• Zmorojewo Jakuba Żulczyka od dziś w naszej bibliotece!

       Jakub Żulczyk jest dziennikarzem i jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy młodego pokolenia. Fabułę swoich powieści często lokuje na tle ważnych problemów społecznych, takich jak bieda, narkomania, samotność i upadek ideałów.

       Ponadto Jakub Żulczyk jest jednym ze scenarzystów, emitowanego przez telewizję Canal+ od 2016 roku serialu kryminalnego pod tytułem „Belfer”.

       24 września autor spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, a prowadzącą  była polonistka z naszej szkoły, pani Beata Staruch.

       W naszej bibliotece dostępne są 2 powieści Jakuba Żulczyka – Zmorojewo oraz Zrób mi jakąś krzywdę.

  • 03.09.2019

    Moduł Harmonogram zajęć został zmodyfikowany

  • Chrobry zaprasza

       Przez dwa majowe dni (21 i 22.05.2019r.) gościliśmy uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz  gimnazjów, którzy  zdecydowali lub podejmują jeszcze decyzję o podjęciu nauki w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie. Byli to goście z Choszczna, Drawna, Recza, Krzęcina, Bierzwnika, Suliszewa, Korytowa, Sławęcina, Łaska, Będargowa, Chrapowa, Lubiany, Zamęcina, Zieleniewa. – Cieszymy się, że tak wiele osób wyraziło zainteresowanie nauką w naszej szkole. – Oprowadzaliśmy po niej uczniów  nie tylko z naszego powiatu. Przyjechali nawet mieszkańcy Drezdenka, Dobiegniewa, Dolic, Kalisza Pomorskiego czy Stargardu – mówi wicedyrektor Małgorzata Jędras.
      Przyszli uczniowie odwiedzili  nas  razem ze swoimi nauczycielami, wśród których byli także dyrektorzy szkół i wielu dawnych absolwentów Zespołu Szkół Nr 1. Sporo młodzieży przyjechało z rodzicami – też absolwentami tej placówki.
       Nauczyciele i uczniowie przygotowali dla nich wiele atrakcji.  Nasi goście dowiedzieli się o tym, że od nowego roku szkolnego będą mogli uczyć się w liceum ogólnokształcącym o profilach: matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, ogólnym oraz służb mundurowych. Przygotowano dla nich także miejsca w technikach: gastronomicznym, informatycznym, logistycznym i mechanicznym. Ten ostatni kierunek jest nowością.
       Przypominamy, że absolwenci gimnazjów mają przed sobą trzy lata nauki w liceum ogólnokształcącym, a w technikach cztery lata. 
       Natomiast absolwenci szkół podstawowych będą uczyli się w liceum przez cztery lata, a w technikach o rok dłużej. 
        Ci, którzy mają problemy z dojazdami ze swoich miejscowości, mogą zamieszkać w internacie, działającym przy szkole. Do internatu zapraszamy także tych uczniów, których rodzice pracują za granicą

     

    Zespół ds. promocji Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie

  • Szkolenie ogólnowojskowe „mundurówki”

       W dniu 23 maja br. uczniowie klasy II D odbyli zintegrowane szkolenie ogólnowojskowe na obiektach szkoleniowych dywizjonu artylerii samobieżnej 12 BZ. 
       Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie zostali zapoznani z zasadami bhp podczas transportu oraz na obiektach szkoleniowych.
       Zajęcia zorganizowane na Placu Treningów Ogniowych obejmowały naukę celowania, rozkładanie i składanie Karabinka szturmowego wz. 96 Beryl oraz ładowanie magazynka na czas. Dodatkowo uczniowie uczyli się zasad posługiwania busolą AK i odczytywania mapy wojskowej, które były im przydatne w drugiej części szkolenia.
       Jednak najbardziej oczekiwanym i atrakcyjnym, a jednocześnie głównym zagadnieniem pierwszej części nauki było strzelanie do ukazujących się celi na przedpolu tarczowym za pomocą laserowego trenażera „Czantoria”. 
       Druga część treningu obejmowała marsz według mapy i azymutu z zadaniem dotarcia do kolejnych punktów nauczania. Tam mieli oni okazję zapoznać się ze składem Indywidualnej racji żywnościowej SRG, nauczyć się jej przygotowania do spożycia oraz spróbować jak poszczególne jej produkty smakują. Na kolejnym punkcie instruktor pokazał szkolonym na jakie różne sposoby można wynosić rannego z pola walki. Po dotarciu na ostatni punkt pokazano uczniom sposoby określania odległości do różnego rodzaju obiektów terenowych za pomocą lornetki oraz dalmierza laserowego.
       Szkolenie zostało zakończone zbiórką całości klasy w celu jego omówienia oraz podsumowania osiągniętych celów i zaangażowania szkolonych.
       Na zakończenie w imieniu klasy oraz własnym chciałbym podziękować p.o. Dowódcy dywizjonu Panu majorowi Radosławowi Lewandowskiemu za umożliwienie nam zorganizowania tych zajęć, a jego podwładnym żołnierzom za bardzo profesjonalne i rzetelne ich przeprowadzenie.

