• Turniej „klas mundurowych”

    Dnia 24 października 2016 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się I-Wojewódzki Turniej Klas o Profilu Mundurowym „Nieletni Paragraf”. Do udziału w turnieju zgłoszonych zostało 16 trzyosobowych drużyn ze szkół naszego województwa, w których znajdują się klasy o różnych profilach specjalistycznych związanych ze służbami mundurowymi. Celem turnieju było między innymi promowanie pozytywnych postaw wśród młodzieży oraz integracja środowisk związanych z edukacją na rzecz bezpieczeństwa.

    Uczniowie rywalizowali w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich był test zawierający pytania z wiedzy o społeczeństwie oraz służbie w Policji. Następie na strzelnicy laserowej odbyło się strzelanie do celów ukazujących się i ruchomych. Ostatnią konkurencję, którą był test sprawności fizycznej przeprowadzono na hali sportowej Komendy Miejskiej Policji.

    Turniej zakończył się dla nas dużym sukcesem. W klasyfikacji generalnej uczniowie z klasy III E reprezentujący naszą szkołę uplasowali się tuż za podium. Bezkonkurencyjny w klasyfikacji indywidualnej okazał się Patryk Barszczewski, który uzyskał najlepszy czas podczas testu sprawności fizycznej oraz zajął drugie miejsce na strzelnicy. Kolejny z naszych reprezentantów Wojciech Traczyk osiągnął najlepszy rezultat w konkurencji strzeleckiej. Do ogólnego sukcesu drużyny przyczynił się także ostatni z naszych reprezentantów Sebastian Kaczor, który na strzelnicy znalazł się tuż za podium. Zawodnicy zajmujący miejsca na podium uhonorowani zostali pucharami, które wręczył im jeden z zastępców Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Piotr Ostrowski. Natomiast wszyscy uczniowie oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w turnieju.

    Organizatorem turnieju był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

       

       

       

     

    Opracowanie,

    Tadeusz Junak

  • Obchody 70-lecia naszej szkoły już za nami...

    Jako osoby odpowiedzialne za część artystyczną chciałybyśmy bardzo podziękować gościom, pracownikom szkoły oraz absolwentom, od których usłyszałyśmy wiele miłych słów, są one dla nas najwspanialszą nagrodą.  Cieszymy się bardzo, że przedstawienie się spodobało, a słowa uznania, jakie Państwo do nas kierowali i gratulacje, którymi wręcz zasypali pozwolą wierzyć, że praca nasza ma sens.

    Specjalne podziękowania należą się panu Jerzemu Januszewskiemu, ponieważ to on krył się za każdą piosenką śpiewaną tak pięknie przez uczniów.

    Dziękujemy również pani dyrektor CHDK Małgorzacie Kozłowskiej za gościnność, wyrozumiałość i cierpliwość oraz pracownikom CHDK, którzy służyli pomocą i wsparciem.
    Największe brawa należą się jednak naszej wspaniałej młodzieży, dziękujemy Wam za współpracę i zaangażowanie.

    W części artystycznej udział wzięli:

    Weronika Haładyn kl. I B
    Małgorzata Kępa kl. I B
    Wiktoria Kaszuba  kl. I C
    Dorota Pajor kl. I C
    Ewa Zarzecka  kl. I C
    Weronika Siwko  kl. I C
    Rafał Brzęczkowski  kl. I C
    Piotr Rydz kl. I C
    Cezary Pankowski  kl. I C
    Kacper Kunowski kl. IC
    Krystian Gliński  kl. II A
    Magda Złota  kl. II D
    Ala Stecyk  kl. III A
    Anna Rybka  kl. III A
    Klaudia Kaźmierczak  kl. III A
    Maciej Radomiak  kl. III D

    Kamil Smok kl. III A
    Kuba Łyko kl. IIIA
    Mateusz Szpilewski kl. III A
    Karol Pożarski kl. IIIA
    Jagoda Dudek kl. III B
    Marcelina Głos  kl. III B
    Karolina Pluta  kl. III B
    Ania Zakrzewska  kl. III B
    Ania Haładyn kl. III B
    Kacper Desecki kl. IIIB
    Oliwia Steczyszyn  kl. III B
    Bartek Sierakowski  kl. III B
    Piotr Wasilewski  kl. III B
    Paweł Trzyński  kl. III B
    Weronika Bodnar  kl. III D
    Oliwia Siewior  kl. III D
    Kamil Sadowski kl. III A

