Poradnik dla rodzica ucznia klasy pierwszej w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie

Drogi rodzicu

Dla ułatwienia przygotowaliśmy kilka porad dotyczących zasad i reguł panujących w naszej szkole, – które pomogą wam odnaleźć się w nowej, ponadgimnazjalnej rzeczywistości.

1. Obowiązek nauki

Państwa dzieci, do niedawna uczniowie gimnazjum, podlegali zgodnie z Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty obowiązkowi szkolnemu oraz nauki. Obecnie, do ukończenia 18 r.ż podlegają obowiązkowi nauki. W praktyce oznacza to, że do czasu 18 – tych urodzin Państwa dzieci maja obowiązek pobierać naukę w szkole ponadgimnazjalnej. W przypadku nie spełnienia tego obowiązku, co rozumiane jest jako nieusprawiedliwiona nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć, szkoła ma obowiązek zawiadomić Biuro Obsługi Szkół w Choszcznie, które rozpoczyna postępowanie egzekucyjne w administracji oraz nakłada na rodziców kary finansowe. W trosce o Państwa budżet domowy, prosimy dopilnować by dzieci uczęszczały do szkoły regularnie, natomiast w przypadku choroby, prosimy o dostarczanie wychowawcy jak najszybciej usprawiedliwień, zwolnień lekarskich.

2. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w szkole

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 30.04.2013 r. nasza szkoła prowadzi szereg działań mających na celu wspieranie uczniów mających trudności edukacyjne, trudności z zachowaniem, posiadających Orzeczenie/Opinię PPP, oraz uczniów zdolnych. Nauczyciele w trakcie bieżącej pracy z uczniem dostosowują metody pracy do możliwości swoich podopiecznych. Wychowawcy i pedagodzy szkoli prowadzą zajęcia z doradztwa zawodowo-edukacyjnego. Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą skorzystać z zajęć rewalidacyjnych prowadzących przez specjalistę. Uczniowie zdolni mogą liczyć na wsparcie nauczycieli przedmiotowych i zgłębianie tajników interesujących ich dziedzin nauki. Wszystkie zajęcia są oczywiście darmowe i dobrowolne. Odbywają się po obowiązkowych zajęciach lekcyjnych, najczęściej na 8 lub 9 godzinie lekcyjnej. Zatem jeśli Państwa dziecko posiada Opinię/Orzeczenie Poradni Psychologiczno Pedagogicznej lub zaświadczenie o stanie zdrowia dotyczące np. choroby przewlekłej, mogą Państwo je dostarczyć do sekretariatu szkoły, w celu zapewnienia jak najlepszych warunków do nauki dla Państwa pociech. Dostarczenie w/w dokumentów jest Państwa dobrowolną decyzją.

3. Profilaktyka

Poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi nasza szkoła realizuje również program profilaktyczny „Jestem sobą” opracowany przez pedagog szkolną Iwonę Klimkowską, na bieżąco aktualizowany i zatwierdzany przez Radę Pedagogiczną. Zgodnie z tym programem wychowawcy oraz pedagodzy szkolni realizują wiele działań mających na celu zadbanie o bezpieczeństwo oraz zdrowie państwa dzieci. We wszystkich klasach, przeprowadzane są zajęcia dotyczące trudności edukacyjnych, uzależnień od substancji psychotropowych, hazardu, komputera, itd.; przemocy i agresji, chorób cywilizacyjnych, grup nieformalnych (np. sekt ). Wszystkie „pierwszaki” ponadto odbywają zajęcia integracyjne z pedagogiem szkolnym. Podobnie jak w poprzednim, również w tym roku nasza szkoła włączyła się do udziału w programie profilaktyki uzależnień od alkoholu „ARS czyli jak dbać o miłość”. Wszyscy uczniowie klas I oraz ich rodzice zostaną nim objęci.

4. Bezpieczeństwo

Priorytetem naszej szkoły jest nie tylko wysoki poziom nauczania przekładający się w późniejszych latach na zdawalność egzaminu maturalnego, oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Dokładamy również wszelkich starań aby wszyscy nasi podopieczni czuli się w szkole dobrze i bezpiecznie. W naszej placówce działa nowoczesny system monitoringu, dodatkowo nauczyciele pełnią dyżury na przerwach oraz w kawiarence szkolnej. W szkole powołana jest również osoba Koordynatora ds. bezpieczeństwa, który w porozumieniu z dyrekcją czuwa nad bezpieczeństwem w szkole. Wszelkie nieprawidłowe zachowania ze strony uczniów są na bieżąco wyjaśniane, w przypadku naruszenia zasad szkoły – wobec sprawców wyciągane są konsekwencje. Prosimy Państwa o rozmowę z dzieckiem i uświadomienie mu zasad panujących w szkole, po to aby nasza współpraca przebiegała bez niepotrzebnych zakłóceń. Prosimy również uczulić pociechy, że w przypadku gdy na terenie szkoły dzieje im się jakaś krzywda, mają prawo zgłosić się po pomoc do wychowawcy oraz pedagoga szkolnego. Naturalnie przez zagrożenie nie rozumiemy sprawdzianu z matematyki, który w rzeczywistości szkolnej od czasu do czasu musi się odbyć.

5. Ważne informacje

• Zajęcia w naszej szkole prowadzone są od godziny 8.00 dlatego też uczulamy by Państwa pociechy nie spóźniały się na zajęcia i były w szkole najpóźniej 10 minut przed dzwonkiem (nie obowiązuje u nas tzw. kwadrans studencki).
  • Podczas lekcji uczeń nie może korzystać z telefonu komórkowego, smartphone’a, tabletu, odtwarzacza mp3, i innych urządzeń technicznych. Nauczyciel ma prawo odebrać w/w sprzęt, przekazać go do sekretariatu, skąd odebrać mogą go tylko rodzice/opiekunowie.
  • W szkole obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych, palenia wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów.
  • W szkole obowiązują również zasady dotyczące ubioru. Nie chodzi nam o ograniczanie swobód młodzieży ale o wdrożenie ich w normy panujące w społeczeństwie. Inaczej zatem ubieramy się do szkoły a inaczej np. na dyskotekę.
  • Prosimy również o rozmowę z dziećmi na temat kultury języka, wszelkiego rodzaju wulgaryzmy są niedopuszczalne na terenie szkoły. Prosimy również uczulić pociechy w jaki sposób zwracamy się do nauczycieli, dyrekcji, pracowników szkoły;  przypomnienie im o panujących normach zachowania, zasadach kultury i współżycia społecznego.

Mamy nadzieję ze ten skrócony poradnik pomoże nawiązać nam jak najlepsza współpracę. W razie dodatkowych pytań pomocą służą Państwu wychowawcy klas, dyrekcja, pracownicy szkoły a także pedagodzy szkolni.