• ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS MATURALNYCH

  • Wycieczka Międzyzdroje - Świnoujście

    20 kwietnia 2022 r. uczniowie klas 3TM/4, 3TG/4, 2TM/5, 1a/4 i 3a/3 udali się na jednodniową wycieczkę w ramach programu Poznaj Polskę do Międzyzdrojów i Świnoujścia. Dwa główne punkty wycieczki to Latarnia Morska w Świnoujściu oraz Oceanarium w Międzyzdrojach. Była to kolejna okazja dla naszych uczniów, do skorzystania z ministerialnego wsparcia i zwiedzenia nadmorskich miejscowości. 

    Organizator wyjazdu: Anna Komorowska. 

  • Spotkania z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie

    28.04.2022r. w naszej szkole odbyły się w spotkania z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie - sierżantem Arkadiuszem Karmelitą.

    W spotkaniach wzięły udział klasy: II TI, II D LO/4, I TM oraz II TL. Głównym tematem prelekcji była odpowiedzialność karna osób nieletnich.

    W ramach działań profilaktycznych funkcjonariusz przypomniał uczniom przepisy prawa dotyczące m.in. kar za spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu przez nieletnich. Ponadto uczniowie obejrzeli film oraz przeprowadzono z nimi pogadankę na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy. Uczniowie z  zaangażowaniem uczestniczyli w dyskusji.

    Dziękujemy panu sierż. Arkadiuszowi Karmelicie za pouczające spotkania.

  • Akcja Żonkile

     Jubileuszowa, dziesiąta akcja społeczno – edukacyjna Żonkile odbywała się również w naszej szkole. Wzięły w niej udział klasy: 3c/4 LO,3TI,3TL,1a LO,1TG,1TL.

    Akcję Żonkile wspierali w tym roku nowi Ambasadorzy i Ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska .

    19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim –  największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

    Dlaczego żonkile?

    Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

    Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

    Miłość motywem przewodnim akcji Żonkile

    Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanawialiśmy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiadaliśmy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

    Podkreślaliśmy również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

    Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. 

  • Wycieczka do Wrocławia

    W ramach kampanii „Poznaj Polskę” wraz z „PKL Jacek – J.T. Majchrzak” w dniach 11.04.- 13 .04 2022 roku uczniowie klasy 3TG/5,3TM/5 i 3a,b/4 udali się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Hydropolis - bo wszystko zaczyna się od wody. (https://hydropolis.pl/) Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Było to ciekawe i pouczające doświadczenie.

    W drugim dniu zwiedzaliśmy Panoramę Racławicką, cieszyła się ona niesłabnącym zainteresowaniem uczniów. „Krzepiąca serca” bitwa racławicka miała, dla będącego wówczas w niewoli narodu, niezwykłe znaczenie. Wraz z panią przewodnik zwiedzaliśmy Ostrów Tumski, zabytki Starego Miasta (katedra Św. Jana Chrzciciela, Ratusz).  Następnie udaliśmy się do Muzeum Pana Tadeusza (Zakład Narodowy im. Ossolińskich). W muzeum prezentowane są trzy wystawy stałe. Pierwsza z nich „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Poznaliśmy historię Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

    Kolejnym bardzo ważnym punktem była międzynarodowa wystawa multimedialna VAN GOGH MULTI-SENSORY EXHIBITION. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przenieśliśmy się w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Prace artysty wyświetlane były jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany i podłoga przemieniały się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza.

    W ostatnim dniu zwiedziliśmy Halę Stulecia, która już w momencie powstania stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadając żelbetowe przykrycie o największej rozpiętości na świecie. Hala ma 42 metry wysokości, a nakrywająca ją kopuła 67 metrów średnicy. Hala Ludowa wzniesiona została w latach 1911 – 1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

    Dodatkową atrakcją naszego pobytu we Wrocławiu było zwiedzanie   ZOO/Afrykarium oraz wjazd na Sky Tower, pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu i jeden z najwyższych budynków miasta, który ma aż 212 m wysokości. Punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze. Natomiast wieczorny spacer po centrum Wrocławia w poszukiwaniu wrocławskich krasnali zostanie w pamięci wielu z nas.    

    Wspaniała organizacja, bezpieczny i wygodny transport, noclegi i wyżywienie były zasługą Pani Teresy Majchrzak, której serdecznie dziękujemy.