     
    Szczegóne podziękowania kierujemy absolwentce naszej szkoły - Poli Sobieraj za wykonanie utworu "Pokolenia".
     

    red.:

    Izabela Białek
    Marzena Brzęczkowska
    Joanna Kolenda
    Natalia Skowron-Kozyra   

  • Mistrzostwa jesienne 2016

    15 października 2016r. nasza szkoła była miejscem, w którym odbyła się impreza sportowa pt. „Mistrzowska jesień”. Organizatorem zawodów było Starostwo Powiatowe w Choszcznie. W ramach rywalizacji sportowej odbyły się dwie konkurencje: wyścigi na ergometrach wioślarskich i bieg na orientację. Dodatkową atrakcją był to, iż zawody prowadziło dwoje znamienitych polskich sportowców. Ergometry wioślarskie prowadził Kajetan Broniewski – brazowy medalista Olimpiady w Barcelonie w 1992r., a biegi na orientację Agata Porzycz – 37 krotna mistrzyni Polski w tej konkurencji.

    W zawodach wzięły udział szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz ośrodki kształcenia specjalnego z Suliszewa i Niemieńska.

    Naszą szkołę reprezentowali nastepujący uczniowie:

    DZIEWCZĘTA.

    1. Garbicz Monika – II d
    2. Wolniak Anna – III Tl
    3. Rajtarowska Paulina – II d
    4. Leśniak Katarzyna – II d
    5. Wadecka Aleksandra – II d
    6. Urbańska Laura – II d
    7. Błażejewicz Ann – III d
    8. Krowiranda Kornelia – III d

     

    CHŁOPCY.

    1.Obiała Mikołaj kl.III D
    2.Błaszczyk Edwin kl.III E
    3.Worach Oskar kl.II C
    4.Jasiukiewicz Filip kl.II C
    5.Popielarczyk Bartosz kl.I A
    6.Kochanek Hubert kl.III TL
    7.Pacholczyk Dawid kl.II C
    8.Szulczewski Wojciech kl.II TS
    9.Olkiewicz Daniel kl.I TL
    10.Tryba Jakub kl.III TL
    11.Barszczewski Patryk III E

    WYNIKI NASZAJ SZKOŁY

    Ergometr wioslarski w kategorii dziewcząt:

    I miejsce - Anna Wolniak.
    II miejsce - Monika Garbicz.

    Ergometr wioślarski w kategorii chłopców:

    I miejsce - Worach Oskar
    II miejsce - Jasiukiewicz Filip
    III miejsce - Tryba Jakub

    Bieg na Oientację:

    I miejsce - Obiała Mikołaj
    II miejsce - Barszczewski Patryk
    III miejsce - Popielarczyk Bartosz

    W karegorii bieg na orientację drużynowo Zespół Szkół Nr 1 zdobył I miejsce.

    Wszyscy zwyciescy otrzymali pamiatkowe medale, puchary oraz od Kajetana Broniewskiego ksiażki - unikatowe wydanie pt. „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”.

    Gratulujemy wygranym, uczestnikom woli walki i dziękujemy za niesamowite emocje.

       

       

       

    Opiekunowie: Izabela Białek, Piotr Kaczor.

    Zdjęcia: Daniel Jarmarkiewicz

  • Kobiety-Kobietom

  • Wołyń - lekcja historii

    Dnia 12 października 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie wraz z nauczycielami wybrali się na film pt. “ Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

    Obraz odwołuje się do tragedii, która wydarzyła się 73 lata temu na terenach Wołynia, ale również w województwie lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim, czyli w  Galicji Wschodniej. W latach 1943-1945 nacjonaliści ukraińscy dokonali antypolskiej czystki etnicznej o charakterze ludobójstwa. Wśród zbrodni XX wieku ta jest wyjątkowa, ze względu na niespotykane okrucieństwo oraz motyw - zabijano wyłącznie z powodu przynależności narodowej i wyznaniowej. Pogromy pochłonęły życie około 100 tysięcy Polaków. Ludność pochodzenia  polskiego musiała opuścić swoje domy, by chronić siebie oraz rodzinę. Zbrodnia wołyńska spowodowała odwet ze strony Polaków, w wyniku którego zginęło około 3-5 tysięcy Ukraińców na Wołyniu, a także w Galicji Wschodniej. Wobec skali rzezi wołyńskiej, niezrozumiała jest jej dotychczasowa znikoma obecność w pamięci zbiorowej.