    Opracowanie, 
    Tadeusz Junak

  • Konferencja „klas mundurowych”

       Dnia 15 maja br. siedmioro uczniów klasy o profilu służb mundurowych wzięło udział w III Wojewódzkiej Konferencji Klas Mundurowych. Była to już trzecia edycja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
       Tym razem Konferencja odbyła się w rejonie walk o przełamanie Wału Pomorskiego przez 1 Armię Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.
       Rozpoczęcie konferencji odbyło się w Mirosławcu, gdzie uczniowie po części oficjalnej wysłuchali wykładu dotyczącego przebiegu walk na „Wale Pomorskim” oraz zapoznali się z ekspozycją „Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu” znajdującą się w miejscowym Ośrodku Kultury.
       Następnie uczestnicy Konferencji udali się do Wałcza, gdzie na terenie Grupy Warownej Cegielnia odbyła druga część konferencji. Na terenie skansenu uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej historii Wału Pomorskiego. Zapoznali się również z uzbrojeniem, wyposażeniem oraz umundurowaniem żołnierzy wszystkich stron walczących w tym rejonie podczas wojny.
       Jednak największe wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiło zwiedzanie wraz z przewodnikami znajdujących się w terenie muzeum, zachowanych ruin schronów.
       Po wspólnym posiłku nastąpiło oficjalne podsumowanie i zakończenie Konferencji. Natomiast delegacja jej uczestników, wraz z organizatorami, udała się na Cmentarz Wojenny w Wałczu, gdzie złożyła kwiaty pod znajdującym się tam pomnikiem. 

    Opracowanie, 
    Tadeusz Junak

  • Maturzyści 2019

    26 kwietnia 2019 roku, podczas uroczystego apelu, pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów liceum i techników. Dyrektor szkoły dr Grzegorz J. Brzustowicz życzył wszystkim absolwentom „w imieniu własnym, ale także wszystkich nauczycieli naszej szkoły, aby uzyskane wyniki na egzaminie maturalnym, dały możliwość realizacji życiowych planów”. Starosta Choszczeński Pani Wioletta Kaszak podziękowała rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły oraz pogratulowała wszystkim wyróżnionym absolwentom.  
    W uroczystości oprócz dyrekcji, nauczycieli, absolwentów i rodziców, udział wzięli zaproszeni goście, m. inn.: Starosta Choszczeński Wioletta Kaszak, Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Nykiel, Wicestarosta Choszczeński Paweł Szuber, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Henryk Owczarek, Burmistrz Recza Wiesław Łoński, Wójt Gminy Krzęcin dr Bogdan Wpjciech Brzustowicz, Wiceburmistrz Choszczna Łukasz Młynarczyk, Sekretarz Gminy Drawno Mariola Kowalewska, Radny rady Powiatu Stanisław Rydz, Zastępca Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i Przewodniczący Rady Rodziców - bryg. mgr inż. Marek Popławski, Ksiądz Proboszcz Karol Wójciak i Przewodniczący Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” Józef Leśniański. 
    Podczas uroczystości, wypełnionej ostatnimi występami absolwentów, wręczono nagrody tym, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz wyróżnili się w konkursach, zawodach oraz w działalności na rzecz szkoły i społeczności lokalnej.    

    NAGRODA DYREKTORA SZKOŁY 
    DLA NAJLEPSZYCH W NAUCE ABSOLWENTÓW - ROCZNIK 2019

    Ewa Nahorska  – uczennica klasy III A, ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie z najwyższym wynikiem:  średnia ocen 5,5.    Stypendystka Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

    Magdalena Rzędkowska – uczennica klasy IV Technikum Gastronomicznego, ukończyła Technikum w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie, z najwyższym wynikiem:     średnia ocen 4,8.

    Uczennice otrzymały  nagrody Dyrektora Szkoły oraz złote tarcze – jako symbol szczególnego wyróżnienia.

