W dniach 20 - 22 czerwca br. uczniowie klasy o profilu służb mundurowych odbyli coroczny „Obóz szkolenia wojskowego”. Podobnie jak w latach ubiegłych obóz został przeprowadzony na terenie koszar oraz obiektów szkoleniowych dywizjonu artylerii samobieżnej (das) 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie.
Po krótkim szkoleniu adaptacyjnym mającym na celu przypomnienie uczniom zasad regulaminowego zachowania się na terenie koszar oraz utrzymania porządku wojskowego w miejscu zakwaterowania odbył się instruktaż BHP i ppoż.
Pierwszego dnia zajęcia z topografii wojskowej, rozkładania i składania broni oraz łączności odbyły się na przykoszarowych obiektach szkoleniowych das.
Po obiedzie, zjedzonym na stołówce żołnierskiej uczniowie zapoznali się ze sprzętem chemicznym, optycznym i sanitarnym, a przede wszystkim mieli okazję poznać możliwości armato-haubicy DANA.
Zajęcia praktyczne drugiego dnia rozpoczęły się od kilkukilometrowego przemarszu w rejon strzelnicy. Tam uczniowie dołączyli do szkolących się żołnierzy dywizjonu i wraz z nimi odbyli szereg ćwiczeń przygotowujących do strzelania. Poznawali między innymi zasady celowania, przyjmowania postaw strzeleckich oraz ładowania magazynka. Dodatkowo zaliczali składający się z kilku podpunktów test sprawdzający umiejętności posługiwania się karabinkiem i nawiązywania łączności.
Ponadto w ramach zajęć odbywało się szkolenie z ewakuacji rannych z pola walki i nauka zachowania w przypadku kontaktu ogniowego z przeciwnikiem. Jednak najatrakcyjniejszym a jednocześnie głównym punktem szkolenia było odbycie strzelania przy pomocy laserowego symulatora strzelań. Natomiast po obiedzie zjedzonym także na terenie strzelnicy, uczniowie obserwowali praktyczne zajęcia baterii artylerii samobieżnej z wykorzystaniem armato-haubic DANA.
Oczywiście w wojsku nie może nigdy zabraknąć zajęć sportowych. Dlatego każdego dnia po pobudce odbywał się tak zwany „poranny rozruch fizyczny”. Uczniowie odbywali również szkolenie fizyczne a także mieli możliwość wzięcia udziału w profesjonalnym treningu MMA. Natomiast ostatniego dnia obozu wszyscy jego uczestnicy zostali poddani egzaminowi z WF-u dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.
Przebieg szkolenia podsumował dowódca dywizjonu pan ppłk Dariusz Wojtkowiak. Za duże zaangażowanie i poniesiony trud w czasie szkolenia uczniowie z rąk dowódcy dywizjonu otrzymali stosowne certyfikaty za jego ukończenie.
Celem obozu było sprawdzenie odporności psycho – fizycznej przyszłych kandydatów na żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy innych służb mundurowych.
Na zakończenie, w imieniu Dyrekcji, grona pedagogicznego, a przede wszystkim uczniów, dziękujemy Dowódcy dywizjonu artylerii samobieżnej 12BZ za umożliwienie nam odbycia obozu na terenie koszar i obiektów szkoleniowych jednostki. Oddzielne podziękowania składamy wszystkim instruktorom za ich zaangażowanie, a przede wszystkim profesjonalne przeprowadzenie zaplanowanych zajęć z uczniami.