  • Sukcesy młodzieży Zespołu Szkół Nr 1

    W piątek 25 marca 2022 r. odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie                           i Obronności. Uczniowie Jerzy Ciecierski, Sandra Paszkiewicz, Mateusz Józefowicz, Nina Kondela godnie reprezentowali naszą szkołę. Na 135 uczestników w tym etapie, Jerzy Ciecierski uczeń klasy 3C/3 zajął 17. miejsce otrzymując tytuł laureata, nagrodę pieniężną oraz indeks na jedną z jedenastu wybranych uczelni wyższych. Uczeń Mateusz Józefowicz z klasy 1C/4, uczennica Nina Kondela               z klasy 2C/4 oraz uczennica Sandra Paszkiewicz z klasy 3D/3 uzyskali tytuł finalisty. Organizatorami olimpiady byli: Uniwersytet Warszawski oraz  Grupa Integracyjna Sił NATO                  w Polsce.

    Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy, jednocześnie z łezką w oku żegnamy się z Jerzym Ciecierskim oraz Sandrą Paszkiewicz, którzy już niebawem przystąpią do egzaminu maturalnego i opuszczą mury naszej szkoły. Życzymy Wam powodzenia na maturze, trzymamy za Was kciuki.

    Warto wspomnieć również o tym, iż uczennica klasy 1C/4 Hanna Jakubowska w dniu 28 marca 2022 roku reprezentowała Zespół Szkół Nr 1 w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg. Haniu dziękujemy za Twoje zaangażowanie.

    Opiekun uczniów: Emilia Chrustowska

  • Okręgowy etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

       W CKU im. Tadeusza Kościuszki w Pyrzycach, 8 kwietnia b.r. odbyły się okręgowe eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

       W rywalizacji uczestniczyło 128 uczniów z 25 szkół średnich którzy wystartowali w 7 blokach tematycznych (agrobiznes, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, gastronomia oraz technologia żywności). W bloku gastronomia rywalizowało 40 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Jaskuła (klasa IITG), Szymon Stępień (klasa IIITG) oraz Agata Woźniak (klasa IVTG). Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 60 pytań oraz wykonanie zadania praktycznego. Agata Woźniak zajęła II miejsce oraz uzyskała najwyższy wynik w bloku gastronomia w województwie zachodniopomorskim. Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie centralnym!

       Uczennicę do olimpiady przygotowywała Pani Katarzyna Gid.

  • Wycieczka do Warszawy

       W dniach 4 – 6 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W wyjeździe organizowanym w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę” brały udział klasy: IIITL/5, II TG, I TG, IIIC LO, IIIB LO, IIIC LO/4 wraz z opiekunami, Paniami: Ewą Wolniak, Iwoną Klimkowską i Katarzyną Gid. To były bardzo intensywne 3 dni, podczas których młodzież zobaczyła wiele zabytków naszej stolicy.

       Zwiedzanie rozpoczęło się od przejazdu Traktem Królewskim m.in.: Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Nasi podopieczni mogli zobaczyć budynki Pałacu Prezydenckiego, Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz ambasad. Kolejnym punktem programu był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, a następnie wizyta w Sejmie, która między innymi obejmowała zwiedzanie galerii Sali Posiedzeń. Tam przedstawiona była historia i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

       Następnego dnia, od rana, młodzież zwiedzała Łazienki Królewskie. Największe wrażenie zrobił chyba Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów. Choć spacer po ogrodach utrudniała niesprzyjająca aura, uczestnicy z pewnością docenili ich piękno. W trakcie przejazdu przez Warszawę przewodniczka, Pani Ewa Waligóra, pokazała niezwykłe miejsce - pozostałości muru getta żydowskiego. Ciekawie opowiedziana, choć smutna historia polskich Żydów i powstania żydowskiego pozostanie na pewno długo w pamięci uczestników. Kolejnym punktem programu była uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Popołudnie uczniowie wraz z opiekunami spędzili w Centrum Nauki Kopernik bawiąc się odkryciami naszych wspaniałych naukowców.

       Trzeci i ostatni dzień pobytu w Warszawie obejmował zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz wizytę w Muzeum POLIN. Dokumentuje ono wielowiekową historię Żydów w Polsce - od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez rozwój przemysłu i handlu, po czas Zagłady i współczesność. Unikatowe zbiory, rekonstrukcje i multimedia pozwoliły naszej młodzieży wejść do świata, którego już nie ma.

