29 października młodzież Naszej szkoły, uczniowie klasy 2 TG oraz 3 TG brali udział w akcji społecznej Godzina dla Szczecina i Twojej miejscowości. Celem akcji była realizacja własnych pomysłów na społeczne inicjatywy potrzebne w Szczecinie oraz w województwie zachodniopomorskim. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło wpaść na pomysł fajnej inicjatywy, a następnie ją zrealizować i co ważne - wolontarystycznie. Pomysłem młodzieży z Naszej szkoły było pieczenie babeczek, poczęstunek oraz wzbudzenie uśmiechu i radości na twarzach społeczności choszczeńskiej.
Co chyba nam się udało:-);-):-)
Do 8 listopada 2021 r. do godziny 16:00 można oddawać głos na wybrane działanie. Wyboru można dokonać poprzez głosowanie na wybrane działania.Zapraszamy do polubienia działań, które najbardziej Wam się podobają. Liczą się serca i lajki Nagrody publiczności otrzymają akcje z największą ilością głosów -lajków; jedna wśród akcji ze Szczecina, druga wśród akcji z regionu. Nagrody Regionalnego Centrum Wolontariatu otrzymają dwie akcje (jedna ze Szczecina, druga z regionu) wybrane przez Komisję Konkursową powołaną przez pracowników Regionalnego Centrum Wolontariatu.Prosimy o oddawanie lajków i serduszek pod Naszą akcją na stronie: https://liblink.pl/N2OCKlpKa3
Monika Parus
Październik w naszej szkole obfitował w wyjazdy edukacyjne.
18 października klasa II d odwiedziła Muzeum Geologiczne prowadzone przez Instytut Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.
Dr Robert Woziński, opiekun muzeum, a prywatnie kolega ze studiów wychowawczyni klasy II d, pani Katarzyny Magac, przeprowadził bardzo ciekawe zajęcia na temat odkryć paleontologicznych dokonanych przez pracowników US. Uczniowie poznali rożne typy skamielin oraz dowiedzieli się wielu faktów na temat ewolucji ziem Pomorza Zachodniego.
19 października klasy I a oraz I c, wraz z wychowawczyniami – paniami Agnieszką Soczówką i Sylwią Cabaj, wyruszyli do Drawieńskiego Parku Narodowego. Odwiedzili Punkt informacyjny w Głusku.
Podczas zajęć z przewodnikami, uczniowie poznali zasady funkcjonowania parków narodowych, ich florę i faunę, a także kilka legend związanych z Ostrowitem.
Piękna słoneczna pogodna pozwoliła w całej okazałości podziwiać piękno naszej przyrody.
27 października klasy II a i II c zwiedzała Podziemne Trasy Szczecina. Przewodnik, który opowiadał o historii tego miejsca, przywołał wiele ciekawostek z okresu wojennego Szczecina. Bogactwo eksponatów znajdujących się w podziemiu, pozwoliło poznać ułomek tamtejszej rzeczywistości.
Uczniowie wzięli także udział w seansie filmowym Kino na temat i obejrzeli film „Powrót Bena”. Wyjazd zorganizowała pani Milena Szczepankowska.
W dniu 22 czerwca br. gościliśmy w Zespole Szkół nr 1 w Choszcznie studentów Uniwersytetu III Wieku z Pyrzyc pod kierownictwem Pani Prezes Zenobii Walczak. Wśród wielu gości znajdował się także Prof. Dr hab. Edward Rymar, powszechnie znany autorytet naukowy z zakresu historii średniowiecznej Księstwa Pomorskiego i Nowej Marchii. Zainteresowanie gości zwrócili dwaj wojowie, z drużyny patrona szkoły – Krzywoustego, pełniący straż przed wejściem do szkoły oraz zbiory Muzeum Ziemi Choszczeńskiej. Wizyta odbyła się w związku ze zwiedzaniem przez UTW z Pyrzyc Krzęcina i Choszczna.
