• „Ku niepodległej”

    Każde minione pokolenie Polaków wierzyło niezłomnie, że upragniona wolność kiedyś nadejdzie. Ta wiara przekazywana była z ojca na syna. Ona nakazywała im pracować i żyć dla Ojczyzny, a jeśli zajdzie potrzeba, oddać dla niej życie. I tak było. Umierali na polach bitew, w więzieniach i na zesłaniu.


    Dlatego uroczyście obchodząc dzień 11 listopada jako święto narodowe, nie wolno nam o nich zapomnieć, a pamięć o ich poświęceniu winniśmy przekazywać naszym dzieciom i naszym wnukom. Tylko w ten sposób spłacimy dług wdzięczności wobec przodków, którzy cierpieli i przelewali krew, aby Polska była wolna.
     Aby uczcić tak wyjątkową rocznicę uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali uroczysty  koncert „Dla Niepodległej”. Bardzo serdecznie dziękujemy młodzieży za zaangażowanie i wzorową postawę.

     Uczniowie, którzy brali udział w koncercie: 
    1.Aleksandra Maligłówka
    2.Wiktoria Stefańska
    3.Maja Sosińska
    4.Patrycja Jabłońska
    5.Wiktoria Kaszuba
    6.Julia Sobieraj
    7.Kacper Kunowski
    8.Weronika Siwko
    9.Ewa Zarzecka
    10.Sara Nowak
    11.Ola Zylak
    12.Kamil Wrzoskiewicz
    13.Wiktoria Pałasz
    14.Julia Skrzypiec
    15.Karol Błażejewicz
    16.Wioleta Mgłowska
    17.Adam Klucznik
    18.Piotr Rydz
    19.Franciszek Błaszczyk
    20.Wojciech Winnicki
    21.Marcel Matura
    22.Krzysztof Pawlak
    23.Miłosz Groblica
    24.Seweryn Misiak
    25.Jakub Krawczyk
    26.Julia Jasiewicz 
    27.Kinga Karbowska
    28.Justyna Okrzeja
    29.Zuzanna Bińkowska
    30.Aleksandra Karwecka
    31.Martyna Grabarczyk
    32.Daria Komorowska
    33.Roksana Musiałowska 

    Podziękowania składamy także panu Marianowi Paszkowiakowi oraz uczniowi Igorowi Tomczakowi  za pomoc przy przygotowaniu prezentacji.

    Opiekunowie grupy: 
    Joanna Kolenda
    Natalia Skowron-Kozyra
    Jerzy Januszewski
     

  • Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

    W  dniach 21 i 22 listopada, gościmy tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauką w szkołach technicznych, które istnieją w Zespole Szkół Nr 1. Od przyszłego roku szkolnego kandydaci będą mogli kształcić się w następujących kierunkach: technik mechanik  i technik pojazdów samochodowych, technik logistyk, technik informatyk i technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz.  

     

    Dodatkowe umiejętności są ważne


    Obecni uczniowie zdobywają kwalifikacje w zmodernizowanych  pracowniach, które wyposażone są w nowoczesne pomoce dydaktyczne.  Biorą też udział w rozmaitych projektach uzupełniających ich kompetencje techniczne. Jeden z nich realizowany jest już po raz szósty we współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Podczas zajęć szkolą się m.in. w zakresie prawa energetycznego oraz zdobywają uprawnienia czeladnicze w zawodach wulkanizatora i elektromechanika pojazdów samochodowych.  Kolejny zaś to projekt unijny pt. „ Dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje zawodowe moją przepustką na rynku pracy”. W jego ramach uczniowie techników szkolą się na kilku kursach. Są to:  kurs prawa jazdy kategorii B, kurs uprawnień do obsługi wózków jezdniowych z wymiana butli LPG, kurs umiejętności kelnera-baristy, kurs nowoczesnych technologii w branży logistycznej w praktyce oraz kurs administracji systemami komputerowymi. Wszystkie te zajęcia kończą się egzaminami zewnętrznymi, które naszym uczniom dają dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu już w czasie wakacji  wielu z nich odbyło nieźle płatne staże u pracodawców. 