    Film “ Wołyń” stanowi pierwszą próbę podjęcia tematu tamtych tragicznych wydarzeń na Kresach Wschodnich przez kino polskie Dzieło przedstawia realia okupowanej Rzeczypospolitej, ukazując historię z perspektywy zarówno polskich, jak i ukraińskich bohaterów. Stworzenie dzieła miało na celu przywrócenie pamięci o ofiarach masakry wołyńskiej i  skłonienie do poszukiwania prawdy o tych wydarzeniach.

    Realizacja filmu jest absolutnie perfekcyjna. Zaczynając od pięknych zdjęć, przez świetną scenografię, kostiumy, muzykę, reżyserię montaż, aż po grę aktorską, która wykracza właściwie poza sztukę „gry”. Aktorzy po prostu stali się ludźmi z Wołynia. Świetna realizacja sprawiła, że mocny przekaz okazał się maksymalnie wiarygodny.

    Smarzowski stworzył film genialny, pełne, wyczerpujące świadectwo straszliwych wydarzeń, nadające historii właściwy kontekst, nieprzemilczający niczego, włącznie z odwetowymi akcjami Polaków. Reżyser nie przepuścił żadnej okazji, żeby pokazać dramat tamtych czasów, gdy oswojono nie tylko śmierć, ale i okrucieństwo. Ten film jest równie ważny dla Polaków co dla Ukraińców, którym powinien przypominać o tym, jak istotny jest odpowiedni dobór bohaterów narodowych, jak nieprzyzwoite jest wychwalanie banderowców. Polaków film musi natomiast uczyć pamięci, szacunku dla ofiar i baczności w mrocznych czasach. Uniwersalne przesłanie Wołynia jest jednak chyba najważniejsze - nie wolno dać dojść do głosu i władzy fanatykom, a zło nazywać złem, bez względu na to, jakie usprawiedliwienie znajdzie. Film Smarzowskiego naprawdę warto polecić uwadze każdego z nas, chociażby ze względu na przybliżenie historii tragicznych losów Polaków na Kresach Wschodnich.

    Sandra Kucharska kl. III C LO

  • Konkurs "Bepieczny Chrobry"

    Regulamin konkursu „Bezpieczny uczeń nosi odblaski”

    1. Organizatorem Konkursu jest Zespól Szkół Nr 1 im. Bol. Krzywoustego w Choszcznie, ul. Bol. Chrobrego 31A, 73-200 Choszczno.
    2. Konkurs organizowany jest w ramach realizacji w roku szkolnym 2016/2017 programu „Bezpieczny Chrobry”, opartego na rządowym programie „Bezpieczna+”.
    3. Konkurs trwa od 2 do 25 listopada 2016 r.
    4. Prace należy dostarczyć do sekretariatu szkoły, na nośniku – płyta CD, DVD,
      w podpisanej kopercie – Konkurs „Bezpieczny uczeń nosi odblaski”. Ponadto płyta musi być opisana, tj. imię i nazwisko autora, klasa.
    5. Prace złożone na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej niepublikowanymi i nieprzedstawianymi na innych konkursach.
    6. Zgłoszenie pracy konkursowej jest jednoznaczne z zapewnieniem uczestnika, że nie narusza ona praw autorskich osób trzecich i wyrażeniem zgody na publikację jego pracy, na stronie internetowej szkoły oraz partnerów.
    7. Zadaniem uczestników konkursu jest nagranie krótkiego, kilkuminutowego filmu, zachęcającego do noszenia elementów odblaskowych.
    8. W konkursie wziąć udział może każdy uczeń Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie.
    9. Prace konkursowe mogą zostać przygotowane indywidualnie lub zespołowe, z zastrzeżeniem, że liczba nagród za poszczególne miejsca nie ulega zwiększeniu.
    10. Jury, w skład, którego wejdzie Dyrektor Szkoły, przedstawiciel Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, KPP w Choszcznie, KPPSP w Choszcznie, wyłoni trzech zwycięzców, kolejno pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca.
    11. Decyzje Jury są ostateczne.
    12. Ogłoszenie wyników nastąpi 30.11.2016 r. na stronie internetowej szkoły zschoszczno.edupage.org
    13. Nagrody w konkursie:

    I miejsce: Pakiet do edycji filmów „Sony Movie Studio 13PL”.
    II miejsce: Odtwarzacz MP4 4 GB Manta.
    III miejsce: Słuchawki Gembird BHP-BER.