Zdjęcia K. Kamińska
HANNA RYBKA laureatką konkursu.
Czerwiec, to w szkole okres wytężonej pracy. Zakończenie jednego etapu i przygotowanie się do nowego. To także czas promowania placówki i przyjęcia nowych uczniów. I właśnie w ramach promocji szkoły w miniony piątek pedagog szkolna Iwona Klimkowska na zaproszenie Pani Renaty Salomońskiej spotkała się z uczniami siódmej i ósmej klasy ze Szkoły Podstawowej w Lubianie. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie, a także uczestniczyć w warsztatach umiejętności społecznych. Uczestniczy zajęć dowiedzieli, że asertywność, to nie tylko odmawianie. To sztuka życia w zgodzie ze sobą, ale i innymi ludźmi. Asertywność – to wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. To bardzo ważna umiejętność i cenna lekcja. Sądząc po aktywności i ilości pytań po zakończeniu spotkania, taka forma przypadła uczniom do gustu i z pewnością będzie kontynuowana. W planach mamy kolejne warsztaty połączone z promocją naszej szkoły. W przyszłym roku szkolnym mamy nadzieję na realizację naszego nowego pomysłu także w innych szkołach Powiatu Choszczeńskiego.
Pedagog szkolna
Iwona Klimkowska
"Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie".
Paulo Coelho
Z przyjemnością informujemy Państwa o kolejnym sukcesie ucznia Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie – Jerzego Ciecierskiego.
Jerzy jest uczniem klasy 2C oraz uczestnikiem wielu olimpiad i konkursów. W mijającym roku szkolnym 2020/2021 swoimi osiągnięciami udowodnił, że chcieć to móc, a pandemia COVID-19 i zdalne nauczanie nie przeszkadzają uczniom w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy. Jerzy emanuje wewnętrzną energią, która motywuje Go do działania.
W tym roku szkolnym uzyskał tytuł finalisty z wyróżnieniem w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH oraz został laureatem V Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności zajmując 12. miejsce. Oprócz tytułu laureata, Jerzy wygrał również nagrodę finansową. Należy dodać, iż w Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności brało udział ponad 1200 uczniów z całej Polski.
Eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności odbywały się on-line. W dniu 19 marca 2021 r. odbyła się część pierwsza, która polegała na wypełnieniu testu. Część druga odbyła się 20 marca 2021 r. i polegała na udziale wyróżnionych uczniów w quizie, który został przeprowadzony on-line (ta część odbyła się na żywo, przy udziale publiczności z całej Polski). Jerzy na wszystkich etapach wykazywał się chęcią do pracy i godnie zaprezentował siebie i naszą szkołę.
Jerzy gratulujemy Tobie i życzymy w przyszłości kolejnych sukcesów
Chrustowska Emilia
Albert Einstein powiedział: „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”
Uczennice naszej szkoły: Julia Jekiełek, Zuzanna Trusewicz, Lena Baczyńska i Oliwia Kmieć nie tylko wpatrują się w przyrodę, ale także odkrywają jej piękno. Fotografując okolice naszej szkoły, zarażają swoją pasją i dzielą się wrażeniami obcowania z naturą.
Odpowiadając na pomysł pani Marty Staniewskiej, zaprezentowały autorskie fotografie.
Jest to dobry sposób na uczczenie Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Z tej okazji zorganizowano akcję promującą książkę i czytelnictwo "TAK! CZYTAM".
Uczestnicy dzielili się ulubionymi lekturami, a tworząc artystyczne fotografie, zachęcali do ich przeczytania.
