Szkolny Klub Europejczyka

Uroczystość w Krzęcinie

„Maj – rocznica pięknych serc !
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.
Choć przeminął dawno wiek,
Dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg,
Lecz z przeszłości czerpał siły…”

(Michał Aret, Trzeci Maj)

W bieżącym roku, przypada 1050. rocznica chrztu Polski oraz 225. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji Wójt Gminy Krzęcin oraz Proboszcz Parafii Krzęcin skierowali zaproszenie do wszystkich mieszkańców gminy, zachęcające do obejrzenia i wysłuchania montażu słowno – muzycznego upamiętniającego powyższe rocznice.

Uroczystość odbyła się w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Krzęcinie w dniu 8 maja 2016 roku.

Nasza społeczność szkolna także miała w tym przedsięwzięciu swój udział. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego zaprezentowali swój talent wokalny i recytatorski.

Utwory muzyczne wykonali uczniowie klasy II D – Maciej Radomiak i Weronika Bodnar, uczennica klasy II B – Anna Haładyn, a także uczennica klasy III C – Pola Sobieraj.

Wiersz Józefa Relidzyńskiego „Radosny dzień” recytowała uczennica klasy II C – Agata Sól. Emilia Krupa z klasy II C przygotowała wiersz Michała Areta „Trzeci Maj”. Uroczystości odbyły się również z udziałem uczniów klasy mundurowej II E: Aleksandry Dunaj, Natalii Gilewskiej, Agaty Tuchelman, Kamila Gawlaka, Moniki Golińczak, Wojciecha Traczyka, Edwina Błaszczyka, Szymona Smusa, Oktawii Worach oraz Justyny Mańki.

Po wykonaniu wszystkich utworów słowno-muzycznych młodzież zatańczyła tradycyjnego Poloneza. Korowód taneczny rozpoczynali: Karolina Krycka i Krystian Gliński (uczeń tańczy w zespole Stobniczanie)  oraz Laura Matuk i Ernest Pawlikowski, na co dzień uczniowie klasy I A.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy brać udział w tak ważnym dla polskiej kultury i historii przedsięwzięciu. Największą nagrodą dla występujących osób były gromkie brawa i zachwyt mieszkańców gminy Krzęcin.

Opracowała:

Emilia Chrustowska