     

    Mariola Pieśkiewicz

    Koordynator projektu

  • Pomoc charytatywna Danielowi

    W miesiącu wrześniu Szkolny Klub Wolontariusza dokonał sprzedaży cegiełek na pomoc podopiecznemu Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY z siedzibą w Gdyni. Udało się zebrać i przekazać fundacji 163,34 zł.
    Pieniądze zostaną przekazane 19-letniemu Danielowi Czerniakowi, który cierpi na porażenie mózgowe. Pieniądze pomogą w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego tj.: rowerowózka, który ułatwi poruszanie się.

    Wszystkim uczniom, którzy dokonali zakupu cegiełki – serdecznie dziękujemy.

  • Mistrz reportażu – JACEK HUGO - BADER

    W zeszłym tygodniu, a dokładnie 03.10.2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie odbyło się spotkanie autorskie z bardzo ciekawym polskim dziennikarzem i reportażystą Jackiem Hugo- Baderem. Rozmowa z pisarzem rozpoczęła się o godzinie 17:30, jej prowadzenia podjęła się prof. Marta Staniewska. Gości powitała natomiast pani dyrektor biblioteki Anna Lewicka.

    Pan Jacek Hugo- Bader to bardzo ciekawa postać, która na swoim koncie ma wiele interesujących przeżyć. Jest to jeden z najbardziej cenionych w Polsce reportażystów zajmujących się głównie krajami byłego ZSRR. Hugo – Bader bardzo dużo podróżował, zbierając materiały odwiedzał wiele miejsc. W Rosji był w sumie 4 lata.

    Reportażysta został w 2014 roku odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego dzieła były również nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia oraz ,,Nike’’. W roku 2012 za ,,Dzienniki kołymskie’’ został uhonorowany nagrodą ,,Czwarty żywioł’’ przyznawaną głosami publiczności.

    Jacek Hugo- Bader pisze reportaże w oparciu o rozmowy ze swoimi bohaterami. Wydał między innymi: ,,W rajskiej dolinie wśród zielska’’, ,,Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak.’’, ,,Skucha’’, ,,Dzienniki kołymskie’’. Jego najsłynniejszą książką jest ,,Biała gorączka’’, która zawiera  historię podróży z Moskwy do Władywostoku i refleksje dotyczące społeczeństwa zamieszkującego to terytorium.

    Jacek Hugo – Bader to postać bardzo ciekawa, nie tylko ze względu na doświadczenie wyniesione z licznych podróży. Podczas spotkania autorskiego dał się poznać jako wspaniały mówca, jego wypowiedzi słuchało się tak, jakby rozmawiało się z kimś znajomym, gdyż ma on niezwykłą łatwość w  nawiązywaniu kontaktów z ludźmi,  wzbudza sympatię i zainteresowanie.

    Poza tym Pan Jacek Hugo – Bader posiada jeszcze jeden talent – umiejętność słuchania, gdyż jak sam mówi, na tym polega jego praca. Bohater  spotkania opowiadał, jak zdobywa zaufanie swoich rozmówców, którzy zwierzają mu się ze swoich przeżyć, opowiadają mu historię swojego życia. W czasie spotkania dziennikarz często doprowadzał do śmiechu wszystkich gości oraz bardzo chętnie odpowiadał na pytania, o które prosił,  mówiąc: ,,(…) ale proszę mi przerywać’’.

    Jestem niezwykle zadowolona ze spotkania bardzo inspirującego oraz bogatego w wiedzę i doświadczeń. Słuchając niezwykłych historii opowiedzianych przez Pana Jacka Hugo – Badera, przenieśliśmy się w inną przestrzeń, a czas upłynął niespodziewanie szybko.


    Paulina Czaja kl. IIIC LO

     

  • Gastro w Szczecinie

    Na zaproszenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego  na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa na  Festiwal Nauki, 20 września 2016r. uczestniczyliśmy –  uczniowie klasy ITG i IV  TG wraz ze swoimi wychowawczyniami  -  w warsztatach na temat: „Nastolatki kontra kilogramy - niekonwecjonalne  sposoby redukcji masy ciała czy racjonalne żywienie?”