Anastazja Janik,
Julia Płaczek,
Patrycja Działak,
Alicja Dobczyńska,
Aleksandra Matuszczak,
Alan Nowogrodzki
książki czytają i zachęcają do czytania
Konkurs poetycki już rozstrzygnięty! Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane wiersze, miło nam poinformować, że nagrodziliśmy następujące osoby:
Martę Chomiakowską kl. 2c/4
Magdalenę Grodzicką kl.2c/4
Aleksandrę Kozyrę kl.2c
Julię Sobieraj kl.3c
Sandrę Bilińską kl.3a
Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom.Nagrody książkowe czekają do odebrania w szkolnej bibliotece.Następny taki konkurs już za rok, więc piszcie! Zachęcamy!
Panie: Natalia Skowron-Kozyra i Joanna Kolenda
A oto wybrane wiersze naszych poetek:
To święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
Z tej okazji 18 marca odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie (oczywiście online) z Piotrem Michałowskim (ur. 1955) – poetą, eseistą, krytykiem literackim i teatralnym, wykładowcą akademickim, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego.
Piotr Michałowski jest autorem wielu publikacji i artykułów naukowych. Jego badania poświęcone są przede wszystkim współczesnej poezji polskiej. Artykuły, szkice i recenzje twórcy ukazywały się m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Tekstualiach”, „Tekstach Drugich”, „Polonistyce”, „Literaturze na Świecie” i „Odrze”.
Panie: Joanna Kolenda i Natalia Skowron- Kozyra
Wysoka Kapituła X Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego Europejskich Szkół Praworządności RP 2021 roku, gratulując Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie sukcesów w olimpiadach społeczno - prawnych, co "zaowocowało" zajęciem wysokiego miejsca w Polsce w X Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim Europejskich Szkół Praworządności RP 2021 roku, poinformowała, że nasza szkoła uzyskała status
BRĄZOWEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP 2021 r.
Oznacza to, że jesteśmy placówką, w której edukacja społeczna, europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka i/lub historyczna stoi na wysokim poziomie.
Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami sprawili, że nasza szkoła ma kolejny powód do dumy.
Specjalne podziękowania i gratulacje należą się Pani Emilii Chrustowskiej – nauczycielce, bez której ten sukces nie miałby miejsca. To Jej zaangażowanie i ogrom pracy włożony w opiekę nad uczniami przyczynił się do zdobycia przez naszą szkołę tego zaszczytnego tytułu.
Bardzo dziękujemy za wszystkie prace przesłane na konkurs promujący hasło: Etyka języka, czyli słowo piękne, dobre i prawdziwe zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Nagrodziliśmy cztery najciekawsze prace:
1.Marty Chomiakowskiej
2. Hanny Rybki
3. Aleksandry Jaskuły
4. Anastazji Janik
Serdecznie gratulujemy.
Joanna Kolenda i Natalia Skowron -Kozyra
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla wartość języka dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się wykład pani Jolanty Ignatowicz-Skowrońskiej, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego (Instytut Językoznawstwa. Wydział Humanistyczny.)
Wykładu na temat „Etyka słowa, czyli słowo piękne, dobre i prawdziwe” wysłuchały klasy drugie liceum czteroletniego.
Spotkanie zorganizowały panie: Joanna Kolenda i Natalia Skowron-Kozyra
W dniu 13 lutego 2021 roku w Koszalinie odbył się II etap (okręgowy) VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH. Uczeń klasy 2C LO/3 – Jerzy Ciecierski- reprezentował Zespół Szkół Nr 1 w Choszcznie.
Ten etap olimpiady składał się z dwóch części. Część pierwsza to test wielokrotnego wyboru. Jerzy znalazł się w grupie 9 najlepszych uczniów dzięki czemu przeszedł do części drugiej. W części drugiej był na 5. miejscu zdobywając tym samym tytuł finalisty z wyróżnieniem. Jak sami organizatorzy olimpiady przyznali, poziom wiedzy uczniów uczestniczących w eliminacjach był bardzo wysoki. Opiekunem ucznia jest pani Emilia Chrustowska.
Jerzy gratulujemy wyniku. Trzymamy za Ciebie kciuki w kolejnych olimpiadach i konkursach.