    NAGRODA STAROSTY CHOSZCZEŃSKIEGO

    Nagrody ufundowane przez  Starostę Choszczeńskiego  za bardzo dobre  wyniki w nauce, osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, reprezentowanie szkoły w uroczystościach szkolnych i powiatowych:

    1.Ewa Nahorska  z klasy III A 
    2.Malwina Głowińska    z klasy III A 
    3.Mateusz Olszewski z klasy III A  
    4.Olga Jarmarkiewicz  z klasy III A 
    5.Maja Sośnicka  z klasy III B
    6.Wioletta Mgłowska  z klasy III B  
    7.Julia Miciul  z klasy III C 
    8.Katarzyna Jagielska  z klasy III C
    9.Magdalena Rzędkowska  z klasy IV Technikum Gastronomicznego
    10.Paulina Wysocka z klasy IV Technikum Ekonomicznego
    11.Kamil Wrzoskiewicz z klasy IV Technikum Informatycznego
    12.Radosław Jasiewicz z klasy IV Technikum Logistycznego
    13.Bartosz Dąbrowski z klasy IV Technikum Samochodowego
    14.Ewa Derlaga z klasy IV Technikum Gastronomicznego
    15.Patrycja Jabłońska z klasy III B
    16.Ewa Zarzecka z klasy III C
    17.Weronika Siwko  z klasy III C
    18.Wojciech Winnicki z klasy III B 
    19.Julia Witkowska   z klasy III B 
    20.Nikolina Kmieć  z klasy III B
    21.Sandra Nowakowska z klasy IV Technikum Gastronomicznego
    22.Patryk Bosiacki z klasy IV Technikum Samochodowego

    NAGRODA BURMISTRZA CHOSZCZNA

    Absolwenci pochodzący z gminy Choszczno, którzy uzyskali najwyższe średnie ocen w szkole, wszyscy powyżej  5,0 otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Choszczna  Pana Roberta Adamczyka:
     
    1.Ewa Nahorska  z klasy III A  
    2.Malwina Głowińska z klasy III A 
    3.Julia Miciul  z klasy III C
    4.Mateusz Olszewski z klasy III A
    5.Maja Sośnicka z klasy III B

    NAGRODA WÓJTA KRZĘCINA

    Najlepsi absolwenci, pochodzący z gminy Krzęcin,  otrzymali nagrody ufundowane przez wójta Gminy Krzęcin, Pana dr Bogdana Wojciecha Brzustowicza:

    1.Radosław Jasiewicz  z klasy IV Technikum Logistycznego 
    2.Paulina Wysocka  z klasy IV Technikum Ekonomicznego 

    NAGRODA BURMISTRZA RECZA

    Najlepsi absolwenci, pochodzący  z gminy Recz,  otrzymali nagrody ufundowane przez  Burmistrza Recza,  Pana Wiesława Łońskiego

    1.Natalia Janiak z klasy III C
    2.Łukasz Konstatynowicz z klasy IV Technikum Samochodowego 

    NAGRODA WÓJTA GMINY BIERZWNIK

    Najlepsi absolwenci, pochodzący z gminy Bierzwnik,  otrzymali nagrody ufundowane przez  wójta Gminy Bierzwnik,  Panią Anetę Kołudę.

    1.Karolina Matuszak  z klasy III A 
    2.Bartosz Dąbrowski z klasy IV Technikum Samochodowego  
    3.Kamil Wrzoskiewicz z klasy IV Technikum Informatycznego
    4.Patryk Bosiacki z klasy IV Technikum Samochodowego

    NAGRODA BURMISTRZA DRAWNA

    Najlepsi absolwenci, pochodzący z gminy Drawno,  otrzymali nagrody ufundowane przez  Burmistrza Drawna,  Pana Andrzeja Chmielewskiego

    1.Konrad Bohdan z klasy IV Technikum Informatycznego, dwukrotny stypendysta Stypendium Prezesa Rady Ministrów. 
    2.Ernestyna Sowin z klasy IV Technikum Ekonomicznego

    NAGRODA BURMISTRZA PEŁCZYC

    Najlepsi absolwenci, pochodzący z gminy Pełczyce,  otrzymali nagrody ufundowane przez  Burmistrza Pełczyc,  Pana Mirosława Kluka

    1.Magdalena Rzędkowska z klasy IV Technikum Gastronomicznego
    2.Marta Radomiak z klasy IV Technikum Logistycznego
    3.Marta Maćkała z klasy III B

    NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE

    1.Monika Kulas z klasy IV Technikum Logistycznego
    2.Weronika Jasiukiewicz z klasy III C
    3.Aleksy Kujawa z klasy III C
     
    Uczniowie otrzymali nagrody za szczególne osiągnięcia sportowe na szczeblu krajowym i międzynarodowym oraz  godne reprezentowanie  Międzyszkolnego Ośrodka Sportów Wodnych i Zespołu Szkół Nr1 w Choszcznie 

    PODZIĘKOWANIA 

    - DLA POCZTU SZTANDAROWEGO: 

    Absolwenci, którzy godnie reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym:

    Rafał Brzęczkowski (Chorąży), Weronika Siwko i Ewa Zarzecka (Asysta)

    Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja uczniowska w szkole, dlatego w jego składzie  są uczniowie o nienagannej postawie i godni takiego zaszczytu.
    Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez proboszcza parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Choszcznie, księdza proboszcza Karola Wójciaka.