Opracowanie: Tadeusz Junak
W naszej szkole gościliśmy panią Joannę Kupniewską, którą zaprosiła do nas pani Elżbieta Lipińska wraz z klasą I c LO. Pani Joanna jest autorką książek: „Dysonanse i harmonie” oraz „Rozum kontra serce”. Mieszka w Choszcznie i jak się okazało, jest absolwentką naszego Zespołu Szkół Nr 1. Pisarka na początku zaczęła opowiadać o tym jak powstało jej pierwsze dzieło. Mówiła o tym, że przyszła do biblioteki oddać wypożyczone książki, które nie bardzo jej odpowiadały. Poskarżyła się bibliotekarce i usłyszała od niej: „Jak się pani nie podoba,to niech pani sobie sama książkę napisze…”. „No i napisałam” - stwierdziła. Dodała jeszcze, że znalazł się chętny wydawca, a czytelnicy chętnie czytają to, co napisze. Jeździ też na spotkania autorskie w całej Polsce. Opinie o jej książkach są rewelacyjne. Można je też znaleźć na jej blogu www.dysonanseiharmonie.blogspot.com, gdzie znajdziemy mnóstwo zabawnych i ironicznych przemyśleń autorki. O swoim debiutanckim dziele mówi, że napisała go o Marioli, kobiecie w wieku 40 lat, która wyprowadziła się z miasta na niewielką wieś, leżącą w pobliżu miasta o nazwie Choszczno. Spotyka się tam z różnymi wydarzeniami. Drugą książkę, która jest komedią romantyczną, zatytułowała „Rozum kontra serce”. Joanna Kupniewska opisuje ją słowami: „Zdecydowanie więcej tu jednak różnych wpadek i nieoczekiwanych zwrotów akcji niż trzymania się za ręce pod gwiazdami …”. Jej bohaterką jest także wspomniana Mariola oraz Anka. Mariola jest romantyczna, natomiast Anka to diabeł wcielony.
Praca i hobby
Autorka mówiła również o swoich zainteresowaniach: „Moim hobby jest jazda konna i choć jestem strasznym śpiochem, to potrafię wstać o czwartej rano, żeby pozachwycać się wschodem słońca z grzbietu konia”. Powiedziała także o poczuciu humoru, które bardzo sobie ceni, a nawet uważa, że jest to niezbędny element, aby zachować pełnię władz umysłowych i rozsądek. Dodała, że bawi ją gra słów, dwu albo trzyznaczność wypowiedzi, które pani Joanna wyłapuje i śmieje się z tego. Wtedy zdziwieni znajomi pytają się, co ją tak rozbawiło.
Pani Joanna, z zawodu fizjoterapeutka, podzieliła się także wrażeniami ze swojej pracy zawodowej. Opowiedziała, że zajmuje się przywracaniem sprawności po urazach, czy złamaniach poprzez różne ćwiczenia i zabiegi. Choszcznianka opowiedziała nam również o swoim wypadku samochodowym, który jako jedyna przeżyła. A także o pacjentach w naszym wieku, którzy skakali na główkę i skończyli na wózku inwalidzkim. Uświadomiła i przypomniała nam, aby przewidywać różne sytuacje w życiu.
Pisarka była doskonale przygotowana do spotkania. Wiadomości, które nam przekazywała były niezwykle ciekawe. Spotkanie zawierało elementy zabawne, m.in. anegdoty z życia autorki. Na koniec spotkania autorka odpowiadała na nasze pytania m.in. Czy zamierza wydać trzecią książkę? Odpowiedziała ,że jest w trakcie jej tworzenia.
Dominik Stankowski kl. II d LO
W plebiscycie na najciekawszą, najpopularniejszą wśród młodzieży książkę roku szkolnego 2015/2016, zwyciężyła książka G.R.R. Martina „Gra o tron”.
Powieść, jako książka roku, zostanie wyeksponowana w bibliotece szkolnej. Serdecznie zachęcamy wszystkich do jej przeczytania!
W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam. Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron...
red. A.P.
Działalność w zakresie Szkolnego Klubu Wolontariusza:
1. Pomoc przy organizacji „Choszczeńskiej 10” (06.09.2105/niedziela). Uczniowie wraz z funkcjonariuszami KPP pilnowali porządku oraz zabezpieczali trasę podczas biegu ulicznego.
2. Pomoc przy organizacji obchodów Dnia Chorych na Schizofrenię (12.09.2015/sobota). Impreza była zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Choszcznie w ramach ogólnopolskiego programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Celem akcji była integracja środowisk Miasta i Gminy Choszczno we wspólnym przekazaniu wiedzy o schizofrenii, przybliżenie problemów osób chorych na schizofrenię oraz przełamywanie uprzedzeń społeczeństwa wobec osób chorych psychicznie.
