk.

Naukowcy, absolwenci i uczniowie

Wśród obecnych był biskup Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – prof. dr hab. Henryk Wejman. – Bardzo się cieszę, że po 38 latach mogę odwiedzić te mury – mówił duchowny, który zainaugurował swoim wykładem pt. „Rozum i wiara w służbie kontemplacji prawdy” XVI Zachodniopomorski Festiwal Nauki „Spotkanie z nauką”. Tego dnia wśród mówców znaleźli się także prof. dr hab.  Janina Jasnowska, prof. Kazimierz Kozłowski, prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski, którzy wśród naszych nauczycieli i absolwentów mają swoich studentów.  Ostatni z naukowców przedstawił nieco zaskakujące badania historyczne związane z rocznicą chrztu Polski. W swoim wykładzie pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego w świetle najnowszych badań” dowodził, że według niektórych informacji chrzest mógł być przyjęty nie z Czech, ale z Niemiec. Być może z Ratyzbony. Ciekawy wykład przygotowały również nauczycielki historii z naszej szkoły: Anna Pol-Dąbrowska i Marlena Panek-Jerzykowska. Zgromadzeni dowiedzieli się sporo o jej przeszłości i zobaczyli unikatowe fotografie. Kiedy szkoła powstała, była pierwszą tego typu w powiecie i na bardzo długo jedyną. Była też trzynastą tego typu placówką w dawnym województwie szczecińskim. Do grona jej absolwentów zaliczamy mnóstwo fantastycznych osób, m.in. wspomnianego już  biskupa Henryka Wejmana, a także biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, znanego astronoma Łukasza Wyrzykowskiego, filmowca Arkadiusza Komorowskiego, olimpijczyka Pawła Czapiewskiego. Absolwentem tej szkoły jest również starosta Adam Andriaszkiewicz i jego zastępczyni Wioletta Kaszak, burmistrz Choszczna Robert Adamczyk i wiceburmistrz Magdalena Sieńko, dr Grzegorz Jacek Brzustowicz i jego brat – dr Wojciech Bogdan Brzustowicz oraz wielu innych znanych ludzi. Warto dodać, że dr Wojciech Bogdan Brzustowicz, jako wójt,  był gospodarzem festiwalu nauki w Krzęcinie. Zajmując się pracą naukową,  niedawno też gościł z wykładem na Uniwersytecie Szczecińskim.

Humaniści, medycy, przyrodnicy

W ciągu kolejnych dni w Zespole Szkół Nr 1 im. B. Krzywoustego z uczniami i nauczycielami swoją humanistyczną wiedzą podzielili się: dr hab. prof. US Danuta Dąbrowska, dr Paweł Migdalski, dr Anna Łakowicz-Dopiera, dr Justyna Bucknall-Hołyńska,  dr Anna Pięcińska i dr Katarzyna Kondzioła-Pich. Natomiast wykłady z zakresu medycyny i zdrowia przeprowadzili: dr hab. n. med. Hanna Piwowarska-Bilska, dr hab. prof. US Anna Rymaszewska, Barbara Wąsowicz , mgr Eliza Orłowska. Z informacjami z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych wystąpili: dr hab. Anna Cedro, prof. US, dr Andrzej Czajkowski i dr Aneta Mika. Ci sami naukowcy podobny cykl wykładów przeprowadzili w Krzęcinie. XVI Zachodniopomorskiemu Festiwalowi Nauki – „Spotkanie z nauką” patronowali wspólnie: starosta Adam Andriaszkiewicz, burmistrz Choszczna - Robert Adamczyk i wójt Krzęcina - dr Bogdan Wojciech Brzustowicz. Wsparcia finansowego udzielili też absolwenci naszej szkoły: Krzysztof Grabarczyk z  Wielkiej Brytanii oraz Stefan i Halina Grabarczykowie z Kanady.

red. Elżbieta Lipińska