„LINK DO PRZYSZŁOŚCI” w Zespole Szkół Nr 1

„Już teraz wybór odpowiedniej szkoły lub uczelni czy kierunku kształcenia, a także rozwijanie swoich zainteresowań pozaszkolnych mogą zdecydować o Waszej sytuacji na rynku pracy w przyszłości”.

Powyższe zdanie, zaczerpnięte z Quizu wiedzy o aktualnej sytuacji na rynku pracy idealnie wpisuje się w ideę akcji Link do przyszłości – Młodzi – Internet – Kariera, która po raz kolejny zagościła w naszej szkole.
Celem projektu „Link do przyszłości” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ma za zadanie inspirować młodzież do kreatywnego myślenia o swojej przyszłości zawodowej, wykraczając poza schematy znane z najbliższego otoczenia.
12.02.2015 r. sześćdziesięciu uczniów z klas I-III spotkało się z Krzysztofem Arciszewskim, młodym profesjonalistą, na co dzień grafikiem komputerowym, pasjonatem nowych mediów, wykorzystującym w swojej codziennej pracy nowe technologie z branży IT. Zaproszony gość opowiedział młodzieży, czym się zajmuje, jak wygląda jego droga do sukcesu, dzień pracy. Naszych uczniów interesowało np. to czy trudno prowadzić własną firmę, czy studia informatyczne są potrzebne w zawodzie związanym z IT, ile zarabia młody profesjonalista, czy zawsze wiedział, w jakim zawodzie chce pracować itp.

Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w akcji Link do przyszłości, w całej Polsce tylko 100 szkół zakwalifikowało się do bieżącej edycji, więc tym bardziej jest to dla nas powód do dumy. Oczekiwania uczniów jak zawsze były duże, w dużej mierze sprostaliśmy im dzięki osobie zaproszonego gościa. Krzysztof Arciszewski udowodnił naszym uczniom, że można robić w życiu to, co się kocha, uczynić z pasji zawód. Pokazał również najkrótszą, co wcale nie oznacza najlepszą drogę do zarobienia dużych pieniędzy. Uczniowie jeszcze długo po planowym zakończeniu spotkania rozmawiali z nim na temat swojej przyszłości, nasz gość odpowiadał na wszystkie pytania, zachęcając również do kontaktu np. na portalu Facebook.
Za celowość organizowania takich spotkań dla młodzieży świadczą ich opinie:
„To, co podobało mi się najbardziej, to przykład kreatywnego rozwinięcia pozornie zwykłego pomysłu ”
„Już wiem, co chcę robić w przyszłości”
„Najbardziej zainspirowało mnie to jak prowadzący jara się tym, co robi (swoja pasją)”

Mariola Pieśkiewicz