Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:

Poniedziałek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 15.15
Wtorek 10.35 - 11.50 ; 13.25 - 14.30
Środa 08.00 - 09.50 ; 11.40 - 15.15
Czwarek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 11.50 ; 14.15 - 15.15

Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie

Godziny otwarcia Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Quo vadis…? – do biblioteki!

Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły mieli ogromną przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Choszcznie,  mogliśmy, wspólnie z wieloma osobistościami naszego powiatu, odczytać fragmenty powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt.: „Quo vadis”.

Akcja odbyła się 3 września 2016 roku pod Miejską Biblioteką Publiczną w Choszcznie. W przedsięwzięciu udział wzięli nauczyciele: Beata Staruch, Magdalena Zienda, Marta Staniewska, Elżbieta Lipińska,  Agnieszka Szuba oraz uczniowie: Ernest Aleksiun z klasy IA, Fabian Kołosowski z klasy III D, Anna Błażejewicz, Dominik Stankowski, Wiktoria Różańska, Oliwia Siewior, Karolina Węgierska, Kornelia Krowiranda (z klasy III D), Nikolina Kmieć, Natalia Ławniczak, Wioleta Mgłowska, Julia Witkowska z (z klasy I B), Weronika Nowak  z  klasy II TG, Mateusz Biba, Kacper Kowalczyk  (z  klasy I TG).

Cytując słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy: „To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić”.

Projekt Narodowego Czytania został zainicjowany w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W ten sposób chciał on uczcić 200-lecie ostatniego zajazdu na Litwie. A ponieważ historię tę opowiedział Adam Mickiewicz w swojej epopei, wówczas czytano „Pana Tadeusza”.

W roku 2013 odczytano „Zemstę” Aleksandra Fredry, w 2014 – „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, w 2015 – „Lalkę” Bolesława Prusa.

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym projekcie. Był to czas wspaniałej lektury, napisanej pięknym ojczystym językiem, prezentującej nasze bogactwo narodowe.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. W druku zwartym wydano „Quo vadis” w 1896 roku. Powieść odniosła ogromny sukces w Polsce jak i na świecie i została przetłumaczona na ponad 50 języków.

Henryk Sienkiewicz – polski powieściopisarz, nowelista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się  5 maja 1846 roku w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Był synem Józefa i Stefani Sienkiewicz z domu Cieciszowska. Naukę rozpoczął w warszawskim gimnazjum. Świadectwo dojrzałości otrzymuje w 1866 i za namową rodziców zdaje na wydział lekarski Szkoły Głównej w Warszawie, który porzucił i przeniósł się na wydział  Filologiczno-Historyczny. Studiów jednak nie ukończył. W latach 70 ukazuje się w prasie jego powieść „Na marne”, z powodzeniem pisuje też felietony. Po ukazaniu się nowel „Hania” i „Stary sługa” Sienkiewicz udaje się w podróż po Ameryce Północnej.  W 1881 powstaje nowela „Latarnik”. Kolejne lata okazują się przełomowe w życiu i twórczości Sienkiewicza, ukazuje się Trylogia, czyli „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Powieści te przyniosły Sienkiewiczowi sławę i uznanie.  Pod koniec  XIX wieku powstaje „Quo Vadis”, a w roku 1900 „Krzyżacy”. Dzieła Sienkiewicza cieszą się sporą popularnością nie tylko w Polsce ale i na świecie, tłumaczone są one na wiele języków. Jedną z przyczyn jego popularności był rozgłos jaki przyniosła Sienkiewiczowi  nagroda Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości (a nie – jak się powszechnie sądzi – za powieść „Quo Vadis”). Wybuch wojny wpłynął  na decyzję o opuszczeniu Polski  i wyjazdu do Szwajcarii. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano.

Źródło: https://biografia24.pl/henryk-sienkiewicz/

red.MZ