    Nauka i pasja

    Co o nauce w naszej szkole sądzą uczniowie? – Wybrałem ten kierunek, aby mieć dobry zawód i maturę. Na pewno będę studiował i pracował. Wymagania są duże, ale nie przytłaczają człowieka. Ta szkoła jest także dobrym miejscem, aby znaleźć również czas na rozwijanie swoich pasji – mówi Kamil Wrzoskiewicz z kl. IV TI, który jest nie tylko zdolnym informatykiem, ale i muzykiem. Niejednokrotnie mogliśmy obserwować jego poczynania nie tylko na koncertach szkolnych.   Jego słowa potwierdza Michał Wietrzycki z kl. III TL. – Wiem, że znajdę pracę po tej szkole. Nawet wtedy, gdy nie pójdę na studia, to i tak będę logistykiem, w pełnym tego słowa znaczeniu. Mam czas nie tylko na naukę ,ale również na rozwijanie swojej pasji społecznikowskiej – opowiada Michał, który został wybrany przez kolegów na radnego Młodzieżowej Rady Choszczna. Dziś chyba każdy młody człowiek nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Nie wystarczy tylko umieć  go prowadzić, ale warto też umieć je naprawić. Dlatego interesującym kierunkiem jest technikum samochodowe. – Bardzo fajny profil. Można zdobyć w nim prawo jazdy i nauczyć się wszystkiego, co związane jest z obsługą auta. Po skończeniu szkoły zarobki są obiecujące – mówią Kacper Małecki, Mateusz Religa i Mateusz Walus z kl. II TG. Chłopcy marzą o założeniu w przyszłości własnych warsztatów samochodowych.  Na dobrą pracę i płacę liczą także uczniowie klas gastronomicznych. – Lubię naukę i praktyki. Przyszedłem tutaj, bo wiem, że dobrze płatnej pracy nie będzie mi nigdy brakowało – twierdzi Adam Klucznik z klasy II TG. Uczy się nie tylko jak przygotować potrawy, nie tylko polskiej kuchni, ale też podawania do stołu czy dekoracji  sali. – To ważna umiejętność - dodaje Adam.  Tego samego zdania są jego starsi koledzy z klasy maturalnej.  – Jest to tak interesujący kierunek, że nie wyobrażam sobie innego  - mówi Bartosz Sawka z kl. IV TG. – Wybrałam ten profil w Zespole Szkół Nr 1, ponieważ  kierowałam się dobrym poziomem nauki  – dodaje Weronika Nowak, jego koleżanka z klasy, która pochodzi z powiatu stargardzkiego. Wszyscy uważają, że warto uczyć się na Chrobrego, w którym oprócz szkół technicznych jest także liceum ogólnokształcące. 

    Elżbieta Lipińska 
     

  • Historia Lwowa

    16 listopada br. Prof. dr hab. Ryszard Tomczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego i laureat konkursu "książka historyczna roku 2017" wygłosił wykład dla uczniów "Historia Lwowa na tle procesu odzyskania niepodległości przez Polskę". Wykład przygotowali: Dyrektor szkoły dr Grzegorz Jacek Brzustowicz oraz Panie: Agnieszka Szuba i Magdalena Zienda. Autorka zdjęć: Iwona Rycerz.

  • Bijemy rekord dla Niepodległej

    Wspólnie świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości!

    Nasza szkoła czynnie włączyła się w akcję Rekord dla Niepodległej.

    W piątek,9 listopada 2018 roku  o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. 


    Magdalena Zienda

  • Pomogliśmy zwierzętom ze Schroniska w Młodolinie

    Przez cały październik Samorząd Uczniowski wspólnie z Wolontariatem oraz panią Beatą Chmielewską  zbierał karmę oraz koce i inne ciepłe rzeczy potrzebne do ocieplenia psich bud.
    Do akcji włączyli się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół nr 1.

    Zebrana karma napełni brzuszki podopiecznych schroniska w Młodolinie, a koce i inne ciepłe rzeczy ogrzeją budy czworonogów - dając im namiastkę utraconego niegdyś domu. 

    Dziękujemy z całego serca.

    Magdalena Paprota

  • II AB MISTRZEM SZKOŁY

       17 października zakończyły się rozgrywki chłopców w piłkę nożną.  Zawody odbywały się na „orliku” szkolnym. Uczestniczyło w nich ok. 100 uczniów naszej szkoły.
       I etapem zawodów były mistrzostwa klas I, z których do rozgrywek głównych awansowały najlepsze dwie klasy. W rywalizacji tej brały udział klasy: I TL, I TI, I TS. Do dalszych rozgrywek awansowały klasy I TI i I TS.
       W głównej fazie zawodów wzięło udział 8 klas: I TI, I TS, II AB, II D, III A, IIIC, III TI, IV TL. Mecze rozgrywano w trzech grupach po trzy zespoły. Do finału awansowały najlepsze zespoły z poszczególnych grup i jeden zespół z grupy barażowej.