       Wycieczkę do Warszawy pomogła zorganizować Pani Teresa Majchrzak - PKL „Jacek” s.c. za co serdecznie dziękujemy.

     

    Katarzyna Gid

  • Pierwsze miejsce Bartka

    Tegoroczny maturzysta - Bartek Popławski zajął pierwsze miejsce, w kategorii szkół ponadpodstawowych, w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Ludzie Kresów: Opowieści nieznane. Odbył się on w ramach akcji: Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych.

    Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Lublinie i  Radio Lublin, a patronowało mu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.Na konkurs przygotowywał się pod kierunkiem polonistki i swojej wychowawczyni Elżbiety Lipińskiej.Bartek jest uczniem 4 klasy technikum informatycznego, więc połączył swoje zainteresowania informatyczne z literackimi oraz historycznymi i przygotował pracę cyfrową. Do konkursu przystąpiło 130 uczestników. Jak się okazało, najwięcej punktów zdobyła praca zdolnego choszcznianina.

    Sukces tym większy, że tylko Bartek otrzymał nagrodę, ponieważ drugiego i trzeciego miejsca wcale nie przyznano,  a pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni.

    - Mam 19 lat, znam historię rodziny  tylko z opowiadań, bo  wszyscy przodkowie urodzeni na kresach już nie żyją. Niby zwyczajni  ludzie, ale jednak dla mnie niezwykli. Postaram się, aby kolejne pokolenia moich krewnych nie zapomniały o nich - napisał w zakończeniu pracy Bartek. Udziałem w tym konkursie oddał hołd swoim przodkom, którzy w tragiczny sposób zapisali się na kartach historii naszego kraju. Jego pradziadek zginął w Katyniu. Nie wszyscy wiedzą, że na dziedzińcu naszej szkoły znajduje się dąb pamięci poświęcony Franciszkowi Popławskiemu. Z Syberii nie powróciła do Polski matka jego żony - Magdalena Kośnikowska. Prababcia Bartosza -  Wiktoria Popławska, wraz z dziećmi, przeżyła deportację na Syberię, tułaczkę do Polski i trudne powojenne czasy. Najstarszy syn bohaterów - Henryk walczył w polskiej armii i dotarł aż do Berlina. Pozostałe dzieci, czyli dziadek naszego ucznia - Jan oraz jego dwie siostry - Regina Dyszkiewicz i Anna Borowska, ciężko pracowali przez całe swoje życie.

    Wspomniana córka Anna Borowska, wraz ze swoim wnukiem - także Bartkiem, zginęła podczas lotu do Smoleńska. Była już w podeszłym wieku i bardzo chciała odwiedzić grób ojca...

    Warto wspomnieć, że kilka lat temu, jeszcze jako uczeń gimnazjum, nasz maturzysta także został laureatem innego ogólnopolskiego konkursu, wtedy pracował pod okiem historyczki Małgorzaty Szemlij. A już w czasach nauki w technikum został stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Bartek po maturze wybiera się na studia informatyczne.

  • AGATA WOŹNIAK – FINALISTA XXVI OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

    W dniu 3 marca 2022 roku odbyła się pisemna część eliminacji etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematem wiodącym tegorocznej edycji było „Żywienie w profilaktyce chorób układu krążenia”. Do testu zasiadły 104 osoby z całej Polski wyłonione  w  eliminacjach  okręgowych, w tym uczennica naszej szkoły Agata Woźniak z klasy IVTG. Za organizację tego etapu odpowiedzialne było Certyfikowane Centrum Egzaminów Testowych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

    W wyniku eliminacji nasza uczennica uzyskała tytuł finalisty. Tytuł ten uprawnia Agatę do zwolnienia z postepowania kwalifikacyjnego na 34 uniwersytety i wyższe uczelnie w całej Polsce.

    Gratulujemy!

    Do olimpiady przygotowywała uczennicę pani Katarzyna Gid.

  • Warto pamiętać o historii

    BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

    Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „On”, dosłownie włącza historię bohatera.

    Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu.

    Podczas lekcji historii uczniowie klas:

     I A LO,  I C LO,  III D LO, III Technikum - w zawodzie technik informatyk i technik logistyk, brali udział w  zajęciach edukacyjnych  w ramach akcji BohaterON.

    Uczestnicy projektu poznali " historię ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę,   stali  się wzorami do naśladowania".