3. Pomoc pogorzelcom z Choszczna – w ramach Światowego Dnia Wolontariatu, SKW zorganizował kiermasz ciast. Łącznie zebrano 1275,62 zł. Pieniądze zostały przekazane rodzinie w obecności dyrekcji.
4. Festyn Charytatywny w Krzęcinie – pomoc wolontariuszy w zbiórce pieniędzy na leczenie pięcioletniego Mateuszka z Granowa – zebrano 446,14 zł (14.05.2016/sobota).
5. Prezentacja SKW podczas Dnia Otwartego Szkoły (19.05.2016).
6. Całoroczna zbiórka zakrętek na leczenie i rehabilitację Zuzi Dziekońskiej.
7. Pomoc uczniów w organizacji Dnia Dziecka w Barnimiu (29.05.2016/niedziela). Uczniowie pomagali przy obsłudze gastronomicznej (kl. I, II, III TG) oraz zapewniali uczestnikom bezpieczeństwo (kl. IIe LO).
Opiekunka SKW:
Marzena Brzęczkowska
"W zdrowym ciele zdrowy duch".... Z tą maksymą w dniach 8 - 10. czerwca 2016r. klasa I A, pod opieką p.Magdaleny Ziendy i p.Marioli Pieśkiewicz, wyruszyła na trzydniową wycieczkę na zieloną szkołę w Czaplinku.
W ośrodku wypoczynkowym "Kusy Dwór" uczniowie nie tylko przeżyli wiele przygód, ale obudzili w sobie sportowy potencjał i ducha rywalizacji.
,,Sportowy zawrót głowy", tak należy nazwać ogrom atrakcji, które czekały na uczestników szkółki. Nikt nie mógł narzekać na nudę, a hitem cieszył się paintball. Każdy mógł wykazać się wyobraźnią, kondycją, a także umiejętnościami taktycznymi, poczuć się jak żołnierz historycznej bitwy lub militarny geniusz.
Oprócz ogromu rozrywek czekały na nas nie tylko ładne pokoje, ale przede wszystkim smakowite posiłki, życzliwy personel oraz wykwalifikowana kadra... i wymarzona aura: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.
Niewątpliwie pobyt dostarczył wszystkim nowych doświadczeń oraz niezapomnianych wrażeń.
Zajęcia dla uczniów:
- survival
- paintball
- strzelectwo - broń pneumatyczna krótka i długa
- łucznictwo
- wspinaczka na sztucznej ściance
- rowery wodne
- gry i zabawy - Kubby, baloniada, Mafia
- dyskoteka
- ognisko
- budowanie ,,góry'' ze skrzynek, itp.
Okolice Czaplinka to doskonałe miejsce do uprawiania wszelkich form sportu i turystyki. Bogactwo jezior i liczne szlaki turystyczne prowadzące przez piękne tereny Pojezierza Drawskiego stanowiły atrakcję, a także szkołę życia dla uczestników wycieczki.
red. Adrianna Siekacz kl. IA
„NIEPOKORA, BUNT, GŁÓD NADZIEI”
– SPOTKANIE Z POWOJENNYM INDYWIDUALISTĄ
- RAFAŁEM WOJACZKIEM
3 czerwca 2016 r. uczniowie klasy II C LO oraz I A LO wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu literackim, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie. W wydarzeniu brali udział także uczniowie Publicznego Gimnazjum oraz Zespołu Szkół nr 2. Spotkanie, które było poświęcone życiu i twórczości „poety przeklętego” Rafała Wojaczka, poprowadził wielokrotnie nagradzany szczeciński dziennikarz, tłumacz, krytyk literacki i poeta Konrad Wojtyła.
Wykład prelegenta był bardzo interesujący. Dziennikarz roku 2015 w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył zgromadzonym postać Rafała Wojaczka – poety wybitnego, ale jak się okazuje – mało znanego współczesnej młodzieży.