    Wykład, prowadziła pani dr hab. inż.  Zuzanna Goluch – Koniuszy, który był bardzo pouczający i ostrzegający młodych ludzi przed niekonwencjonalnymi metodami spadku wagi ciała cudownymi środkami odchudzającymi.

    I potwierdziło się nasze stanowisko – zdrowa dieta i ruch na świeżym powietrzu. To jest to!

    Następnie udaliśmy się do  restauracji  „Spiżarnia Szczecińska”, w której dzięki uprzejmości szefa kuchni pana Wojciecha Kocierzewskiego(naszego absolwenta TG) zobaczyliśmy wyposażenie kuchni i bufetu . Zapoznaliśmy się również z menu.

    Na zakończenie  dostaliśmy  w prezencie słoiczki dżemów( dżem morelowy z pomarańczą oraz dżem ze śliwek z czekoladą i papryką  chili ), które wykonywane zostały   przez pracowników restauracji. Ocenę organoleptyczną przeprowadziliśmy - były wyśmienite!

       

                                                                                                                            red. E.F  i N.R

  • Spotkanie z doktor Jolantą Mazurek

    Dnia 16 września o godzinie 10:35 klasa III C wraz z wychowawczynią panią Beatą Staruch udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie na spotkanie z doktor Jolantą Mazurek (absolwentką naszej szkoły). Prelegentka przygotowała wykład na temat: "Potencjał informacyjny współczesnych bibliotek w dobie e-humanistyki." Pani doktor  rozpoczęła swoje wystąpienie od informacji dotyczącej rozwoju społeczeństwa, które na przestrzeni lat zostało podzielone na: agrarne, industrialne oraz informacyjne. Wykładowczyni  skupiła się na ostatnich latach,  w których nastąpił gwałtowny rozwój nowych technologii.  Zwróciła uwagę na to, że współcześnie wiedza stała się poprzez wiele czynników bardziej dostępna, a w dobie e-humanistyki biblioteki stanowią wygodne formy  jej pozyskiwania. W trakcie wykładu,  zostały poruszone kwestie dotyczące tego, w jaki sposób mamy poruszać się po stronach internetowych, aby uzyskać najwiarygodniejsze informacje. Prelegentka wyjaśniła pojęcie chaosu informacyjnego, następnie przedstawiła nam narzędzia pomocnicze, którymi są wyszukiwarki oraz multiwyszukiwarki. Kolejnym ważnym  zagadnieniem poruszonym w  trakcie spotkania była kwestia tego , w jaki sposób należy tworzyć zapytania w sieci, aby  szybko i wygodnie odleźć potrzebną dla nas informację. Dowiedzieliśmy  się, jak sprawdzić  jej wiarygodność  oraz jakie  prawo autorskie obowiązuje w Polsce. Na koniec Pani dr Jolanta Mazurek podała nam wiele ciekawych stron, które w życiu codziennym mogą okazać się dla nas nadzwyczaj przydatne. Spotkanie zakończyło się o godzinie 11:40,po czym, naładowani nową wiedzą, wróciliśmy do szkoły na lekcje.

    Sporządziła: Klaudia Terka kl. IIIC

  • ,,Nic dwa razy się nie zdarza”

    Dnia 21.09.2016r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego  odbyło się spotkanie poświęcone twórczości polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - Wisławy Szymborskiej. Montaż słowno - muzyczny, zatytułowany "Nic dwa razy się nie zdarza", został przygotowany przez uczniów  klasy III C LO wraz z wychowawczynią Panią Beatą Staruch. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji na temat  życiorysu oraz twórczości poetki, którą przedstawili Maciej Bednarek oraz Paulina Iwanyk. Kolejnym etapem było wyrecytowanie przez każdego z obecnych wybranego wiersza Wisławy Szymborskiej oraz wygłoszenie w kilku zdaniach własnych refleksji na temat przedstawionego utworu. Zostały zaprezentowane m. in. takie liryki jak: "Powroty", ''Fotografia z 11 września'', ''Trochę o duszy'', ''Miłość od pierwszego wejrzenia'', ''Pytania zadawane sobie'' czy też ''Nic dwa razy się nie zdarza''. Całości towarzyszła oprawa muzyczna oraz gazetka tematyczna przygotowane przez Zuzannę Grejć, Natalię Piotrowicz i Klaudię Włodarczyk i Martynę Krzemień.