Emilia Chrustowska
Rok szkolny 2020/2021 jest wyjątkowy pod każdym względem. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 dotknęła również szkoły. Wprowadzone zdalne nauczanie wymusza na dyrekcji, nauczycielach oraz uczniach, dostosowanie się do nowych zasad funkcjonowania. Puste korytarze szkolne, brak fizycznej obecności uczniów, brak bezpośredniego kontaktu z dziećmi i młodzieżą, daje odczuć się w codziennej pracy szkoły. I choć naukę przeniesiono do sieci, to normalny proces kształcenia nadal się odbywa – tylko w innej formie.
Mimo różnych utrudnień, tym bardziej jest nam miło poinformować o sukcesach naszych uczniów. Szkoła dzięki nim nadal tętni życiem.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2020/2021 odbyło się wiele olimpiad i konkursów przedmiotowych. W każdym uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 chętnie uczestniczyli.
Niezmiernie miło jest nam poinformować o sukcesach uczniów naszej szkoły. W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg do etapu okręgowego (wojewódzkiego) zakwalifikowany został uczeń klasy 2C LO/3 - Jerzy Ciecierski (opiekun E. Chrustowska). Etap okręgowy odbędzie się 2 marca w Szczecinie.
W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH do etapu okręgowego (wojewódzkiego) został zakwalifikowany uczeń klasy 2C LO/3 Jerzy Ciecierski (opiekun E. Chrustowska). Etap okręgowy odbędzie się 13 lutego w Koszalinie.
W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności udział wzięło 11 uczniów: Julia Sobieraj, Julia Tyc, Olimpia Jastrzębska, Damian Naradzynkowski, Anastazja Janik, Jerzy Ciecierski, Maria Strzelczyk, Lena Baczyńska, Wojciech Kowalczyk, Estera Purcelewska, Hanna Rybka. Wszyscy wymienieni uczniowie przeszli do etapu okręgowego (wojewódzkiego), który odbył się w formie zdalnej. Do etapu centralnego w Warszawie zakwalifikowali się uczniowie- Julia Tyc z klasy 2C LO/3 oraz Jerzy Ciecierski z klasy 2C LO/3 (opiekun E. Chrustowska). Dnia 18 grudnia wymienionych uczniów wraz z opiekunem gościł Uniwersytet Szczeciński. Uczniowie otrzymali nagrody oraz nominacje do udziału w etapie centralnym. Poniżej zamieszczamy zdjęcie z wręczenia nagród.
30 października 2020 roku w formie zdalnej odbyła się Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości w której również uczestniczyli nasi uczniowie (opiekunowie E. Chrustowska i M. Brzęczkowska).
27 listopada 2020 roku przeprowadzono w naszej szkole etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Zadaniem uczniów było napisanie wypracowania na jeden z podanych przez organizatorów tematów. Do etapu okręgowego (wojewódzkiego) przeszli uczniowie:Hanna Rybka z klasy 2A LO/4 (opiekun E. Chrustowska) oraz Mateusz Siwko z klasy 2C LO/4 (opiekun M. Brzęczkowska).
W internetowym Konkursie Wiedzy o Politologii do etapu II przeszedł uczeń klasy 1C LO/4 – Oskar Potomski (opiekun E.Chrustowska) oraz uczennica klasy 2 TG Olimpia Jastrzębska (opiekun M. Brzęczkowska).
25 stycznia 2021 roku został przeprowadzony konkurs ogłoszony przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie Wojna polsko-bolszewicka. Do udziału w konkursie zgłosiło się 4 uczniów naszej szkoły.
Jak widać, chęć zdobywania wiedzy i pogłębiania swoich pasji nadal może kwitnąć mimo zdalnego nauczania. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszych etapach.
