Spotkanie uczniów klas I z przedstawicielami Policji, Sądu Rodzinnego oraz Prokuratury

18 września 2015 r. wszyscy uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami choszczeńskich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Tematem pogadanki profilaktycznej, prowadzonej przez sędziego Sądu Rejonowego w Choszcznie Panią Marzenę Kaczor, prokuratora  Prokuratury Rejonowej w Choszcznie Panią Agnieszkę Wandach oraz rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie Pana Jakuba Zarębę była „Odpowiedzialność karna nieletnich w myśl przepisów prawa”. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycielkę biologii Panią Martę Staniewską i pedagog Mariolę Pieśkiewicz.

Uczniów i zaproszonych gości powitała wicedyrektor Małgorzata Jędras, która rozpoczynając spotkanie poinformowała pierwszoklasistów o wieloletniej już tradycji organizowania w naszej szkole tego typu pogadanek profilaktycznych. Przypomniała również uczniom, że wszelkie kwestie związane z życiem szkoły reguluje nasz Statut, omówiła pokrótce ich prawa jak i obowiązki. Następnie głos zabrał rzecznik KPP w Choszcznie, Pan Jakub Zaręba, który w przystępny dla uczniów sposób omówił najważniejsze zagadnienia związane z prawem karnym oraz przybliżył możliwe konsekwencje niewłaściwego zachowania młodzieży.

W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in., jaką odpowiedzialność karną ponosi młodzież w ich wieku, czy rodzice mogą zostać ukarani za przestępstwa z udziałem małoletnich, czy nieletni może być sądzony jak osoba dorosła, kiedy tak się dzieje, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia, przemocy. Policjant Pan Jakub Zaręba zachęcał młodych ludzi by zgłaszali wszelkie nieprawidłowe zjawiska, których są świadkami, taka postawa może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w mieście.

Zaproszeni goście przestrzegali uczniów przed podejmowaniem działań niebezpiecznych, niezgodnych z prawem a często również zagrażającym życiu i zdrowiu innych, np. zjawiskiem cyberprzemocy. Po prelekcji uczniowie mogli zadać pytania naszym gościom, z czego chętnie skorzystali zarówno na forum jak i indywidualnie po spotkaniu.

Mamy nadzieje, że tego typu spotkania uświadomią młodzieży, jakie mogą być konsekwencje ich niewłaściwego zachowania, a w przyszłości przyczynia się do podejmowania przez młodzież racjonalnych i zgodnych z przyjętymi normami decyzji.

Mariola Pieśkiewicz