    Dzięki tej inicjatywie mogliśmy zaprezentować ulubione przez nas wiersze Noblistki oraz podzielić się własnymi przemyśleniami na temat jej poezji.  Jury w Sztokholmie, przyznające Wisławie Szymborskiej tę wyjątkową nagrodę, określiło twórczość naszej rodaczki jako  "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

    Sptkaniu towarzyszyła  uroczysta atmosfera, pełna skupienia i osobistych refleksji, upamiętniająca dwudziestą rocznicę przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla.

    Edyta Misiak kl. IIIC LO

  • 22 września rozstrzygnięty został konkurs na najciekawszy plakat zachęcający do czytania książek.

    Komisja w składzie: Elżbieta Lipińska, Agnieszka Szuba i Anna Błażejewicz wyłoniła zwycięzców:

    I miejsce: klasa IA (Ernest Aleksiun, Miłosz Łopatto, Jacek Kobeszko i M.Olszewski);

    II miejsce : klasa IC (Katarzyna Jagielska);

    III miejsce: klasa IIB (Zuzanna Bogdanowicz, Aleksandra Jasiukiewicz, Jakub Chrzanowski);

    wyróżnienia otrzymali: Laura Matuk z klasy IIA (pomysł na plakat opracowali wspólnie wszyscy uczniowie), M.Rzedkowska i K.Jakszuk z klasy IITG oraz Eryka Dudek z IIITL.

    Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie; wszystkie plakaty będzie można obejrzeć w  galerii (obecnie w przygotowaniu).

  • Obchody dnia solidarności z osobami chorymi na schizofrenię

    Wolontariusze naszej szkoły w sobotę 24.09.2016r. wzięli udział w obchodach zorganizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Choszcznie i Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Animus Vera” w Choszcznie w ramach ogólnopolskiego programu „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”. Akcja miała na celu integrację środowisk Miasta i Gminy Choszczno we wspólnym przekazaniu wiedzy o schizofrenii, przybliżenie problemów osób chorych na schizofrenię oraz przełamywanie uprzedzeń społeczeństwa wobec osób chorych psychicznie.

    Wolontariusze: Wiktoria Kaszuba, Dorota Pajor kl. IC, Sandra Lachowska, Paulina Rajtarowska, Aleksandra Wadecka kl. IID, Marta Brzezińska, Joanna Wels kl. II TE oraz Dominik Stankowski kl. IIID.

    Młodzieży, która tego dnia wsparła swoim działaniem akcję - serdecznie dziękujemy!

    Opiekunka SKW:

    Marzena Brzęczkowska

  • Koncert jubileuszowy

    8 października 2016, w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia szkoły, zapraszamy na koncert zespołów i wokalistów, którzy zagrają dla wszystkich na placu przed budynkiem Zespołu Szkół Nr 1 (godzina 12.00). Usłyszymy Weronikę Bodnar, Annę Haładyn, Macieja Radomiaka, Piotra Rydza, Fishing Group i oczywiście Metro.

    Niżej prezentujemy sylwetki wykonawców:

    Weronika Bodnar

    Śpiewa od 10 lat. Od 2013r. uczęszcza na zajęcia wokalne do Choszczeńskiego Domu Kultury, do pana Jerzego Januszewskiego. Brała udział w wielu konkursach, zajmując czołowe miejsca. Jej największym osiągnięciem jest zdobycie tytułu laureata wojewódzkiego Przeglądu Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych. Można ją usłyszeć podczas wielu imprez szkolnych i organizowanych przez CHDK.

    Anna Haładyn

    Jest uczennicą trzeciej klasy liceum o profilu biologiczno-chemicznym. Śpiewa od 9 lat - muzyka jest jej wielką pasją. Od roku uczy się śpiewać w studium wokalnym przy Państwowej Szkole Muzycznej w Choszcznie. Ukończyła także szkołę muzyczną I st. w klasie fletu. Jest laureatką wojewódzkiego Przeglądu Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych 2015.

    Maciej Radomiak

    Jego przygoda z muzyką zaczęła się 9 lat temu,  talent muzyczny odkryła w nim pani Anna Idziak, nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej w Chłopowie. Maciek uczestniczył w wielu festiwalach, przeglądach oraz konkursach muzycznych, w których zajmował wysokie miejsca. Wiele razy został laureatem gminnego  i powiatowego Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego (PARA). Od 2013 roku uczęszcza do Choszczeńskiego Domu Kultury, gdzie trenuje pod czujnym okiem pana Jerzego Januszewskiego. Od 2015 roku uczestniczy w Poznańskich warsztatach "Just Cover it", podczas których pracuje ze znanymi polskimi artystami. 

