Poznaj ciekawy zawód

27 maja 2015r. uczniowie klasy II b Licem Ogólnokształcącego pod opieką pedagogów szkolnych odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Choszcznie. Ta wizyta została zaplanowana w związku z realizacją projektu edukacyjnego „Poznaj ciekawy zawód”, którego jednym z założeń jest  przekazywanie informacji o funkcjonujących na rynku pracy zawodach oraz możliwościach ich wyboru, w tym zapoznanie ze specyfiką pracy w wybranym zawodzie, predyspozycjach i przeciwwskazaniach do jego wykonywania, a także ścieżce edukacyjnej prowadzącej do nabycia konkretnej wiedzy i umiejętności.  W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły spotkali się już m.in. z dziennikarzem, nawigatorem, mechanikiem okrętowym, policjantem, adwokatem, psychologiem, trenerem rozwoju osobistego i planowania kariery, bankowcem, logistykiem, funkcjonariuszem służby więziennej czy  pracownikami nadleśnictwa. Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy w Choszcznie miała na celu przybliżenie uczniom zawodów związanych z terapią i wsparciem ludzi niepełnosprawnych.
Podczas wizyty kierownik placówki, pani Joanna Czechowicz, wspólnie z pracownikami, opowiedziała uczestnikom o zasadach funkcjonowania placówki i zawodzie terapeuty zajęciowego. Uczniowie mogli także zobaczyć pracownie, w których prowadzona jest terapia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W choszczeńskiej instytucji podopieczni mają do dyspozycji m.in. pracownię gastronomiczną gdzie odbywa się trening kulinarny, rehabilitacyjną czy krawiecką. Największe wrażenie zrobiły na nas prace plastyczne podopiecznych, które powstają pod kierunkiem pana Artura Groszkowskiego i innych terapeutów. Mieszkańcy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy zaprosili nas na wystawę swoich wytworów, która odbędzie się we wrześniu 2015 r. Już dzisiaj uczniowie zapowiedzieli, że na pewno skorzystają z tego zaproszenia i ponownie odwiedzą ten gościnny „ Dom”.

red. Iwona Klimkowska