Szkolny Klub Europejczyka

Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Choszcznie

Kluby Obywatelskie powstają w całej Polsce. Ich celem jest zainicjowanie dyskusji na tematy nurtujące współczesne polskie społeczeństwo. W spotkaniach biorą udział obywatele, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście. Jednym słowem wszyscy, którzy chcą rozmawiać o istotnych dla nas Polaków sprawach.

10 czerwca 2016 roku, Klub Europejczyka działający w naszej szkole, miał zaszczyt uczestniczyć w tym przedsięwzięciu z udziałem znamienitych gości. Z mieszkańcami Choszczna spotkali się eurodeputowany prof. Dariusz Rosati oraz były wojewoda zachodniopomorski dr inż. Marek Tałasiewicz.

Tematem spotkania była Przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Europoseł Dariusz Rosati omówił problem integracji europejskiej. Przedstawił kłopoty współczesnej Unii Europejskiej np. kwestię uchodźców, problemy ekonomiczne Grecji, ewentualne wystąpienie Wielkiej Brytanii. Na tle różnych spraw, które nurtują współczesną Unię umiejscowił Polskę mówiąc, że „najgorsza wizja Polski to Polska skłócona z sąsiadami”.

Następnie dr inż. Marek Tałasiewicz poruszył temat solidarności między państwami Unii Europejskiej w polityce imigracyjnej. Dyskutowano także nad rolą Kościoła katolickiego w procesie integracji.

Po wstępnym omówieniu tematu uczestnicy spotkania zadawali pytania gościom.

Całe spotkanie zakończyło się podsumowaniem tematu.

Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie naszego klubu. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież mogła zapoznać się z zagadnieniem budowania wspólnej Europy. Wierzę, że wiedza zdobyta w ten sposób, zostanie wykorzystana w bieżącej pracy Klubu Europejczyka.

Opracowała:

Emilia Chrustowska