Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych "ODKRYJ SWÓJ TALENT"

21-24 listopada 2017r. w godzinach od 12.00 do 14.00.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu promocję kształcenia i szkolenia zawodowego. Ten cel ma zostać osiągnięty poprzez zorganizowanie szeregu spotkań, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje działania, podzielić się innowacyjnymi pomysłami, a także przedstawić rozwiązania wspierające współpracę przedsiębiorstw oraz instytucji z tego sektora. Celem inicjatywy, organizowanej w dniach 21-24 listopada 2017r. pod hasłem „Odkryj swój talent” jest podniesienie atrakcyjności i poprawa wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie.

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent” w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „Mój zawód – moja pasja”, którego celem było inspirowanie  uczniów do planowania własnej kariery zawodowej i promocja Branżowej Szkoły I Stopnia w  zawodzie kucharz. Przygotowaliśmy dla uczniów szkół gimnazjalnych gazetkę i prezentację o przebiegu procesu kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia w zawodzie kucharz i możliwości dalszej edukacji po ukończeniu Branżowej Szkoły I Stopnia.

zawód: kucharz

Kucharz - to zawód, który zdobywają uczniowie  po 3 latach nauki w branżowej szkole I stopnia. To osoba zawodowo zajmująca się przygotowaniem potraw pochodzących z różnych stron świata, jak również dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Kucharz  jest również znawcą prawidłowego serwowania potraw, deserów, napojów i dodatków. Sprawuje  nadzór nad pracą w kuchni.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań:

• właściwego  przechowywania  żywności
  • sporządzania  potraw i napojów
  • wykonywanie  czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów

Dużą zaletą nauki w tym zawodzie są zajęcia praktyczne ,które odbywają się w doskonale wyposażonej pracowni. Szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym, dzięki czemu egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie T.06 - sporządzanie potraw i napojów uczniowie zdają  pod koniec III klasy w dobrze znanej sobie pracowni.

Po  trzech latach nauki i praktyki można zostać szefem kuchni w zakładach gastronomicznych w Polsce jak też w krajach Unii Europejskiej.

Kucharz jest poszukiwanym zawodem przez pracodawców. Coraz więcej osób korzysta z żywienia poza domem, co wiąże się ze stałym wzrostem liczby zakładów gastronomicznych. Daje to możliwości zatrudnienia większej liczby kucharzy. Miejscem pracy kucharza najczęściej są zakłady gastronomiczne  typu otwartego i zamkniętego, w tym restauracje hotelowe i gastronomia sieciowa oraz firmy cateringowe ale również gastronomia na statkach lub w innych środkach transportu.

Kucharz to zawód i pasja. Zapraszamy!