Integracja uczniów klas pierwszych

Początek roku szkolnego to dla każdego z nas ważny ale i trudny czas. Myślę, że szczególnie trudno jest  naszym pierwszoklasistom. Podjęcie nauki w nowej szkole budzi w uczniach różne emocje. Jedni nie mogąc się już doczekać spotkań z kolegami i koleżankami  z klasy zakładają swoje grupy na Facebooku,  a inni pewnie chętnie przedłużyliby wakacje o jakiś miesiąc. Z myślą o jednych i drugich w naszej szkole od lat organizuje się zajęcia integracyjne.

Jest to doskonała forma i zabawy, i lepszego poznania się wszystkich uczących się w jednej klasie nie wyłączając wychowawcy oczywiście. Sprawnie przeprowadzone działania integracyjne pozwalają uczniom lepiej funkcjonować w społeczności szkolnej i na pewno ułatwiają podejmowanie nowych wyzwań.  Co ważne – zajęcia poprowadzone w przyjaznej atmosferze, najlepiej poza budynkiem szkoły sprzyjają rozwijaniu u uczniów poczucia bezpieczeństwa, wzajemnej akceptacji i koleżeństwa. W konsekwencji uczniowie chętniej udzielają sobie pomocy koleżeńskiej, są bardziej empatyczni, mają większe poczucie odpowiedzialności za innych, dbają o efekty wspólnie podejmowanych działań. Tych korzyści jest oczywiście wiele więcej i nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Najlepszym tego przykładem niech będą uczniowie klasy I Technikum Gastronomicznego, którzy pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny  Gid i pedagoga szkolnego pani Iwony Klimkowskiej uczestniczyli już w zajęciach integracyjnych. Spotkanie odbyło się 17 września na terenie Szkółki Leśnej w Płotnie. Uczestnicy zajęć przedstawiali swoje mocne strony, zainteresowania i talenty. Opowiadali o sobie i innych członkach rodziny. Odkrywali mniej lub bardziej skrywane tajemnice i cechy charakteru. Dzięki niezwykłej otwartości udało nam się znaleźć wyjątkowo dużo rzeczy, które nas łączą. Dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa Choszczno mogliśmy upiec kiełbaski przy wspaniale przygotowanym ognisku, za co serdecznie dziękujemy. Na zakończenie tego miłego dnia odbyliśmy krótki spacer ścieżką edukacyjną po lesie w towarzystwie zastępcy nadleśniczego Jacka Gida.

red. Iwona Klimkowska