Godziny pracy pedagoga szkolnego

 

 

 

Poradnik dla rodzica ucznia klasy pierwszej w Zespole Szkół Nr 1

W bieżącym roku szkolnym Państwa dziecko rozpoczęło naukę w naszej szkole. Przede wszystkim jest nam niezmiernie miło że wybór padł właśnie na nasza placówkę, mamy nadzieję sprostać wszelkim wymaganiom.

>>> KLIKNIJ TU ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PORADNIKIEM <<<

 

PROJEKT EDUKACYJNY „MŁODZI PATRZĄ NA TRZEŹWO”

W naszej szkole dbamy nie tylko o rozwój edukacyjny naszych uczniów, ale również o ich bezpieczeństwo. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, analizując statystyki wypadków drogowych, szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. „młodych kierowców”
w wieku 18-24 lata, którzy powodują dużą  liczbę wypadków. W 2013 r. byli sprawcami 6.233 z nich (21, 2% powstałych z winy kierujących), zginęły w nich 584 osoby, a 8.430 zostało rannych. Przyczyną 42, 5% zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Młodych kierowców cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami oraz duża skłonność do brawury i ryzyka. W grę wchodzi często stosowanie używek, jak alkohol czy narkotyki i jazda autem pod ich wpływem.
Stąd pomysł Fundacji „Zielony liść ”, która od wielu lat pomaga ofiarom wypadków komunikacyjnych, oraz firmy Statoil na dotarcie, do co najmniej 100 szkół średnich w całej Polsce z programem edukacyjnym „Młodzi patrzą na trzeźwo”, który nie jest kolejnym nudnym wykładem czy moralizowaniem, ale rzeczywistą historią osoby, która sama przeżyła wypadek. Zajęcia mają charakter praktycznych warsztatów. Celem jest zwrócenie uwagi młodych osób na to, że alkohol jest jedną z przyczyn wypadków drogowych, pokazanie jak wygląda życie po traumie, czym jest i jakie skutki niesie niepełnosprawność.


W trakcie zajęć prowadzący Pan Grzegorz Śliwiński najpierw omówił problem społeczny, jakim są nietrzeźwi kierowcy i wypadki z ich udziałem, następnie zaprezentował film „Eksperyment”, pokazujący dobitnie jak zmienia się percepcja kierowcy będącego pod wpływem alkoholu. Punktem, który bez wątpienia najbardziej zaciekawił młodzież była prezentacja symulatora nietrzeźwości, – alkogogli. Uczniowie przekonali się jak wygląda świat widziany oczami nietrzeźwej osoby, ochotnicy próbowali pokonać w symulatorze prosty tor przeszkód, który nagle stał się drogą ciężką do przejścia. W ramach akcji nasza szkoła otrzymała symulator z mocą 2 promili do własnego użytku. Sprzęt zostanie wykorzystany m.in. w trakcie kursu na prawo jazdy, ale również w zajęciach profilaktycznych realizowanych przez wychowawców, nauczycieli oraz pedagogów.
W projekcie wzięli udział wszyscy uczniowie klas drugich.

Mariola Pieśkiewicz
Pedagog szkolny

Dane teleadresowe

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
    ul. Bolesława Chrobrego 31 A
  • Tel/fax (95) 765 24 96
    Tel (95) 765 22 42

ePUAP E.S.P