Szkolenie z zakresu motywacji, kreatywności i zarządzania emocjami dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów.

Ideą naszej szkoły jest wszechstronny rozwój każdego ucznia. Na co dzień dbamy o to organizując ciekawe zajęcia lekcyjne oraz pozalekcyjne. Nasza szkoła znana jest również z atrakcyjnej bazy dydaktycznej, wartościowych projektów, profesjonalnej kadry nauczycielskiej. Jako nauczyciele lubimy uczyć innych, ale sami równie chętnie bierzemy udział w szkoleniach podnoszących nasze umiejętności. Wszak w zawód nauczyciela wpisany jest ciągły i systematyczny rozwój.

Z entuzjazmem przyjęliśmy zatem pomysł naszej koleżanki pedagog Iwony Klimkowskiej, która zaprosiła do szkoły niekwestionowaną ekspertkę rozwoju osobistego.  Klaudia Pingot, bo o niej mowa, to trener coachów i coach, autorka książek i publikacji z zakresu rozwoju osobistego, wykładowca w Collegium Civitas, gdzie prowadzi m.in. Psychologię Sukcesu oraz Smart Leadership Training, mentor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, autorka wielu autorskich programów szkoleniowych.

Szkolenie, zorganizowane na wniosek dyrektora szkoły, odbyło się w czasie rekolekcji wielkopostnych tj. 2,3 i 4 marca 2015 r. i zostało podzielone na trzy etapy. W pierwszym wzięła udział Rada Pedagogiczna wraz z dyrekcją i pracownikami administracji. Po 4 godzinnym wykładzie dla wszystkich przyszedł czas na warsztaty dla 20 nauczycieli, szczególnie zainteresowanych tematyką rozwoju kompetencji miękkich. W czasie 10 godzin coachingu dowiedzieliśmy się między innymi jak motywować innych do pracy, wzmacniać poczucie wartości oraz jak codziennie dbać o siebie. Otrzymaliśmy również certyfikat Smart Coachingu.

Ostatniego dnia trenerka skupiła się tylko i wyłącznie na naszych maturzystach. Pokazała im jak ważny jest rozwój osobisty, ciągłe podnoszenie swoich kompetencji, swoista walka o siebie. Mimo, że ta część miała trwać 90 minut prowadząca widząc zaangażowanie naszych uczniów znacznie je przedłużyła. Opowiedziała im nie tylko o tym jak wyglądała jej droga do sukcesu, ale przede wszystkim postawiła na wzmocnienie ich poczucie wartości, wręcz zmusiła do zmiany myślenia o sobie.

Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim usprawnienie umiejętności miękkich, budowanie charyzmy, asertywnych postaw nauczycieli oraz umiejętności wywierania wpływu poprzez pozytywne intencje i emocje. Prowadząca wskazała nauczycielom mocne strony nas samych i naszej szkoły, zmobilizowała również do wzmocnienia słabszych punktów. Jej charyzma sprawiła, że jeszcze długo po szkoleniu było ono przedmiotem gorących dyskusji zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Mariola Pieśkiewicz