Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:

Poniedziałek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 15.15
Wtorek 10.35 - 11.50 ; 13.25 - 14.30
Środa 08.00 - 09.50 ; 11.40 - 15.15
Czwarek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 11.50 ; 14.15 - 15.15
Piątek 08.00 - 15.15

 

Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie
 
Godziny otwarcia Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Wizyta w Zakładzie Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

W poniedziałek 09 kwietnia 2018r. uczniowie klasy I i II biologiczno- chemicznej  byli z wizytą w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W skład katedry wchodzą trzy zakłady: klasyczny Zakład Medycyny Sądowej (składający się z przychodni, gdzie przeprowadzane są obdukcje oraz prosektorium), Zakład Genetyki Sądowej oraz Zakład Toksykologii Klinicznej i Sądowej. W katedrze poza działalnością dydaktyczną, wykonuje się także badania sądowo-lekarskie. Tutaj powstają opinie na podstawie, których stwierdza się uczestnictwo w przestępstwie. Profesorowie z tych zakładów przeprowadzają także sekcje zwłok i badają skład substancji toksycznych. Badają  polimorfizm DNA w sprawach spornego ojcostwa, zajmuje się ustalaniem tożsamości genetycznej ,a od 2000r. prowadzi również analizy DNA w śladach biologicznych.

Na samym początku pan dr n. med. Jarosław Piątek przywitał uczniów, zaprosił na wykład  dotyczący działalności Zakładu Genetyki Sądowej i zapoznał z projektem: „Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów”. Następnie oprowadził po całym zakładzie.

Pierwsze laboratorium, do którego nas wprowadzono, to „pokój wstępnej preparatyki śladu”. Brzmi tajemniczo. A co znaczy? Dowody rzeczowe są tu rozpakowywane, fotografowane i opisywane.  W tym miejscu zabezpieczany jest materiał do dalszych badań DNA, czyli do izolacji DNA, jego powielania oraz określania profili DNA - wyjaśnia dr n. med. Jarosław Piątek. - Podczas pracy nad dowodami do tego pokoju nie wolno wchodzić. Jest ryzyko, że zostawi się ślady DNA. Oczywiście każdy pracownik zakładu ma stworzony swój profil DNA i na koniec opiniowania porównujemy czy w trakcie pracy nie nanieśliśmy żadnych śladów. Genetyka sądowa to nie tylko badanie śladów na dowodach rzeczowych i miejscu zdarzenia, ale także identyfikacja osób NN zaginionych.

W Szczecinie powstaje Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów. W pokoju antropologii sądowo-lekarskiej kości poddawane są specjalnym zabiegom, dzięki którym możliwe jest uzyskanie materiału DNA. W tym miejscu antropologowie opisują szkielet, szacują jego wiek, płeć, szukają przyczyny śmierci. A jak uzyskiwany jest materiał DNA z takiego szkieletu? Naukowcy wycinają niewielki kawałek z kości, kruszą go i preparują. Materiał jest izolowany i powielany. Dopiero tak przygotowany preparat można obejrzeć i stworzyć profil DNA. Obecnie oprócz badań kryminalistycznych, najważniejszym projektem jest Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów (więcej informacji na www.pbgot.pl).

zdjęcia: Aleksandra Maligłówka

red. Joanna Kolenda

Dane teleadresowe

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
    ul. Bolesława Chrobrego 31 A
  • Tel/fax (95) 765 24 96
    Tel (95) 765 22 42

ePUAP E.S.P