     

                                                                                                  Małgorzata Szemlij

                                                                                                  nauczycielka historii

  • Konkurs Dzień Języka Ojczystego

    Konkurs z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego -zaprojektuj Pocztówkę z Polski   już rozstrzygnięty! Bardzo dziękujemy za wszystkie przyniesione pocztówki, miło nam poinformować, że nagrodziliśmy następujące osoby: Alicja Dobrzyńska kl. III TL/4 Bartłomiej Karcz kl.III TI/4 Zofia Pater kl.IIIc/4 Lena Baczyńska kl.IIId/4 Natalia Calak kl.III c/4 Sara Gonera kl.III TL/4.

    Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom

    Panie: Joanna Kolenda i Natalia Skowron Kozyra

  • Sukcesy uczniów Zespołu Szkół Nr 1

       Mija I semestr nauki w roku szkolnym 2021/2022, a nasza młodzież nie zwalnia tempa. Jak co roku zgłosili się chętni uczniowie do udziału w olimpiadach i konkursach, które dają możliwość pogłębienia wiedzy oraz uzyskania indeksów na różne kierunki studiów.

       W tym semestrze odbyła się VIII edycja konkursu "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii". W etapie szkolnym uczestniczyli uczniowie: Kacper Wels (3TG/4), Olimpia Jastrzębska (3TG/4), Jerzy Ciecierski (3C/3), Olimpia Cieślińska (3B/4). Etap szkolnych eliminacji odbył się 23 listopada 2021 r. Do etapu okręgowego (wojewódzkiego) przeszli uczniowie: Jerzy Ciecierski i Olimpia Cieślińska. Drugi etap odbędzie się w połowie marca 2022 r. w Szczecinie.

       Do VI edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności zgłosiło się ośmiu uczniów: Olimpia Jastrzębska (3TG/4), Nina Kondela (2C/4), Lena Baczyńska (3D/4), Jerzy Ciecierski (3C/3), Sandra Paszkiewicz (3D/3), Joanna Wąż (2C/4), Mateusz Józefowicz (1C/4), Kacper Żabicki (2D/4). Etap szkolny polegał na napisaniu wypracowania, na jeden z pięciu (podanych przez organizatorów) tematów. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się wszyscy uczniowie.       W dniu 10 grudnia 2021 r. wraz z opiekunem uczniowie gościli  na Uniwersytecie Szczecińskim     w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych. Wraz z uczniami       z innych szkół naszego województwa (łącznie 18 osób) od godz. 12.00 do 13.00 młodzież rozwiązywała test. Około godz. 14.00 zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody oraz nominacje do udziału w etapie centralnym (ogólnokrajowym) olimpiady. Wśród uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę i powiat znaleźli się: Nina Kondela, Jerzy Ciecierski, Sandra Paszkiewicz, Joanna Wąż, Mateusz Józefowicz. Ostatni etap olimpiady odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 marca 2022 r. Nasza szkoła bierze udział w olimpiadzie od samego początku, czyli roku 2016/2017 i jest to nasz piąty sukces, gdzie uczniowie szkoły mogą zaprezentować swoją wiedzę na najwyższym szczeblu.

       W dniu 14 grudnia 2021 r. w etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH uczestniczył uczeń Jerzy Ciecierski (3C/3). I tak jak w poprzednim roku przeszedł do etapu okręgowego (wojewódzkiego), który odbędzie się w Koszalinie w dniu 12 marca 2022 r.

       W dniu 12 stycznia 2022 r.  uczennice Julia Tyc (3C/3) oraz Olimpia Jastrzębska (3TG/4) będą uczestniczyć w etapie szkolnym V Olimpiady Pedagogicznej, której organizatorem jest Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu im. bł. Piątki Poznańskiej.

       Wszystkim uczniom naszej szkoły gratulujemy, trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. Najważniejsze jednak jest to, że w tak trudnym dla wszystkich czasie pandemii, młodzież nadal chce działać, tworzyć, osiągać cele. I to jest piękne – być aktywnym.