    - DLA UCZNIÓW REPREZENTUJĄCYCH SZKOŁĘ W UROCZYSTOŚCIACH SZKOLNYCH I POZASZKOLNYCH:

    Uczniowie, którzy przez okres nauki w naszej szkole, uświetniali swoimi występami  uroczystości szkolne i środowiskowe, otrzymali złote tarcze
     w podziękowaniu za reprezentowanie szkoły.

    Kamil Wrzoskiewicz, Wojciech Winnicki, Patrycja Jabłońska, Wioletta Mgłowska,
    Wiktoria Stefańska, Maja Sośnicka, Ewa Zarzecka, Weronika Siwko, Piotr Rydz,
    Wiktoria Kaszuba, Kacper Kunowski, Hubert Dondalski, Aleksandra Zylak,
    Sandra  Nowakowska

    członkowie grupy rekonstrukcyjnej ”Chrobry”: 

    Krzysztof  Maliczewski Gabriel Bussa

    - DLA UCZNIÓW 
       AKTYWNIE DZIAŁAJĄCYCH W SZKOLNYM KLUBIE EUROPEJCZYKA

    Uczennice z klasy IV Technikum Ekonomicznego, za aktywną pracę w Szkolnym Klubie Europejczyka, otrzymały nagrody ufundowane przez Prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa  Polskiego w Choszcznie, Panią Barbarę Naskręt.

    Joanna Wels, Anna Milewska, Klaudia Szott

    - DLA UCZNIÓW 
       AKTYWNIE DZIAŁAJĄCYCH W SZKOLNYM KLUBIE WOLONTARIUSZA

    Uczniowie IV klasy Technikum Ekonomicznego, za pracę w Szkolnym Klubie Wolontariusza, otrzymali nagrody ufundowane przez Prezydium Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania. Nagrody i podziękowania wręczył Pan Józef  Leśniański, przewodniczący Organizacji.

    Marta Brzezińska, Anita Buca, Wiktoria Pikulska, Paulina Wysocka, Bartłomiej Stefański

    Uczniowie z zaangażowaniem działali w akcjach charytatywnych. Bezinteresownie udzielali wsparcia potrzebującym.

    - DLA UCZNIÓW 
       AKTYWNIE DZIAŁAJĄCYCH W SAMORZĄDZIE SZKOLNYM

    Kamil  Wrzoskiewicz

    - DLA UCZNIÓW 
      PROWADZĄCYCH UROCZYSTOŚCI SZKOLNE 

    Ewa Nahorska i Kacper Kunowski


    FUNDATORZY NAGRÓD:

    •Starosta  Choszczeński
    •Burmistrz  Choszczna,  Burmistrz Recza, Burmistrz Drawna,  Burmistrz Pełczyc,
    •Wójt Krzęcina,  Wójt Bierzwnika 
    •Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Choszcznie
    •Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania
    •Rada Rodziców w Zespole Szkół Nr1 w Choszcznie
    •Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie 
     

    Scenariusz uroczystości opracowała Wicedyrektor Małgorzata Jędras 


                                             
    Reportaż zdjęciowy z uroczystości wykonał Adam Ptaszyński.  

  • Widowisko historyczne „Rycerze wyklęci”

    16 kwietnia 2019 r. odbyła się premiera widowiska historycznego „Rycerze wyklęci”, przygotowanego przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie. Nad całością ze strony pedagogów czuwali: p. Joanna Kolenda, p. Natalia Skowron-Kozyra i p. Jerzy Januszewski. Widowisko spotkało się z życzliwym przyjęciem zaproszonych gości, którzy zaciekawieniem obejrzeli i wysłuchali opowieści o burzliwych wydarzeniach, rozgrywających się na naszych terenach. Widowisko zostało przygotowane w ramach obchodów 750 rocznicy Zjazdu Choszczeńskiego i zostanie zaprezentowane dla uczniów szkół podstawowoych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych w dniach 28-29 maja br. (Red.)

    Zdjęcia wykonała p. Iwona Rycerz

  • STRAJK

    W dniu 8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.  W proteście biorą udział nasi nauczyciele i pracownicy szkoły. Ich postawa spotkała się z poparciem ze strony uczniów, rodziców i samorządowców. W dniu 12 kwietnia odwiedziła nauczycieli Starosta Choszczeński Pani Wioletta Kaszak, Wicestarosta Pan Paweł Szuber oraz Radni Rady Powiatu, wzmacniając ich słowami otuchy i słodkimi pączkami.

  • Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności – etap centralny

       Organizatorem Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności jest Komitet Główny powołany na Uniwersytecie Warszawskim. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie biorą w niej udział od trzech lat. W 2017 roku szkołę w etapie centralnym reprezentowały uczennice – Anna Milewska oraz Marta Sowa, natomiast w tym roku uczeń klasy II Technikum Ekonomicznego – Damian Naradzynkowski. 
       Olimpiada przebiegała w dniach  22 – 23 marca. Uroczystego otwarcia turnieju i powitania uczniów wraz z opiekunami dokonali: prof. dr hab. Wojciech Jakubowski – Przewodniczący Komitetu Głównego OWoBiO, prof. dr hab. Stanisław Sulowski – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, przedstawiciel MON, przedstawiciel MSZ, pani Mariola Ratschka – p.o. Dyrektora Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie, płk. Mirosław Łabęcki – Dyrektor Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO. 
       Od 12.00 do 13.00 młodzież rozwiązywała test z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i obronności. Czekając na wyniki, organizatorzy zapewnili uczestnikom zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. Kolejnym punktem naszego pobytu w Warszawie był udział młodzieży w panelu dyskusyjnym System Narodów Zjednoczonych  - strażnik pokoju czy bierny obserwator starć mocarstw. Uczestnicy mogli zadawać pytania, a także dzielić się z innymi swoją wiedzą. Po ogłoszeniu wyników, wybrano 12 osób, które przeszły do drugiego etapu eliminacji. 
       W sobotę, 23 marca odbył się quiz z udziałem publiczności. Członkowie jury oceniali odpowiedzi uczniów, przyznając punkty. Po dwóch godzinach zmagań, wybrano uczniów z najwyższą punktacją. Następnie wręczono nagrody i dyplomy uczestnikom oraz opiekunom. 
    Cieszymy się z naszego udziału w olimpiadzie. Gratulujemy Damianowi osiągnięcia etapu centralnego i godnego reprezentowania szkoły.

     

    Emilia Chrustowska

  • Spotkanie z europosłem profesorem Bogusławem Liberadzkim

       Szkolny Klub Europejczyka po raz drugi miał przyjemność brać udział w spotkaniu z europosłem. Tym razem w Choszczeńskim Domu Kultury, w dniu 16 marca, wraz z innymi mieszkańcami Choszczna, spotkaliśmy się z profesorem Bogusławem Liberadzkim. 
       Pan Liberadzki obecnie jest wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W przeszłości pełnił funkcje ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Odznaczony medalem im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Specjalizuje się w dziedzinie ekonomiki transportu, polityki transportowej i europejskich systemów transportowych. Jest autorem i współautorem wielu publikacji krajowych i zagranicznych, prac badawczych oraz książek.
       Podczas spotkania europoseł mówił o pracy w Parlamencie Europejskim, strukturach Unii Europejskiej, przyszłości Unii. Osoby uczestniczące w spotkaniu mogły również zadawać pytania.

     

    Emilia Chrustowska

  • Targi Edukacyjne „Szkoła, zawód, praca”

         20 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Nr 1 odbyła się kolejna edycja Targów Edukacyjnych „Szkoła, zawód, praca”. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzowanie poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej uczniów.
         Jak co roku gościliśmy przedstawicieli szkół wyższych i policealnych z województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Swoją ofertę kształcenia zaprezentował m.in. Uniwersytet Szczeciński, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademia Morska, Akademia Wychowania Fizycznego i Wyższa Szkoła Zawodowa z Gorzowa Wielkopolskiego, Wyższa Szkoła Humanistyczna, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii ze Szczecina oraz Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie. W ramach Targów Edukacyjnych uczniowie mogli skorzystać z profesjonalnej pomocy i porad udzielanych przez doradców zawodowych, specjalistów ds. promocji, wykładowców i studentów. 
         Tegoroczne targi dzięki zaangażowaniu wychowawców i nauczycieli odwiedziło wyjątkowo dużo uczniów, którzy byli bardzo zainteresowani prezentacją uczelni. Jestem przekonana, że ta inicjatywa pomoże zarówno uczniom rozpoczynającym naukę w naszej szkole,  jak i  tegorocznym maturzystom, świadomie zaplanować ścieżkę kariery zawodowej. Serdecznie dziękuję wszystkim wystawcom, zaproszonym gościom, koleżankom i kolegom, którzy pomagali przy realizacji tego przedsięwzięcia. 

    Zapraszamy za rok na kolejną edycję Targów Edukacyjnych 
    „Szkoła, zawód, praca”


    Red. Iwona Klimkowska, pedagog szkolny

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

         Jak co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony 19 lat temu przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych języków. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

        Wczoraj w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć panią profesor Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Jolantę  Ignatowicz-Skowrońską oraz profesor Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Dorotę  Kozaryn. Wysłuchaliśmy dwóch wykładów związanych z etyką słowa i kulturą języka.  