    GRUPA MISTRZOWSKA
    1.II AB
    2.III A
    3.IV TL
    4.II D

    Na tym etapie rozgrywek drużyny grały każdy z każdym. W wyniku czego mistrzem szkoły została klasa II AB, II miejsce zajęli uczniowie klasy III A, a III miejsce przypadło klasie II D. 
    Składy drużyn

    MISTRZ SZKOŁY – KLASA II AB
    1.Garbicz Jakub
    2.Połomski Cezary
    3.Apoczkin Jakub
    4.Grzyb Bartosz
    5.Błażejewicz Karol
    6.Bujanowski Szymon
    7.Hołubowski Hubert
    8.Kłodawski Bartosz

    WICEMISTRZ SZKOŁY KLASA – III A
    1.Dudziak Jan
    2.Gradys Michał
    3.Banach Marcel
    4.Pilżys Łukasz
    5.Kozikowski Michał
    6.Popielarczyk Bartek
    7.Gołębiewski Kacper

    III MIEJSCE – KLASA II D
    1.Misiak Sewryn
    2.Kmieć Marcel
    3.Młynarczykowski Jakub
    4.Matuna Marcel
    5.Krawczyk Jakub
    6.Groblica Miłosz
    7.Górski Kewin
    8.Nowacki Patryk
    9.Karpało Wiktor
    10.Kaczmarek Marcin.

    Mamy nadzieję, że wszyscy fajnie się bawili a zwycięzcom gratulujemy!
    Rozgrywki przygotował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Kaczor.

    Izabela Białek 

  • Eksplozja wiedzy

    „Eksplozja wiedzy” – pod tym hasłem Uniwersytet Szczeciński organizuje cykl wykładów otwartych dla szerokiej publiczności. 

    W poniedziałek 15 października czterdziestu siedmiu uczniów naszej szkoły wzięło udział w interesującym wykładzie znakomitego polskiego naukowca. Dr hab. Jacek Jemielity jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego pracującym w Centrum Nowych Technologii. Wykład „Terapie genowe oparte na mRNA - nadzieje i wyzwania” odbył się na Uniwersytecie Szczecińskim i wzięli w nim udział uczniowie klasy Ib, IIb, IIIb pod opieką nauczycieli Pani Beaty Gawron, Pani Małgorzaty Starobrzańskiej i Pana Tadeusza Junaka. 
    Pan profesor podczas wykładu wyjaśnił metodę wykorzystywania mRNA do różnych terapii, w tym terapii nowotworowej. Odkrycie polskich naukowców spotkało się z zainteresowaniem koncernów farmaceutycznych. Dowiedzieliśmy się, że przeprowadzono już wiele badań klinicznych, polegających na podaniu pacjentom „spersonalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych”. Metoda przedstawiona przez Pana profesora przeznaczona jest, np. do leczenia czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry.
    Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu. 
    Czytającym tę krótką notkę polecamy filmową relacją z wykładu na stronie: 

    www.wyklady.usz.edu.pl

    Beata Gawron – nauczyciel biologii 
    Uczniowie Ib, IIb, IIIb

  • UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO II ETAPU KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO

    REJON: POWIAT CHOSZCZEŃSKI
    Uczniowie przystępujący do konkursu muszą mieć legitymację szkolną oraz czarny długopis.
    Niestawienie się ucznia na eliminacje w terminie przeprowadzania konkursu oraz zgłoszenie się w innym niż wyznaczone przez organizatora miejscu, pozbawia ucznia możliwości uczestniczenia w konkursie.

    KONKURS GEOGRAFICZNY
    19 listopada 2018 r. godz. 14.00,  sala nr 1
    1.Wajda Hubert
    2.Włodarczyk Jędrzej
    3.Neryng Amelia
    4.Ciecierski Jerzy
    5.Kowalczyk Maciej
    6.Hejza Katarzyna
    7.Wypchło Wiktoria
    8.Pawlak Julia
    9.Kozioł Mateusz
    10.Guzek Cyprian

    KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO
    20 listopada 2018 r. godz. 14.00,  sala nr 1
    1.Urbanowicz Michał
    2.Wajda Hubert
    3.Sieńko Agata
    4.Niewinczana Iga
    5.Żabicka Joanna
    6.Kowalczyk Maciej
    7.Leciejewska Jagoda
    8.Rutkowska Aleksandra
    9.Farbisz Kacper
    10.Sowa Paulina
    11.Guzek Cyprian
    12.Szremska Hanna


    KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
    21 listopada 2018 r. godz. 14.00,  sala nr 1
    1.Czyż Katarzyna 
    2.Herda Maciej
    3.Sieńko Agata
    4.Mrozińska Nadia
    5.Kowalczyk Maciej
    6.Słotwińska Dagmara
    7.Leciejewska Jagoda
    8.Grabiec Agata
    9.Makowski Bartosz
    10.Farbisz Kacper 
    11.Hołubowski Patryk
    12.Guzek Cyprian