  • "Poznaj Polskę" - Kraków i okolice 30.11- 2.12.2021

       W ramach kampanii „Poznaj Polskę” wraz z „PKL Jacek – J.T. Majchrzak” w dniach 30.11.- 02 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 3TG/5,3TM/5 i 3TL/5 udali się na trzydniową wycieczkę do Krakowa i okolic. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzin Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau. Byłego Niemiecko-Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. Było to wstrząsające przeżycie. Wywarło ono na nas ogromne i niezapomniane wrażenie. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci. W drugim dniu wycieczki do Krakowa i okolic udaliśmy się do Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Poznaliśmy historię kopalni ciężką pracę górników. Na pamiątkę pobytu w tym miejscu zaopatrzyliśmy się w woreczki z solą ”białym złotem”. Kolejnym punktem zwiedzania był Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra Wawelska. Wraz z przewodnikiem przeszliśmy szlakiem władców Polski. Odwiedziliśmy również podziemia na Wawelu a także zobaczyliśmy Dzwon Zygmunta i oglądaliśmy dostępne zbiory Państwowych Zbiorów Sztuki. Podczas spaceru po średniowiecznych murach obronnych wysłuchaliśmy legendy o smoku wawelskim oraz o genezie powstania miasta Krakowa.

       Zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie i podziwialiśmy królową polskich rzek Wisłę oraz Kopiec Kościuszki z otoczeniem. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta z Kościołem Mariackim. Wysłuchaliśmy hejnału granego z wieży Kościoła. Widzieliśmy również pomnik Adama Mickiewicza oraz krakowskie kwiaciarki, które swoimi straganami nadają temu miejscu wyjątkowy charakter. Spacerując po Rynku Głównym mogliśmy skosztować specjałów krakowskich (np. bajgiel czy oscypek) Obejrzeliśmy z zewnątrz budynki Teatru Juliusza Słowackiego, Teatru Bagatela, Teatru Stu. Podziwialiśmy również piękne dekoracje świąteczne oraz wspaniałą choinkę ustawioną na Rynku Krakowskim. Wieczorny spacer po centrum Krakowa to wspaniałe doświadczenie zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

      Ostatnim punktem programu było zwiedzanie domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Przybyliśmy do Wadowic, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy dom rodzinny Jana Pawła II oraz prześledziliśmy Jego drogę życiową z Wadowic do Watykanu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pamiątki z czasów młodości i czasów studenckich Papieża. Pobyt w Wadowicach zakończyliśmy degustując „papieskie kremówki”.  Następnie ruszyliśmy w podróż powrotną do Choszczna.

  • Wycieczka do Warszawy- „Poznaj Polskę"

     "Jak przygoda to tylko w Warszawie, Warszawie...."

                W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki : „Poznaj Polskę” w dniach 08-10 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 3a/4, 3b/4 i 3c/4 liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 wraz z opiekunami: panią Joanną Kolendą, panią Marzeną Brzęczkowską i panią Katarzyną Piotrowiak- Tyc  i „Prywatną Komunikacją Lokalną Jacek – J.T. Majchrzak Drawno”, udaliśmy  się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

       Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od uczestnictwa w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejnym punktem programu była wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy oraz Pałac Królewski. Stamtąd  ulicą Świętojańską dotarliśmy do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Następnie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta. Idąc ulicą Podwale wzdłuż średniowiecznych murów zobaczyliśmy jeden z najbardziej niezwykłych warszawskich pomników- Pomnik Małego Powstańca. Jest to rzeźba licząca zaledwie 1,5 metra i na tle wysokich murów wydaje się jeszcze mniejsza. Upamiętnia wszystkich młodych ludzi, którzy w okresie Powstania Warszawskiego służyli jako sanitariusze lub łącznicy. Ostatnim punktem dnia było Muzeum Powstania Warszawskiego.

                Drugiego dnia naszej wycieczki do Warszawy w drodze do Wilanowa zatrzymaliśmy się przy Stadionie Narodowym. Popołudniu zwiedziliśmy  Muzeum POLIN, które dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce. Muzeum Historii Żydów Polskich powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce i jest jedną z pierwszych w Polsce instytucji kultury utworzonych w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.  We wrześniu 2014 roku Muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” („Polska” w języku hebrajskim), nawiązujące do legendy o pojawieniu się na ziemiach polskich pierwszych Żydów („Po lin” – tu zostań). Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do centrum handlowego  Złote Tarasy, nieopodal którego znajduje się Pałac Kultury i Nauki.

                Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedziliśmy m.in.: Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki oraz Amfiteatr, którego ruiny stały się okazją do rozmów na temat okoliczności utraty przez Polskę niepodległości oraz okoliczności wybuchu powstania listopadowego. Potem objechaliśmy Muranów, gdzie zobaczyliśmy autentyczne fragmenty muru Getta. Całość tego dnia dopełnił przejazd Traktem Królewskim m.in.: Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Ponadto mogliśmy zobaczyć budynki Pałacu Prezydenckiego, Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz ambasady i urzędy państwowe. Do domu wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń.