    Opiekunowie:

    Joanna Kolenda
    Natalia Skowron-Kozyra

  • PATRIOTYCZNA LEKCJA HISTORII

        Życie i działalność rotmistrza Witolda Pileckiego to temat wykładu który wygłosił dla uczniów naszej szkoły 15 lutego br. dr Grzegorz Baziur, Kierownik Zakładu Polityki Bezpieczeństwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.
         Uczniom klas drugich została przybliżona postać wielkiego polskiego działacza i patrioty.


         Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku- zamordowany 25 maja 1948 roku. Pseudonimy „Witold”, „Tomek”, „Romek”, nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński”, „Roman Jezierski”, „Leon Bryjak, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”, kryptonim „T-IV”. Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz.

        Autor licznych raportów o Holocauście, tzw. Raporty Pileckiego. Uczestnik Powstania Warszawskiego 1944 r. W maju 1945 r. otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. W grudniu 1945 r. wraca do kraju gdzie montuje siatkę zbierającą informacje na temat działalności w kraju NKWD. Aresztowany 8 maja 1945 roku, niesłusznie oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Poilski Ludowej na karę śmierci. Stracony 25 maja 1948 roku. Pośmiertnie otrzymał  w 2006 r. Order Orła Białego. Miejsce pochówku nie jest znane.

    Anna Pol-Dąbrowska

  • PATRIOTYCZNA LEKCJA BIOLOGII

        „100 lat polskiej nauki”, to temat lekcji biologii zainicjowany przez Panią Beatę Gawron. Uczniowie klasy II b przez kilka tygodni poszukiwali informacji o polskich biologach i medykach oraz o ich naukowych osiągnięciach. Na właściwą lekcję biologii przygotowane zostały krótkie prezentacje słowne i multimedialne wzbogacone modelami, plakatami lub specjalnie odtworzonymi doświadczeniami, przy użyciu sprzętu laboratoryjnego. 


         Podczas wystąpień uczniowie  zaprezentowali:
    - profesorów Marcelego Nenckiego odkrywcę hemu (w hemoglobinie) i Leona Marchlewskiego odkrywcę chlorofilu u roślin (Aleksandra Misiura), 
    - immunologa Ludwika Hirszfelda - odkrywcę grup krwi u człowieka (Agata Misiewicz),
    - Edmunda Biernackiego autora metody badania OB krwi (Oliwia Rzewuska),  
    - wirusologa Hilarego Koprowskiego, który opracował szczepionkę przeciwko polio (Oliwia Grabiec),
    - mikrobiologa Rudolfa Weigla, który opracował szczepionkę przeciw tyfusowi (Nikola Sajdak ), 
    - autora pierwszej w Polsce transplantacji serca -  prof. Zbigniewa Religę  (Anna Grabowska i Judyta Kobielak), 
    - doktor Joannę Sułkowską odkrywczynię „białek zapętlonych” decydujących m.in. o chorobie       Alzheimera, Parkinsona, czy otyłości (Sandra Cieplicka i Natalia Bednarczyk),
    - dr hab. Magdalenę Król - autorkę innowacyjnej metody dostarczania leków do komórek nowotworowych  (Bartosz Grzyb i Karol Błażejewicz),
    -  profesora Jana Lubińskiego, dzięki któremu powstały względnie tanie testy genetyczne wykrywające, np. gen odpowiedzialny z pojawianie się raka piersi (Aleksandra Sarna i  Weronika Sosnowska),
    -  zespół badawczy pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, który opracował metodę umożliwiającą podawanie chorym „spersonalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych” (Natalia Grzywińska i Zuzia Zagozda),
    - profesora Emila Godlewskiego – pioniera polskiej fizjologii roślin badającego min. proces fotosyntezy i oddychania komórkowego oraz transport wody u rośli (Tomasz Wróblewski).

    Wystąpienia uczniów były przepełnione wiedzą, kompetencją i emocjami. ☺

    Beata Gawron

  • JEST TAKI BAL NA STO DNI PRZED MATURĄ

      11 stycznia 2019 roku był  ważną datą dla uczniów klas maturalnych  w Zespole Szkół Nr 1w Choszcznie. Po trzech/czterech latach zmagań z nauką,  była to chwila, która pozwoliła zapomnieć o stresie i obowiązkach związanych z egzaminem maturalnym. Zgodnie z tradycją szkoły, maturzyści bawili się w hali sportowej naszej szkoły i był to już 55 bal studniówkowy organizowany w murach  szkoły. 