    KONKURS Z MATEMATYKI 
    22 listopada 2018 r. godz. 14.00, sala nr 1
    1.Wajda Hubert
    2.Maślak Jakub
    3.Kondela Mikołaj
    4.Szymanek Michał
    5.Kowalczyk Maciej
    6.Hejza Katarzyna
    7.Abraś Paulina 
    8.Wojtal Magdalena
    9.Farbisz Kacper
    10.Guzek Cyprian
    11.Kmetyk Natalia

    KONKURS CHEMICZNY
    23 listopada 2018 r. godz. 14.00,  sala nr 1
    1.Stelmach Aleksandra
    2.Rutkowski Jan
    3.Małysko Agnieszka
    4.Bürger Zuzanna
    5.Kozioł Mateusz
    6.Genik Emilia
    7.Guzek Cyprian

    KONKURS JEZYKA NIEMIECKIEGO
    26 listopada 2018 r. godz. 14.00,  sala nr 1
    1.Plaszczyk Julia
    2.Urbanowicz Michał
    3.Warszawiak Katarzyna
    4.Mrozińska Nadia
    5.Buduj Emilia
    6.Filipowicz Emilia

    KONKURS FIZYCZNY
    27 listopada 2018 r. godz. 14.00, sala nr 1
    1.Maślak Jakub
    2.Stelmach Aleksandra
    3.Wojciechowski Filip
    4.Jabłecki Jakub 
    5.Kowalczyk Maciej
    6.Farbisz Kacper
    7.Kozioł Mateusz
    8.Guzek Cyprian
    9.Różanski Michał

    KONKURS HISTORYCZNY
    28 listopada 2018 r. godz. 14.00,  sala nr 1
    1.Orzechowski Jakub 
    2.Czyż Kacper
    3.Taratajcio Małgorzata
    4.Wytlib Katarzyna
    5.Kowalczyk Maciej
    6.Mikołajczuk Kamil
    7.Guzek Cyprian
    8.Michalska Emilia

    KONKURS BIOLOGICZNY
    29 listopada 2018 r. godz. 14.00 sala nr 1
    1.Plaszczyk Julia
    2.Rutkowski Jan
    3.Zagozda Justyna
    4.Bocian Alicja
    5.Małysko Agnieszka
    6.Hejza Katarzyna
    7.Wypchło Wiktoria
    8.Pawlak Julia
    9.Sowa Paulina
    10.Genik Emilia

    KONKURS Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
    30 listopada 2018 r. godz. 14.00 sala nr 1
    1.Wandoch Magdalena
    2.Singh Chandni
    3.Włodarczyk Jędrzej
    4.Plaszczyk Julia
    5.Farbisz Kacper 
    6.Guzek Cyprian
    7.Michalska Emilia

  • Demokracja w praktyce – konferencja z udziałem młodzieży

    Już po raz drugi młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczyć w spotkaniu z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierdem Geblewiczem. 14 maja 2018 roku uczestniczyliśmy w warsztatach na Zamku Książąt Pomorskich. Wówczas byliśmy wśród kilku szkół zaproszonych do udziału w cyklu spotkań z politykami i działaczami samorządowymi. Spotkania dotyczyły demokracji. Było to kolejne spotkanie w którym brał udział Klub Europejczyka. 

    5 października 2018 roku odbyła się konferencja podsumowująca cały cykl spotkań dla młodzieży. Konferencję otworzył pan Olgierd Geblewicz. Następnie z ciekawym wykładem ”Aktywny obywatel, aktywny Europejczyk„  wystąpił szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu pan Łukasz Kempara. Po wykładzie nastąpiła dyskusja z udziałem młodzieży różnych szkół biorących udział w projekcie oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli Rafał Szyndlauer - reprezentant Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, dr Bogna Baczyńska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, Małgorzata Ludwiczek – kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz przedstawiciele młodzieży z Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego - Marianna Pietkiewicz i Łukasz Płuciennik. Dyskusję moderowała Sandra Jędras. Po panelu dyskusyjnym był czas na zrobienie pamiątkowego zdjęcia z Marszałkiem. 


    Zaprezentowano również scenariusze zajęć na temat demokracji przeznaczonych dla uczniów szkół średnich. Rozstrzygnięto także konkurs Młoda Europa. Po całym spotkaniu odbył się lunch. Uczniowie, jak i opiekunowie mieli możliwość wymiany doświadczeń, indywidualnych rozmów na współczesne problemy społeczne i polityczne z gośćmi. 
    Zachęcamy do zapoznania się z krótkim filmem z warsztatów w maju z udziałem uczniów naszej szkoły.
    https://www.youtube.com/watch?v=Qds81SeDVWA&t=11s

    Szkolny Klub Europejczyka

  • CHOSZCZEŃSKI BIEG TERENOWY – 28 września 2018 r.