    Piotr Rydz

    Gra na skrzypcach od 10 lat. Zainspirowała go głównie rodzina, która sama dużo muzykuje. Kocha grać - praktycznie w każdym stylu, najbardziej upodobał sobie jednak muzykę elektroniczną i klasyczną.

     

    Fishing Group

    To formacja czterech młodych ludzi o zupełnie różnych gustach muzycznych. Chociaż mają dopiero od 16 do 18 lat, mieli już okazję grać w takich miejscach jak Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich oraz na takich imprezach jak Choszczeńska Sobótkowa Scena i z różnymi zespołami (Dice,  Inni).

    Ich wokalista preferuje hardrockowe klimaty w stylu AC/DC i dobre polskie kawałki z przesłaniem. Gitarzystę fascynują wymyślne solówki i niekonwencjonalne riffy, inspiracją jest Guns n' Roses. Basista odnajduje się w Indie i w Funk Rocku, a perkusista lubi Rock, Metal, ale też Reggae czy Jazz-Rock. Połączenie tych słuchanych przez nich stylów muzycznych to właśnie Fishing Group.

    Skład:

    Wojtek Winnicki: gitara rytmiczna, wokal

    Marcin Chlebowski: gitara prowadząca

    Mateusz Szpilewski: bass

    Maciek Staniewski: perkusja

    Metro

    Zespół powstał w 2014 roku. Grają energentycznego Indie rocka tworząc na koncertach niezapomniany klimat. Wszystkie ich piosenki dziwnym zbiegiem okoliczności powstały w czwarty dzień tygodniaJ. Swoim przebojem wygrali pierwsza edycję "MUZYKONU", brali udział w międzynarodowym festiwalu "EMERGENZA", grali liczne koncerty w rodzinnej miejscowości, jak i poza nią. Swoim luzem i brakiem skromności niczego nie nadrabiają, bo – jak sami twierdzą- niczego im nie brakuje. Charyzmatyczne osobowości tworzące ten zespół to:

    Michał Łukaszewicz - gitara

    Bartłomiej Krawczyk - wokal, gitara

    Bartosz Kaczmarek - perkusja

    Lena Wojciechowska - bass

       Serdecznie zapraszamy!!!

    red. A.Sz.

  • Quo vadis…? – do biblioteki!

    Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły mieli ogromną przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

    Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Choszcznie,  mogliśmy, wspólnie z wieloma osobistościami naszego powiatu, odczytać fragmenty powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt.: „Quo vadis”.

    Akcja odbyła się 3 września 2016 roku pod Miejską Biblioteką Publiczną w Choszcznie. W przedsięwzięciu udział wzięli nauczyciele: Beata Staruch, Magdalena Zienda, Marta Staniewska, Elżbieta Lipińska,  Agnieszka Szuba oraz uczniowie: Ernest Aleksiun z klasy IA, Fabian Kołosowski z klasy III D, Anna Błażejewicz, Dominik Stankowski, Wiktoria Różańska, Oliwia Siewior, Karolina Węgierska, Kornelia Krowiranda (z klasy III D), Nikolina Kmieć, Natalia Ławniczak, Wioleta Mgłowska, Julia Witkowska z (z klasy I B), Weronika Nowak  z  klasy II TG, Mateusz Biba, Kacper Kowalczyk  (z  klasy I TG).

    Cytując słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy: „To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić”.

    Projekt Narodowego Czytania został zainicjowany w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W ten sposób chciał on uczcić 200-lecie ostatniego zajazdu na Litwie. A ponieważ historię tę opowiedział Adam Mickiewicz w swojej epopei, wówczas czytano „Pana Tadeusza”.

    W roku 2013 odczytano „Zemstę” Aleksandra Fredry, w 2014 – „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, w 2015 – „Lalkę” Bolesława Prusa.

    Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym projekcie. Był to czas wspaniałej lektury, napisanej pięknym ojczystym językiem, prezentującej nasze bogactwo narodowe.

    „Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. W druku zwartym wydano „Quo vadis” w 1896 roku. Powieść odniosła ogromny sukces w Polsce jak i na świecie i została przetłumaczona na ponad 50 języków.

