Szkolny Klub Europejczyka

Polska Prezydencja w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie

Od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Polska przewodniczyła obradom w Radzie Unii Europejskiej. Zespół Szkół Nr 1 w Choszcznie od kilku lat współpracuje z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie uzyskując materiały reklamowe dotyczące tematyki unijnej.

Szkolny Klub Europejczyka działający w Zespole Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie wraz z opiekunem panią Emilią Chrustowską chcąc uczcić Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej zorganizował spotkanie z przedstawicielką Regionalnego Centrum Integracji Europejskiej panią Joanną Rakowicz. W spotkaniu udział brali maturzyści z klas liceum ogólnokształcącego chcący zdawać na egzaminie maturalnym w roku 2012 przedmiot wiedza o społeczeństwie. Dzięki spotkaniu młodzież miała możliwość dowiedzieć się jakie są priorytety Polskiej Prezydencji, jakie zadania realizuje Rada Unii Europejskiej, jakie działania podejmuje Polska by sprawnie wykonywać Prezydencję.
Spotkanie połączone było z wystawą prac uczniów klasy II D, I G, I F na temat „Polska kultura w zjednoczonej Europie”.
Dzięki pomocy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie pozyskaliśmy materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć z zakresu wiedzy o integracji europejskiej. Młodzież uzyskała w ten sposób niezbędne do nauki materiały.
Spotkanie przygotowali uczniowie ze Szkolnego Klubu Europejczyka oraz uczniowie klasy II F.

Kolejnym pomysłem było przeprowadzenie cyklu lekcji dla klas pierwszych o Unii Europejskiej (lekcje prowadzili uczniowie klasy II F – Joanna Krakowiak i Jakub Żybko). Był to świetny pomysł, który będziemy nadal kontynuować.

Następnie w dniu 11 października 2011 r. w Zespole Szkół Nr 1 odbyła się piąta edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Konkurs ma celu propagowanie wiedzy o procesie integracji europejskiej wśród młodzieży, rozbudzenie zainteresowania Unią Europejską oraz przygotowanie do uczestnictwa w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej. Organizatorem konkursu jest nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii pani Emilia Chrustowska. Poniżej przedstawiono listę nagrodzonych uczniów:

I miejsce – Piotr Mróz (klasa II G)
II miejsce  - Agata Krysiak (klasa II D)
III miejsce – Alicja Lasek (klasa II D) oraz Aleksandra Winnicka (klasa I G)

Opracowanie: Emilia Chrustowska