    Ponad 600 zawodników wystartowało w 11 edycji Choszczeńskiego Biegu Terenowego organizowanego   przez Centrum Rekreacyjno - Sportowe w Choszcznie.
    Plac Witosa, Miejska Góra nabrały sportowego oddechu!
    Nasz Zespół Szkół Nr 1 w biegach  reprezentowali:


    1.    Franas Jakub                 1a LO
    2.    Gołębiewski Krystian    1TL
    3.    Jagodziński Tadeusz     1TL
    4.    Kosyl Natalia                  1TL
    5.    Wasiak Dominika           1TL
    6.    Wojarski Igor                  1TL
    7.    Bujowski Szymon          2a LO
    8.    Jerzykowska Julia         2a LO
    9.    Połomski Cezary            2a LO
    10.  Przygońska Karolina     2a LO
    11.  Błażejewicz Karol          2b LO
    12.  Grabiec Oliwia               2b LO
    13.  Grzyb Bartosz                2b LO
    14.  Sajdak-Pietrzak Nikola  2b LO
    15.  Bińkowska Zuzanna      2d LO
    16.  Groblica Miłosz              2d LO
    17.  Karbowska Kinga          2d LO
    18.  Karpało Wiktor               2d LO
    19.  Matura Marcel                2d LO
    20.  Okrzeja Justyna             2d LO
    21.  Pawlak Krzysztof           2d LO
    22.  Wilczyński Damian        2d LO
    23.  Wojdak Martyna             2d LO
    24.  Al-Ansi Amir                   2i TI
    25.  Połomski Gracjan          2i TI
    26.  Roszycki Dariusz           2i TI
    27.  Sobczak Sebastian        2i TI
    28.  Przygoda Jakub             2l TL
    29.  Pisz Krzysztof                3a LO
    30.  Popielarczyk Bartosz    3a LO
    31.  Brzęczkowski Rafał       3c LO
    32.  Piotrowicz Kacper         3c LO
    33.  Trzeciak Błażej               3c LO


    W zawodach w kategorii: Klasa III gimnazjum  i I ponadgimnazjalna: 
    Drugie miejsce zajął IGOR WOJARSKI – uczeń klasy I Technikum Logistycznego.
    W kategorii: Klasy II, III i IV ponadgimnazjalne: 
    Pierwsze miejsce zajęła  MARTYNA WOJDAK (klasa 2 d)
    Trzecie miejsce zajęła  ZUZANNA BINKOWSKA (klasa 2d)
    Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął BARTEK POPIELARCZYK(klasa 3a)
    a trzecie BŁAŻEJ TRZECIAK (3c).


    Link do zdjęć:  http://www.choszczno.pl/content/view/6143/1/ 


    Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegów !

    Życzymy wiele zapału w dalszej przygodzie z bieganiem ! 

                                                Ze sportowym pozdrowieniem -      
                                                Beata Chmielewska

  • Szkoła to nie tylko lekcje, nauka, wkuwanie do testów i kartkówek, ale to czas fajnej zabawy i nabywania ważnych umiejętności społecznych.

    Dzisiaj przekonali się o tym uczniowie pierwszej klasy Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie, którzy wraz z wychowawczynią, panią Martą Staniewską i pedagogiem szkolnym, panią Iwoną Klimkowską  uczestniczyli w zajęciach integracyjnych zorganizowanych na terenie obiektu edukacyjnego Nadleśnictwa Choszczno,  przy szkółce leśnej w Płotnie.  

    Zajęcia integracyjne z pedagogiem i wychowawcą, to jeden z ważniejszych punktów programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły, które są organizowane zawsze na początku roku szkolnego.  
    Podejmowane przez nas działania integracyjne dają szansę na kształtowanie się u uczniów postaw prospołecznych.  
    Odpowiednio przeprowadzone działania integracyjne uczą tolerancji, zrozumienia i empatii, co wpływa na powstawanie szacunku i zrozumienia dla odmiennego sposobu życia naszych podopiecznych. Daje to możliwość uzyskania wsparcia klasy w trudnych sytuacjach. Uczestnicy zajęć integracyjnych mają szansę nabycia przydatnych umiejętności interpersonalnych z zakresu komunikacji, asertywności i rozwiązywania konfliktów. Nasi podopieczni częściej udzielają sobie wzajemnie pomocy. Mają poczucie odpowiedzialności za innych i efekty wspólnie podejmowanych działań. Taka integracja klasy zwiększa poczucie bezpieczeństwa i  akceptacji ze strony rówieśników. Ułatwia funkcjonowanie w wielu sytuacjach szkolnych, głównie dotyczących nowych, nieznanych warunków. 