      Prowadzący uroczystość, rodzice tegorocznych maturzystów,  pani Izabela Nahorska i pan Wiesław Haładyn, powitali wszystkich zgromadzonych., szczególnie serdecznie bohaterów balu studniówkowego, uczniów klas maturalnych  i ich wychowawców:
    klasę III a Liceum Ogólnokształcącego z wychowawcą, panem Arturem Szatkowskim, klasę III b Liceum Ogólnokształcącego z wychowawczynią, panią Joanną Kolendą, klasę III c Liceum Ogólnokształcącego z wychowawczynią, panią Natalią Skowron – Kozyrą, klasę IV Technikum Ekonomicznego z wychowawczynią, panią Ewą Wolniak, klasę IV Technikum Gastronomicznego z wychowawczynią, panią Katarzyną Gid, klasę IV Technikum Informatycznego z wychowawcą, panem Markiem Nowakiem, klasę IV Technikum Logistycznego z wychowawczynią, panią Agnieszką Szubą, klasę IV Technikum Samochodowego z wychowawczynią, panią Katarzyną Piotrowiak – Tyc.

     
       Dyrektor szkoły pan Grzegorz Jacek Brzustowicz powitał zaproszonych gości: Starostę Choszczeńskiego – panią Wiolettę Kaszak, Wicestarostę Choszczeńskiego – pana Pawła Szubera, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – pana Jana Kuźmińskiego, Burmistrza Recza – pana Wiesława Łońskiego, Burmistrza Drawna – pana Andrzeja Chmielewskiego, Wójta Gminy Krzęcin – pana Bogdana Brzustowicza, Zastępcę Burmistrza Choszczna – pana Łukasza Młynarczyka, Radnych Powiatu Choszczeńskiego – pana Romana Naskręta i Stanisława Rydza, Prezes Oddziału ZNP w Choszcznie – panią Barbarę Naskręt, Przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Choszcznie - pana Józefa Leśniańskiego,  Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Rodziców - pana Marka Popławskiego i panią Joannę Błażejewicz, nauczycieli, rodziców i oczywiście tegorocznych uczniów klas maturalnych.


      W swoim wystąpieniu dyrektor  podkreślił wyjątkowy nastrój studniówkowego wieczoru, kierując wiele pięknych słów do maturzystów i ich rodziców. Starosta choszczeński, pani Wioletta Kaszak, życzyła maturzystom, aby spełniły się ich wszystkie marzenia, a czekający za 100 dni największy w życiu sprawdzian - egzamin maturalny, zakończył się sukcesem.
      W imieniu rodziców głos zabrał Przewodniczący Rady Rodziców, pan Marek Popławski życząc  wszystkim przybyłym niezapomnianych wrażeń i udanej zabawy.
       W imieniu wychowawców klas maturalnych głos zabrała pani Agnieszka Szuba, życzyła udanej i odpowiedzialnej zabawy, a także powodzenia na majowych egzaminach.
    Bal studniówkowy  to również chwila podziękowań. W imieniu tegorocznych maturzystów, Ewa Nahorska i Kacper Kunowski, podziękowali dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za niezwykle trudne i mozolne budowanie uczniowskich wnętrz oraz pomoc i wsparcie w drodze do osiągnięcia życiowego sukcesu. Rodzicom podziękowali za trud wychowania, za miłość, za to, że mogli liczyć na ich pomoc i wsparcie w każdej dobrej i złej chwili…


      Było też zapewnienie, że w sercach młodzieży na zawsze pozostaną ciepłe wspomnienia.
    Uroczystą część oficjalną zwieńczył przygotowany przez panią Izabelę Białek polonez i walc angielski. Uczniowie wspólnie z dyrekcją i wychowawcami zatańczyli poloneza i tak tradycji stało się zadość.
      Część oficjalną swoimi występami uświetnili uczniowie: Wiktoria Pałasz, Sandra Nowakowska, Aleksandra Zylak i Piotr Rydz. 
    Bal przygotował Komitet Studniówkowy, którym – reprezentując rodziców - kierowała pani Kamila Kmieć, a reprezentując wychowawców pani Agnieszka Szuba, a całością kierowała pani wicedyrektor Małgorzata Jędras. 
      Była to niezwykła i  niezapomniana noc. Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Studniówka przeszła już do historii, ale z pewnością stanowić będzie okazję do wspomnień nawet po wielu latach.


      Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wspaniałego i udanego balu studniówkowego 2019  w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie.

  • Szkolny etap XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

         W całej Polsce odbył się szkolny etap XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Także w naszej szkole 10 stycznia 2019 r. około dwudziestu uczniów przystąpiło do rozwiązywania pięćdziesięciu zadań testowych.  
         Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie:
    Tomasz Wróblewski kl. IIb
    Bartosz Grzyb kl. IIb
    Aleksandra Sarna kl. IIb

         Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim OWE, który odbędzie się w kwietniu tego roku.

