Przemarsz przez miasto

Pod odsłonięciu tablicy pamiątkowej, spośród obecnych w kosciele osób uformowała się wielka kolumna, która ruszyła przez Choszczno. Na czele pochodu podążali uczniowie ZS 1 niosący baner z nazwą szkoły-jubilatki. Za nimi orkiestra z mażonetkami.

Za orkiestrą, nawiązujące do patrona szkoły, konne postacie w strojach historycznych: Bolesława Krzywoustego (p. Mirosław Pasternak), jego małżonki Salomei (p. Joanna Przyborek) i syna Władysława (p. Michał Pasternak), którym towarzyszył orszak zbrojnych rycerzy polskich pod dowództwem Krzysztofa Wiklaka. W grupie zbrojnej rycerzy, ubranych w piękne historyczne stroje i broń, maszerowali uczniowie: Marceli Duczmański, Erwin Ciszek, Hubert Kochanek, Michał Hładuniuk, Łukasz Bielecki, Michał Kowalczyk, Marcin Kacprzak, Jakub Tryba, Rafał Michalak.

Dalej w pierwszym rzędzie Starosta Choszczeński Adam Andriaszkiewicz, Wicestarosta Wioletta Kaszak, Biskup Szczecińsko-Kamieński Henryk Wejman, dyrektor szkoły Grzegorz Brzustowicz, Jolanta Owczarska. W dalszych szeregach kadra kierownicza: wicedyrektorzy: Małgorzata Jędras i Mariusz Kloczkowski, kierownicy: Grzegorz Światała i Włodzimierz Piechota nadzorujący organizację całego przemarszu, radni powiatowi, goście, nauczyciele i pracownicy szkoły dawni i obecni oraz uczniowie i absolwenci. Swoją obecność zaznaczył banerem Internat Zespołu Szkół oraz zwarta grupa sportowców z MOSW i dziewcząt z pomponami pod opieką p. B.Mitery. Kolumnę zamykały pojazdy wojskowe i szkolne.

Podczas przemarszu mocnym akcentem była kolumna pracowników i sportowców z MOSW. Na czele szli zawodnicy z banerem ośrodka, następnie każda sekcja z charakterystycznym elementem swojej dyscypliny. Kajakarze mieli wiosła, żeglarze prowadzili na wózku „Optymista”, kajakpoliści nieśli kajak z kajakarzem ubranym w pełny ubiór. Duża część zawodników MOSW uczy się w szkołach podstawowych bądź gimnazjum. Dlatego w porozumieniu z dyrektorami i nauczycielami powyższych szkół oraz za zgodą rodziców duża grupa uczniów mogła uczestniczyć w święcie szkoły.

Trasa przemarszu, którym kierowała policja, na czele z p. Aspirantem sztabowym Robertem Neryngiem, wiodła przez miasto, z kościoła parafialnego pw. Św. Jadwigi ulicami: Jagiełły, Piastowską, Chrobrego, Wolności do Choszczeńskiego Domu Kultury. W pobliżu siedziby Straży Pożarnej miał miejsce występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, po którym przy dzwięku syren wozów strażackich kolumna ruszyła dalej, docierając do CHDK, gdzie kolejne tłumy oczekiwały już na rozpoczęcie uroczystej gali.