    Poza warsztatami integracyjnymi uczniowie odbyli dzisiaj pieszą wędrówkę po lesie ,podczas której  wysłuchali bardzo ciekawych wykładów. Pani  Dagmara Haręźlak  przybliżyła naszej młodzieży  działalność szkółki i specyfikę pracy leśników oraz podstawowe funkcje lasów i walory przyrodnicze Nadleśnictwa Choszczno łącznie z omówieniem gatunków  grzybów jadalnych, które możemy znaleźć na naszym terenie. 
    Wykłady, wykładami, ale i tak najciekawszym punktem programu były podchody i ognisko.  W końcu właśnie takie, mniej formalne spotkania, wspólne zabawy i rozmowy najbardziej zapadają w pamięci i potem, po latach są najmilej wspominane podczas zjazdów absolwentów. I o to chodzi. Szkoła, to nie tylko egzaminy, matura, zawód...To też radość z tych wspólnie przeżywanych chwil na szkolnych wycieczkach :)

     

    Iwona Klimkowska

  • Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

    Czasami jeden błąd, jedna zła decyzja, niewiedza czy bezmyślność może wpłynąć na całe nasze życie. Zaprzepaścić marzenia, cele i plany, które pragniemy zrealizować.

    Tak było w przypadku historii chłopaka, który w Dzień Kobiet chciał kupić różę dla swojej dziewczyny. Miał tylko trzy złote, a kwiat kosztował osiem. W pewnej chwili zobaczył małego chłopca, ucznia szkoły podstawowej. Podszedł do niego i zapytał czy ma pięć złotych. Chłopiec odpowiedział: „Mam, ale nie dam. Mama dała mi na śniadanie“ .Wtedy chłopak wepchnął go w bramę na głównej ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Wyrwał plecak, wyrzucił wszystko z tornistra, z którego wypadło pięć złotych. Na koniec, gdy mały zaczął krzyczeć, rzucił nożem w rynnę. Zadowolony wyszedł na ulicę i kupił różę. Jednak nie dotarł nigdy do domu. Został zatrzymany, a potem skazany na osiem miesięcy więzienia za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. O takiej i wielu innych historiach opowiedziała sędzia Anna Maria Wesołowska podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół Nr 1 im. B. Krzywoustego III w Choszcznie. Spotkanie to odbyło się 19 września w Choszczeńskim Domu Kultury. Znana pani sędzia podkreślała również jak ważna jest edukacja prawna i uświadamianie ludzi, w szczególności młodzieży. Zwróciła uwagę na to jak niebezpieczne są wagary, bo to najprostsza droga do kolizji z prawem. Podczas spotkania pani sędzia pozwoliła nawet przymierzyć swoją togę. Tę, w której przez wiele lat orzekała i występowała w telewizji. Nie zabrakło też wielu pytań kierowanych do Anny Marii Wesołowskiej. Uczniowie pytali m.in.: Dlaczego wybrała taki zawód? Czy kiedyś chciała zrezygnować z pełnionego stanowiska? Jaka była najtrudniejsza sprawa, w której przyszło jej orzekać? Okazało się, że najgorzej wspomina historię chłopca, który był katowany  przez swoją matkę i ojczyma. Na koniec sędzia Anna Maria Wesołowska wypowiedziała inspirujące słowa: „Wasze życie zależy od Was. Jeśli macie w sobie siłę i wytrwałość, możecie osiągnąć wszystko to, czego pragniecie”. Czy jesteście gotowi w pełni wziąć odpowiedzialność za swoje życie?” Spotkanie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Choszcznie.

    Tekst: Julia Sobieraj kl. I c LO

    Fot. Elżbieta Lipińska

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

    3 września 2018 roku, po raz kolejny w murach Zespołu Szkół Nr 1, spotkali się uczniowie klas pierwszych oraz ich starsi koledzy, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Swoją obecnością, uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz rodzice uczniów.


