Szkolny Klub Europejczyka

„Młodzi Głosują” – symulacja wyborów parlamentarnych

„Młodzi Głosują” jest to symulacja wyborów parlamentarnych, która zorganizowana będzie 19 października 2015 roku. Odbędzie się ona w ponad tysiącu szkołach w całej Polsce. Młodzi ludzie - także niepełnoletni - mają swoje zdanie i poglądy. Program „Młodzi Głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

Celem akcji „Młodzi Głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych obywateli w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

Projekt służy zaangażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Ma również dostarczyć informacji na temat procedur głosowania i znaczenia wyborów.

Wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy jest współwystępujący przy nich proces edukacyjny. Projekt towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od roku 1995. W młodzieżowych wyborach prezydenckich w 2015 roku uczestniczyło ponad  1 500 szkół, a głosowało prawie 200 tysięcy uczniów. Pomysłodawcą oraz realizatorem projektu „Młodzi Głosują”  jest niezależna instytucja edukacyjna.  Jest to Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która powstała z myślą o poprawie jakości systemu oświaty, upowszechnianiu wiedzy obywatelskiej, promowaniu praktycznych umiejętności i postaw niezbędnych do budowania demokratycznego państwa prawa.

Przy przystąpieniu do głosowania na terenie szkoły obowiązkowo należy mieć ze sobą legitymację szkolną !

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO BRANIA UDZIAŁU W SYMULACJI WYBORÓW !

red.: Emilia Chrustowska
Martyna Borkowska