Rafał Mikołaj Wojaczek to, urodzony tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, polski poeta i prozaik zaliczany do grona kaskaderów literatury. Jego biografia jest równie ciekawa jak i twórczość artysty. Wojaczek zadebiutował mając niespełna dwadzieścia lat. Jego poezja już wówczas cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. Tak pozostało do dziś. Życie poety było burzliwe i pełne ciężkich chwil. Rafał Wojaczek cierpiał na alkoholizm i depresję, często prowokował i wszczynał bójki, wielokrotnie podejmował także próby samobójcze. Autor takich utworów jak: „Martwy sezon”, „Mit rodzinny”, „Mój pies bardzo przyjemny”, „Nasza pani”, leczył się także w szpitalu psychiatrycznym. Poeta zmarł śmiercią samobójczą po przedawkowaniu leków. Wojaczek w swojej twórczości nie bał się podejmować trudnych tematów. W jego utworach można spotkać topos śmierci, miłości oraz fascynację kobiecością i cielesnością. Artysta bardzo często łączył erotyzm oraz miłość ze śmiercią. Wojaczek oskarżał świat o kłamstwo, sztuczność, martwotę wiar, idei i języka. Z drastyczną szczerością pisał też o dezintegracji własnej osobowości. Język jego liryków jest zazwyczaj naturalistyczny, bardzo brutalny i pełen wulgaryzmów.
Wystąpienie Konrada Wojtyły nie było tylko suchym przedstawieniem faktów z życia artysty. Podczas wykładu zostały pokazane autentyczne zdjęcia wykonane przez Wojaczka. Dowiedzieliśmy się, że poeta fascynował się fotografią. Szczeciński krytyk podjął się także próby częściowej interpretacji niektórych wierszy Rafała Wojaczka. Spotkanie literackie miało formę luźniej rozmowy. Na twarzach zgromadzonych widać było emocje takie jak: podziw, zrozumienie, zdziwienie. Każdy uczestnik miał możliwość zadania wszelakich pytań. Dziennikarz z chęcią odpowiadał na każde z nich. Dało się odczuć, że z pasją odkrywcy zdobywa wciąż nowe informacje na temat życia i twórczości nieprzeciętnego poety, jakim był Wojaczek i lubi się nimi dzielić z innymi.
Spotkanie, które odbyło się w miejskiej bibliotece, było bardzo ciekawą i nietypową lekcją języka polskiego. Wykład o poecie, który poprowadził współczesny badacz literatury i krytyk literacki był niezwykłym doświadczeniem dla każdego z uczestników. Postać Rafała Wojaczka została przybliżona każdemu z uczestnikowi spotkania i na pewno zapadnie w pamięci na długo.
red.Maciej Bednarek kl. II C
W dniach 03-04.06.2016r. odbyły się jubileuszowe XL eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Trzciance. Jest to olimpiada zarówno wiedzy jak i umiejętności praktycznych.
Do etapu centralnego zakwalifikowały się dwie uczennice III klasy Technikum Gastronomicznego Małgorzata Nawrocka (opiekun N. Raubo) oraz Lena Wojciechowska (opiekun E. Fidosz), które reprezentowały naszą szkołę w bloku tematycznym: Gastronomia. Uczennice uzyskały tytuł finalisty.
Finalistki tej olimpiady uzyskały możliwość zwolnienia z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodową tj. kwalifikacja T.06. i T.15. co jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części najwyższego wyniku jakim jest 100%.
Jeszcze raz finalistkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
red.NR
Konkurs „Poznajemy Tajemnice Lasu” (03.06.2016) zorganizowany już po raz piąty przez Nadleśnictwo Choszczno był:
- okazją do wykazania się wiedzą na temat gospodarki leśnej i różnorodności organizmów żyjących w lesie;
- sposobem rozwijania tężyzny fizycznej przez wykazywanie się umiejętnością rzucania jak najdalej sporą kłodą drewna, strzelania na strzelnicy z prostej broni, biegania na trasie ścieżki przyrodniczej.