Emilia Chrustowska
Nadejście pandemii spowodowało konieczność wprowadzania nowych metod pracy ucznia, nauczyciela oraz organizacji pracy i oceniania. Od 2020 roku stosujemy w naszej szkole nowoczesną formę nauki słówek oraz ćwiczeń gramatycznych na języku niemieckim, a od tego roku również na angielskim poprzez platformę InstaLing. Czym jest ta platforma?
Nauka języków obcych to przede wszystkim praca ze słownictwem i systematyczne utrwalanie. Nauka z InstaLing pozwala na obiektywną ocenę systematyczności pracy ucznia w domu. Nauczyciel, rodzic oraz uczeń ma dostęp do raportów i może w każdej chwili skontrolować postępy ucznia. Wykonanie jednej sesji zajmuje od 5 do 15 minut.
Kolejnymi korzyściami są poprawa poziomu przyswojenia słówek przez uczniów oraz zwiększenie ich pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym.
Uczeń ma bezpłatny dostęp do platformy, uczy się poprzez quiz, jest motywowany do systematycznej pracy.
Uczniowie, którzy opanowali najwięcej słówek otrzymują na koniec roku dyplom, nauczyciele i szkoła otrzymują certyfikaty.
Platforma InstaLing jest rekomendowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
M. Kobierzewska
Dziękujemy za udział w akcji "Napisz Hymn", zorganizowanej z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Poniżej wyróżnione zdjęcia.
W tym trudnym roku musieliśmy zmienić formę części wydarzeń, z niektórych wręcz zrezygnować.
Jednak obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości musieliśmy zorganizować, chociaż symbolicznie. Bo czym byłaby szkoła, gdyby nie jej tradycje?
Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji #SzkołaDoHymnu. W obecnej sytuacji pandemicznej uczniowie wykorzystywali komunikatory, by przypomnieć sobie istotę niepodległości.
We wtorek, 10 listopada, w przeddzień rocznicy, o godzinie 11.11, Dyrekcja oraz przedstawiciele nauczycieli i pracowników administracji, zebrali się na szkolnym placu apelowym, aby uczcić dzień, bez którego dziś nie byłoby nas. Zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”.
Jutro, 102 lata po wydarzeniu, kiedy Polska powróciła na mapy świata, w dniu wolnym od pracy i nauki, rozważmy sens słów św. Jana Pawła II, papieża Polaka:
Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.
Wrzesień kojarzy się przede wszystkim z jesienią i szkołą, ale wyobraźnia uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie sięga znacznie dalej. Udowodnili to, biorąc udział w konkursie fotograficzno-literackim organizowanym przez Agnieszkę Szubę : WRZESIEŃ – JAK GO WIDZĘ.
W związku z czasem pandemii, prace konkursowe zostały nadesłane drogą elektroniczną, także jak tylko będzie to możliwe, zostaną pokazane w formie pokonkursowej wystawy. Pięknym zdjęciom towarzyszyły dobrane teksty poetyckie znanych twórców, lub autorskie, czyli napisane przez uczniów.
Laureatami zostali: Sandra Bilińska, Wiktoria Janecka, Karolina Wietrzycka, Mateusz Kuchta, Jerzy Ciecierski i Szymon Kruk.
Wyróżnienia otrzymali: Zofia Żuromska, Adriana Ragańska, Emilia Brzozowska, Aleksandra Dziedzic, Maria Strzelczyk, Anastazja Janik, Aleksandra Jaskuła, Zuzanna Goliszek, Mikołaj Dytwiński.
Nagrody i dyplomy ufundowane przez szkołę i firmę ARES, uczniowie odebrali 4. listopada, zachowując procedury bezpieczeństwa,
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!!!!
Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza w tym roku będzie szczególnie mocno widoczna będzie w przestrzeni wirtualnej. W zeszłorocznej rekordowej edycji Czytaj PL, ponad 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz czwarty w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych ebooków i audiobooków trafią także do szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. W tym roku po raz pierwszy książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK Calypso.
Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.