    - Witamy w roku szczególnym, Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
    W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość - mówił dr Grzegorz Jacek Brzustowicz - dyrektor Zespołu Szkół Nr 1. 
    Starosta Choszczeński, Pani Wioletta Kaszak, serdecznie powitała  po wakacjach uczniów, rodziców, nauczycieli. Życzyła wszystkim uczniom wytrwałości  w dążeniu do celu i wysokich wyników na egzaminach maturalnych i zawodowych.
    Prowadzący uroczystość - Ewa Nahorska i Kacper Kunowski przypomnieli , że 79 lat temu rok szkolny się nie rozpoczął, uczniowie zamiast dzwonka usłyszeli wybuch bomb. Wtedy to wojska niemieckie zaatakowały nasz kraj na lądzie, wodzie i powietrzu. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod Kamieniem Katyńskim, znajdującym się przed szkołą. Tradycją naszej szkoły jest złożenie ślubowania na sztandar szkoły przez nowo przyjętych pierwszoklasistów. W tym roku są to uczniowie klas: I a LO (wych. Irena Szatkowska), II b LO (wych. Beata Gawron), I c LO (wych. Małgorzata Starobrzańska), kl. I Technikum Informatycznego (wych. Elżbieta Lipińska), kl. I Technikum Gastronomicznego (wych. Marta Staniewska), kl. I Technikum Logistycznego (wych. Piotr Kaczor) i kl. I Technikum Samochodowego (wych. Piotr Paprota). Podczas uroczystości mogliśmy podziwiać występy: Kingi Rożnowskiej(kl.II a LO), Aleksandry Zylak (kl.III a LO), Sandry Nowakowskiej(kl.IV Technikum Gastronomiczne)) i Sary Nowak (kl.I a LO), których przygotował pan Jerzy Januszewski. 

    W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.
    Udanego roku szkolnego 2018/2019.


    Tekst: Elżbieta Lipińska
    Fot. Kornel Gierycz kl. III TL

  • Nowe zasady dostępu do wyników egzaminu maturalnego i zawodowego

    W związku z wejściem w życie ustawy o RODO wprowadzono zmiany dotyczące udostępniania zdającym wyników egzaminu.
    Sprawdzenie własnych wyników przez zdającego możliwe będzie po zalogowaniu w serwisie przeznaczonym dla uczniów i absolwentów uczniowie.oke.poznan.pl za pomocą loginu i hasła wygenerowanego przez OKE.

    Loginy i hasła są do odebrania w szkole

    Zalogowanie do serwisu uczniów i absolwentów oraz uzyskanie informacji o wynikach:

    • egzaminu maturalnego możliwe będzie od dnia 3 lipca br. (nie wcześniej),
    • egzaminu potwierdzającego  kwalifikacje w zawodzie - od dnia 31 sierpnia br. (nie wcześniej).
  • Bieg Terenowy „Poznajemy tajemnice lasu”

    7 czerwca 2018 na terenie Leśnictwa Mogilica na „Wiśniowej Polanie” odbyła się VI edycja biegu terenowego „Poznajemy tajemnice lasu” zorganizowanego przez Nadleśnictwo Choszczno. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i ma na celu propagowanie wiedzy przyrodniczej i zagadnień związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. 

    Nasza drużyna w składzie: Oliwia Grabiec, Nikola Sajdak i Bartosz Grzyb z klasy I B zajęła I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wyniki w konkurencjach sprawnościowych. Konkurs obejmował: bieg na dystansie 2200m, w czasie którego na pięciu punktach kontrolnych uczniowie rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt oraz rzut wałkiem sosnowym, obliczanie miąższości dwóch sztuk drewna i strzelanie z karabinku na strzelnicy sportowej. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali pracownicy Nadleśnictwa Choszczno, zapewniając wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo i miłą atmosferę. Nagrody wręczył Nadleśniczy Jacek Gid, który pogratulował wszystkim uczestnikom świetnych wyników i zaprosił na kolejną edycję biegu. Gratulacje dla naszych zwycięzców!

    Opracowała: Marta Staniewska

  • "Romeo i Julia" Teatr Wielki w Poznaniu

    24 maja 2018r. udaliśmy się na balet "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa. Niezwykły spektakl w niezwykłej oprawie. Nieśmiertelna szekspirowska opowieść o młodych kochankach z Werony i ich tragicznym losie zawsze głęboko porusza czytelników, widzów i słuchaczy.


      Przedstawienie słowa pisanego w formie baletu to trudne zadanie. A tym bardziej przedstawienie dramatu Szekspira za pomocą muzyki i tańca. Znakomicie udało się to Prokofiewowi i artystom Teatru Narodowego w Poznaniu. Wspaniała muzyka, gra aktorów - taniec, ruch, każdy gest ma znaczenie i niesie treść, którą bez trudu i bez słów można łatwo odczytać. Spektakl trwa 2,5 godz., ale nawet na chwilę nie można oderwać oczu od sceny. Z zapartym tchem podziwialiśmy finezyjne figury taneczne tancerzy baletowych, zwiewność i delikatność baletnic, wsłuchiwaliśmy się w dźwięki orkiestry.