    Henryk Sienkiewicz – polski powieściopisarz, nowelista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się  5 maja 1846 roku w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Był synem Józefa i Stefani Sienkiewicz z domu Cieciszowska. Naukę rozpoczął w warszawskim gimnazjum. Świadectwo dojrzałości otrzymuje w 1866 i za namową rodziców zdaje na wydział lekarski Szkoły Głównej w Warszawie, który porzucił i przeniósł się na wydział  Filologiczno-Historyczny. Studiów jednak nie ukończył. W latach 70 ukazuje się w prasie jego powieść „Na marne”, z powodzeniem pisuje też felietony. Po ukazaniu się nowel „Hania” i „Stary sługa” Sienkiewicz udaje się w podróż po Ameryce Północnej.  W 1881 powstaje nowela „Latarnik”. Kolejne lata okazują się przełomowe w życiu i twórczości Sienkiewicza, ukazuje się Trylogia, czyli „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Powieści te przyniosły Sienkiewiczowi sławę i uznanie.  Pod koniec  XIX wieku powstaje „Quo Vadis”, a w roku 1900 „Krzyżacy”. Dzieła Sienkiewicza cieszą się sporą popularnością nie tylko w Polsce ale i na świecie, tłumaczone są one na wiele języków. Jedną z przyczyn jego popularności był rozgłos jaki przyniosła Sienkiewiczowi  nagroda Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości (a nie – jak się powszechnie sądzi – za powieść „Quo Vadis”). Wybuch wojny wpłynął  na decyzję o opuszczeniu Polski  i wyjazdu do Szwajcarii. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano.

           

    Źródło: https://biografia24.pl/henryk-sienkiewicz/

    red.MZ

  • Nasi wolontariusze na „Choszczeńskiej 10”

    W niedzielę 4 września br. w naszym mieście odbyła się XIX edycja biegu ulicznego „Choszczeńska 10”. W tym roku organizatorów akcji wspierali swoją pracą i zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły.  Wolontariusze czuwali nad bezpieczeństwem trasy biegu.

    Warto wspomnieć, że w wydarzeniu wzięło udział 478 biegaczy wraz z Pawłem Czapiewskim, który jest polskim lekkoatletą średniodystansowym, brązowym medalistą mistrzostw świata i halowym mistrzem Europy. Ponadto jest aktualnym rekordzistą Polski na 800 m.

    Wolontariusze naszej szkoły:  Michalina Brzęczek, Lena Wojciechowska – kl. IV TG, Dominik Stankowski, Oliwia Siewior, Karolina Węgierska, Wiktoria Różańska – III D, Monika Golińczak, Ola Dunaj, Sebastian Kaczor, Bartek Szafrański – kl. III E, Ola Wadecka, Laura Urbańska, Katarzyna Leśniak, Paulina Rajtarowska – kl. II D, Joanna Wels kl. II TE, Ewa Zarzecka, Weronika Siwko – kl. I C.

    Opiekunka grupy: M. Brzęczkowska

  • „Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką”
    Stéphane Mallarmé
     
    Kierując się tym mottem chcemy uruchomić wyobraźnię uczniów naszej szkoły, ogłaszając drugą edycję konkursu historyczno-literackiego pod hasłem „Z książką dzieje się wiele…”
  • Spotkanie z Jackiem Dehnelem


     

    Nasza bibliotekarka, pani Krystyna Leśniańska, też była zauroczona elokwencją i osobowością Jacka Dehnela

    17 czerwca 2016 Uczniowie klasy Id Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie uczestniczyli w spotkaniu z poetą, pisarzem, felietonistą Jackiem Dehnelem. Wszystko to dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której spotkanie to miało miejsce. Młodzież była mile zaskoczona otwartością i niezwykłą osobowością artysty, a najlepszym na to dowodem są deklaracje uczniów – każdy z uczestników zdecydował się sięgnąć po powieść tego autora.

    Jacek Dehnel i uczniowie klasy I d (od lewej: Sandra Lachowska, Monika Garbicz, Magda Złota, Maja Olejnik; pierwszy z prawej: Grzegorz Bortnik)

    Foto: Sandra Afrodyta Lachowska

strona:

Dane teleadresowe

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
    ul. Bolesława Chrobrego 31 A
  • Tel/fax (95) 765 24 96
    Tel (95) 765 22 42

ePUAP E.S.P