Szkolny Klub Europejczyka

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności organizowana jest w Polsce po raz pierwszy. Jej organizatorem  jest  Komitet Główny Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności powołany na mocy porozumienia trzech uczelni, które tworzą konsorcjum:

• Uniwersytet Warszawski – Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Instytut Nauk Politycznych;
  • Akademia Sztuki Wojennej – Wydział Bezpieczeństwa Narodowego, Instytut Bezpieczeństwa Państwa;
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Wydział Nauk Historycznych i Społecznych, Instytut Politologii.

Na etapie pierwszym (szkolnym) młodzież miała m.in. napisać esej na podany przez organizatora Olimpiady temat. Nasi uczniowie: Marta Sowa klasa III E, Karolina Pietrzak klasa III E, Edwin Błaszczyk klasa III E, Patryk Barszczewski klasa III E, Krzysztof Pisz klasa I A, Anna Milewska klasa II TE, Joanna Wels klasa II TE pod kierunkiem nauczycielki Emilii Chrustowskiej, zakwalifikowali się do II etapu (okręgowego), który odbył się w Szczecinie – 9 grudnia 2016 r.

Etap okręgowy przeprowadzono w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu z całego województwa zachodniopomorskiego (23 osoby) zostali uroczyście powitani przez dr hab. Urszulę Chęcińską, dr Tomasza Czapiewskiego oraz mgr Mariusza Sikorę.

Od godz. 12.00 do 13.00 młodzież rozwiązywała test obejmujący 40 trudnych pytań.  Po teście odbył się pokaz uzbrojenia i wyposażenia drużyny piechoty 12. Brygady Zmechanizowanej, dokonano prezentacji Wydziału Humanistycznego, zaprezentowano uczniom i ich opiekunom ofertę dydaktyczną Instytutu Politologii i Europeistyki.

Dla uczestników olimpiady przygotowano ciepły posiłek po którym uczniowie i opiekunowie brali udział w wykładzie przygotowanym przez dr hab. Grzegorza Ciechanowskiego na temat Bombardowania Szczecina.

O godz. 15.00 nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Mam przyjemność zakomunikować społeczności szkolnej, iż do III etapu Olimpiady zakwalifikowało się 10 uczniów w tym na II miejscu uczennica Marta Sowa, na 9 miejscu uczennica Anna Milewska. Obie uczennice wraz z opiekunem przygotowującym młodzież do Olimpiady w marcu 2017 r. będą reprezentować naszą szkołę w Warszawie.

Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację z naszego pobytu w Szczecinie.

Opracowała:

Emilia Chrustowska