    Opiekunowie: J. Kolenda i N. Skowron-Kozyra

  • „Bądź wierny Idź”, czyli majówka z Herbertem – rozstrzygnięcie konkursu

    23 maja br., w Kuratorium Oświaty w Szczecinie, odbyły się obrady Komisji Konkursowej powołanej do wyłonienia laureatów konkursu „Bądź wierny Idź, czyli majówka z Herbertem”. Do 15 maja, do Kuratorium Oświaty w Szczecinie, wpłynęło łącznie 29 inscenizacji teatralnych.

    Komisja Konkursowa w składzie:

    • Magdalena Zarębska – Kulesza – Zachodniopomorski Kurator Oświaty,
    • Małgorzata Duras – Dyrektor Wydziału Informacji i Promocji Kuratorium Oświaty w Szczecinie,
    • Monika Sierant – Dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Kuratorium Oświaty w Szczecinie,
    • Daniel Wróbel – Wydział Informacji i Promocji Kuratorium Oświaty w Szczecinie,

    wyłoniła zwycięzców konkursu.

    Poniżej przedstawiamy listę laureatów:

    • Zespół Szkół nr 1 w Choszcznie,
    • II Liceum Ogólnokształcące w Nowogardzie,
    • I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie,
    • Szkoła Podstawowa nr 8 w Szczecinie,
    • Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie,
    • Szkoła Podstawowa nr 5 w Wałczu.

     

    Poszczególne miejsca zostały ogłoszone podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się 4 czerwca br., w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Film, którego autorami są Jacek Kobeszko i Kacper Kunowski z klasy 2c zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

    Komisja postanowiła również przyznać nagrody indywidualne. Nagrodę dla najlepszego lektora otrzymał Kacper Kunowski. Gratulujemy!

                                                                                                  Natalia Skowron-Kozyra

  • Warsztaty w Instytucie Technologii Chemicznej w Szczecinie

    4 czerwca 2018 r. uczniowie klas IB i IIB wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, które odbyły się w Instytucie Technologii Chemicznej w Szczecinie. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z analizą suplementów diety oraz ekstrakcją i destylacją. 

    Uczniowie z  pomocą pracowników ZUT oznaczali zawartość jonów żelaza w tabletkach. Mieli okazję sprawdzić, czy ilości oznaczonych przez nich jonów żelaza zgadzają się z tym, co podał producent na opakowaniu. Przeprowadzili ekstrakcję ciągłą w aparacie Soxleta i destylację prostą w celu wyodrębniania aktywnych substancji eugenolu z goździków i limonenu z pomarańczy. Poznali techniki laboratoryjne, które umożliwiają w sposób dokładny ilościowo lub jakościowo oznaczyć poszczególne substancje, m.in. powszechnie stosowaną w analityce i przemyśle metodę UV-Vis, chromatografię cienkowarstwową i gazową.

    Tekst: M. Starobrzańska
    Zdjęcia: J. Kolenda, A. Maligłówka

  • Chcesz pobić z nami rekord w czytaniu?

    Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników administracji naszej szkoły, rodziców do udziału w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam.

    8 czerwca weź ze sobą do szkoły: ulubioną książkę, powieść, którą obecnie czytasz, komiks, mangę......... zaskocz nas.... Więcej informacji o akcji uzyskasz u swojego nauczyciela polonisty.

    Dodatkowo możesz wygrać e-booka lub nagrodę książkową. Wystarczy, że na Facebooku lub Instagramie wstawisz selfie z książką i oznaczysz je hashtagiem #JakCzytam. Nie zapomnij ustawić prywatności zdjęcia na publiczne. Zabawa z selfie z książką będzie trwać do końca czerwca 2018 roku.

    Jak nie czytam, jak czytam jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Co roku uczniowie manifestują, że lubią czytać oraz że czytają więcej niż dorośli. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało 459 tys. osób.

    Akcja ma na celu promocję czytelnictwa w miłej atmosferze, bez przymusu. Chcemy pokazać, że czytają wszyscy: koleżanki i koledzy, nauczyciele oraz rodzice.

                                              książkożercy z ZS1

     

  • „Dzień Otwarty” w naszej szkole

    22 maja 2018r. odbył się „Dzień Otwarty” Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie. Wszystkim nauczycielom i uczniom gimnazjów, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą szkołę podczas „Dnia Otwartego” chcielibyśmy serdecznie podziękować. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, firm, urzędów i instytucji, które włączyły się w organizację „Dnia Otwartego” naszej szkoły.

strona:

Dane teleadresowe

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
    ul. Bolesława Chrobrego 31 A
  • Tel/fax (95) 765 24 96
    Tel (95) 765 22 42

ePUAP E.S.P