Wymienione umiejętności sprawdzali uczniowie wielu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu podlegającego Nadleśnictwu w Choszcznie. Nasza reprezentacja zajęła II miejsce. Gratulujemy uczniom Pani Beaty Gawron:
Natalii Mazurczyk z klasy IIa,
Klaudii Przygońskiej z klasy Ib,
Franciszkowi Adamczykowi z klasy Ia.
red. Beata Gawron
„EKOLOGIA CZŁOWIEKA”, to konkurs organizowany w naszym województwie przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w ramach II Międzynarodowej Konferencji Naukowej o tej samej nazwie. W konkursie wzięło udział piętnastu uczniów Zespołu Szkół Nr 1. Na podstawie przeprowadzonej klasyfikacji nasze dwie uczennice zajęły III miejsce w województwie i zostały laureatkami tego konkursu.
Natalia Mazurczyk z klasy IIa oraz Karolina Czyż z klasy Ib wraz z opiekunem konkursu, Panią Beatą Gawron, 9 czerwca tego roku otrzymają nagrody i wezmą udział w Konferencji, która odbędzie się w Audytoriu Maximum Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
red. Beata Gawron
Serdecznie zapraszamy na konferencję historyczną:
SACRUM W KRAJOBRAZIE KULTUROWYM ZIEMI CHOSZCZEŃSKIEJ
organizowanej z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski w kawiarence Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie
10 czerwiec 2016 g. 10.00-13.00
PATRONAT:
Starosta Choszczeński Adam Andriaszkiewicz
Burmistrz Choszczna Robert Adamczyk
ORGANIZATORZY:
Parafia p.w. św. Jadwigi Królowej w Choszcznie
Zespół Szkół Nr 1 w Choszcznie w ramach obchodów jubileuszu 70 lecia szkoły
Regionalne Towarzystwo Historyczne Ziemi Choszczeńskiej
Program konferencji:
10.00-10.15 Otwarcie: Starosta Choszczeński i Burmistrz Choszczna
10.15-10.35 Sławomir Słowiński - Grodziska słowiańskie na Pomorzu Zach. z uwzględnieniem Ziemi Choszczeńskiej
10.35-10.55 Dr Paweł Migdalski - Kontrowersje wokół bitwy pod Cedynią
10.55-11.15 Dr Andrzej Chludziński - Motywy biblijne w nazewnictwie geograficznym Pomorza Zachodniego (Szczecińskiego)
11.15-11.25 Ks. Sławomir Kokorzycki - Promocja książki „Siekierki – poemat o forsowaniu Odry” Barbary Teresy Dominiczak
11.25-11.45 Przerwa
11.45-12.05 Maria Witek Biuro Dokumentacji zabytków w Szczecinie
Waldemar Witek Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Szczecinie
Wiejskie kościoły gm. Choszczno - dominanty krajobrazu kulturowego
12.05-12.25 Dr Grzegorz J. Brzustowicz - Rycerstwo ziemi choszczeńskiej wobec Kościoła
12.25-12.45 Ks. Prof. Grzegorz Wejman - Duchowieństwo Ziemi Choszczeńskiej po 1945 roku
12.45-12.50 Zamknięcie konferencji
W poniedziałek 6 czerwca 2016r. na zaproszenie dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej im.gen.broni Józefa Hallera gen. bryg. Dariusza Górniaka, delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej zbiórce rozpoczynającej ćwiczenie pod kryptonimem "Anakonda-16". Część ćwiczenia odbywająca się na poligonie w Drawsku Pomorskim koordynowana jest przez żołnierzy Błękitnej Brygady. „Anakonda-16” to największe ćwiczenia obronne, które przeprowadzone zostanie na polskich poligonach, m.in. w Drawsku Pomorskim, Ustce, Świdwinie, Żaganiu, Chełmie, Nowej Dębie, Orzyszu i Wędrzynie. Jak donoszą media w ćwiczeniu weźmie udział ponad 31 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski. Będą obecne wojska z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich, wyposażone w 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Po raz pierwszy w historii w ćwiczeniu udział wezmą organizacje proobronne. Po powitaniu i przeglądzie pododdziałów przez generała brygady Dariusza Górniaka, dowódca Błękitnej Brygady życzył wszystkim żołnierzom bezpiecznej realizacji zadań taktycznych.
red. Tadeusz Junak, Joanna Kolenda