    Beata Gawron

  • Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

    7 grudnia 2018 r. w budynku Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego został przeprowadzony II etap (okręgowy) Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

     

    Uczniów powitała dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Pani profesor podziękowała uczniom i ich opiekunom za zainteresowanie udziałem w trzeciej edycji olimpiady. Należy nadmienić, że uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 biorą w niej udział od samego początku. 
    Od godz. 12.00 do 13.00 uczniowie rozwiązywali test, po którym zaprezentowano ofertę dydaktyczną Instytutu Politologii i Europeistyki. Uczestniczyliśmy również w spotkaniu z przedstawicielem Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie mjr Iwo Listewnikiem. Młodzież skorzystała także z przygotowanego poczęstunku.
    Miło jest nam ogłosić, że uczeń klasy II TE – Damian Naradzynkowski przeszedł etap okręgowy i zakwalifikował się do zawodów centralnych, które odbędą się w Warszawie w dniach 22/23 marca 2019r. 
    Uczniowi serdecznie gratulujemy.


    Szkolny Klub Europejczyka

  • Olimpiada Wiedzy o AIDS

    W Internacie Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie 5 grudnia 2018 roku odbył się powiatowy etap Olimpiada Wiedzy o AIDS. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy I b LO, których opiekunem była Pani Beata Gawron.

    Mamy przyjemność pogratulować Zuzi Koc za zajęcie I miejsca oraz Julii  Kaźmierczak, która uplasowała się na miejscu IV.

  • II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Sztuki Kulinarnej

    Dnia 29 listopada b.r. w Zespole Szkół nr 6 w Szczecinie odbył się IX Wojewódzki Konkurs Sztuki Kulinarnej. Temat przewodni konkursu odbywającego się pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty brzmiał: „Zasmakuj Pomorza Zachodniego”. Zadaniem uczestników było przygotowanie 6 porcji dania głównego z wykorzystaniem polędwiczki wieprzowej oraz produktów regionalnych Pomorza Zachodniego.


    Do współzawodnictwa stanęli uczniowie szkół gastronomicznych województwa zachodniopomorskiego. Technikum Gastronomiczne z naszego Zespołu Szkół reprezentowały Weronika Milewska i Wiktoria Zajda z klasy III TG . Wykonały one polędwiczkę wieprzową z sosem z miodu pitnego i żurawin podaną z puree selerowym i karmelizowanymi jabłkami.. Jury konkursu składające się z szczecińskich restauratorów pod przewodnictwem Pana Mariusza Siwaka – szefa kuchni restauracji Park Hotel przyznało Weronice i Wiktorii  II miejsce. 

    Uczennice do konkursu przygotowała pani Katarzyna Gid. 

  • Quiz o Niepodległości

    Odzyskanie przez Polskę niepodległości to wydarzenie, które ma ogromne znaczenie dla naszych rodaków. W tym roku obchodzimy jego setną rocznicę. Zespół Szkół nr 1 zorganizował z tej wyjątkowej okazji wiele istotnych przedsięwzięć tj. koncert Ku Niepodległej oraz akcje bicia rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego . 29 listopada Samorząd Uczniowski pod opieką p. Magdaleny Paproty przeprowadził konkurs wiedzy dotyczącej odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

    W jury zasiedli: Tomasz Wróblewski (kl. 2B), p. Mariola Pieśkiewicz oraz p. Anna Pol-Dąbrowska. W konkursie tym brało udział po  dwóch przedstawicieli z każdej klasy. Wszyscy uczniowie  popisali się olbrzymią wiedza, jednak do zwycięzców zaliczamy:

    Klasy 1-2
    1 miejsce - klasa 2C, przedstawiciele Marianna Pietkiewicz i Małgorzata Hładoniuk
    2 miejsce - klasa 1B, przedstawiciele Izabela Sienkiewicz i Katarzyna Nahorska
    3 miejsce - klasa 2TE, przedstawiciele Oliwia Kraszewska i Agnieszka Drewke

    Klasy 3-4
    1 miejsce - klasa 3C, przedstawiciele Jacek Kobeszko i Kacper Kunowski
    2 miejsce - klasa 4TS, przedstawiciele Jacek Sołtysiak i Patryk Bosiacki
    3 miejsce - klasa 3A, przedstawiciele Hubert Wójcik i Ernest Aleksiun

    Wszystkim serdecznie gratulujemy, a także dziękujemy Radzie Rodziców i księdzu proboszczowi parafii Świętej Jadwigi Królowej w Choszcznie za ufundowane nagród oraz Pani Annie Pol – Dąbrowskiej za pomoc merytoryczną.

    K. Wrzoskiewicz  kl.4Ti

strona:

Dane teleadresowe

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
    ul. Bolesława Chrobrego 31 A
  • Tel/fax (95) 765 24 96
    Tel (95) 765 22 42

ePUAP E.S.P