  • ETAP OKRĘGOWY XXVI OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

       W dniu 3 grudnia 2021r. w Szczecinie odbył się etap okręgowy XXVI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyką tej edycji było „Żywienie w profilaktyce chorób układu krążenia”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie z 19 szkół województw:  zachodniopomorskiego, lubuskiego i pomorskiego. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu zawierającego zadania z tematyki wiodącej, gastronomii, żywności i żywienia.

       Technikum Gastronomiczne reprezentowała Agata Woźniak z klasy IVTG, której opiekunem była Pani Katarzyna Gid. Agata zakwalifikowała się od eliminacji centralnych. Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie centralnym!

  • Hanna Rybka laureatką konkursu wojewódzkiego „Skarbiec pamięci”

       Tegoroczne Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem „Skarbiec pamięci”. Ich celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Pomorza Zachodniego na nasze dziedzictwo kulturowe i podkreślenie specyfiki kulturowej i historycznej naszego regionu.

       Wśród wielu wydarzeń towarzyszących znalazł się także konkurs historyczno-literacki pod nazwą „Skarbiec pamięci”, który od dekady organizowany jest przez Biuro Dokumentacji Zabytków i Książnicę Pomorską w Szczecinie i kierowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

       26 listopada br. w siedzibie Książnicy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród.

       Z ogromną radością przyjęliśmy informację o tym, że laureatką ww. konkursu została uczennica naszej szkoły Hanna Rybka z klasy III a/4 za pracę pt. Kilka słów, a cały sezam. Historia jednego dowodu. Hania jako jedyna w województwie zdobyła uznanie Jury.

       Podczas prezentacji nagrodzonych prac dr Anna Bartczak, dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, podkreślała, że miło jest, kiedy zgłaszane prace mają charakter badawczy, są dopracowane literacko i cechują się dojrzałością twórczą. Wszystkie te przymioty posiada praca Hani.

             Serdecznie gratulujemy Hani i życzymy dalszych sukcesów!

  • Młodzieży Czytanie 2021

       Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Książnicę Pomorską.

       W tym roku młodzież czytała fragmenty twórczości Gabrieli Zapolskiej.

       Ania Kowalska, Ola Kowalska i Alana Kurek z klasy III C/4 prezentowali fragment II aktu Moralności Pani Dulskiej, który wybrany dla nich został przez organizatorów wydarzenia.

    Ania, Ola, Alan – było pięknie!

    Więcej na: http://www.kuratorium.szczecin.pl/kuratorium/aktualnosci/5-edycja-akcji-mlodziezy-czytanie/

     

    Katarzyna Szifer-Kamińska

  • Szkoła do Hymnu

       Już po raz 4.  Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęcało szkoły do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w przeddzień kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

       W tym roku, świętując 103 lata wolności, społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez młodzież z klas: III a/4, III b/4, III c/4 oraz chór szkolny.

       Wędrując przez dzieje Polski przypomnieliśmy sobie, kto i w jakich okolicznościach wywalczył dla nas niepodległość. Ważne jest to, aby pamiętać, że los naszej Ojczyzny zależy także od nas.

       Nad przygotowaniem wydarzenia czuwali: panie Joanna Kolenda i Natalia Skowron-Kozyra oraz pan Jerzy Januszewski.

  • Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie!

    Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza w tym roku będzie szczególnie mocno widoczna będzie w przestrzeni wirtualnej. W zeszłorocznej rekordowej edycji Czytaj PL, blisko 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko.

    Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz czwarty w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych ebooków i audiobooków trafią także do szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju.

    W tym roku po raz pierwszy książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle!

    Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

    Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Umożliwiają to organizatorzy akcji: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z ebookami, audiobookami i książkami papierowymi. Organizowana i rozwijana od 7 lat akcja Czytaj PL nie byłaby możliwa bez współpracy z jej partnerem strategicznym – Instytutem Książki, największymi wydawcami w kraju, a także z partnerującymi jej miastami.

strona:

Dane teleadresowe

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
    ul. Bolesława Chrobrego 31 A
  • Tel/fax (95) 765 24 96
    Tel (95) 765 22 42

ePUAP E.S.P