Projekt Bezpieczny Chrobry - podsumowanie

W I semestrze bieżącego roku szkolnego w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny Bezpieczny Chrobry, podjęty w ramach Rządowego programu Bezpieczna +

1. We wrześniu wszyscy uczniowie wzięli udział w badaniu ankietowym, sprawdzającym ich kompetencje w zakresie bezpieczeństwa. Ankieta została powtórzona po zakończeniu działań, dzięki czemu sprawdziliśmy o ile wzrosła wiedza naszych uczniów.
2. W październiku zaproszeni do szkoły policjanci, asp. szt. Artur Kołodziejski i sierż. szt. Agnieszka Nawrocka z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie przeszkolili wszystkich uczniów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
3. Ponadto wszyscy uczniowie Chrobrego zostali wyposażeni w opaski odblaskowe, nim je otrzymali zostali poinformowani przez wychowawców, dlaczego tak ważne jest ich noszenie, szczególnie w okresie jesienno – zimowym.

4. Zakupiono taśmy antypoślizgowe chroniące przed ryzykiem poślizgnięcia, które zabezpieczą schody w nowym i starym budynku szkoły.
5. W listopadzie uczniowie klas I zostali przeszkoleni przez asp. Stanisława Rydza z Państwowej Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Choszcznie w zakresie Czad. Ewakuacja na wypadek pożaru.

6. W szkole powołano zespół Liderów Bezpieczeństwa. Ta sześcioosobowa grupa uczniów w wolnym czasie opracowała Poradnik Bezpieczny Chrobry zawierający informacje nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ewakuacji na wypadek pożaru oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

7. Poza spotkaniami ze specjalistami uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie. Ich zadaniem było wykonanie plakatu zachęcającego innych do noszenia elementów odblaskowych. Z prac, które zostały złożone, Jury w składzie Dyrektor szkoły, Przewodnicząca Samorządu

Uczniowskiego, przedstawiciel Rady Rodziców, oraz Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Choszcznie przyznali nagrody dla uczniów:
1 miejsce: Natalia Tokarska z klasy III Technikum Gastronomicznego
2 miejsce: Kewin Depcik z klasy III A Liceum Ogólnokształcącego
3 miejsce: Wojciech Jarzębiński z klasy III Technikum Gastronomicznego

8. W grudniu odbyła się debata społeczna, na którą zaproszeni zostali rodzice, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły. Temat: Czad. Ewakuacja na wypadek pożaru. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Spotkanie poprowadził asp. Stanisław Rydz z Państwowej Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Choszcznie.

9. W ramach realizacji projektu opracowano też Raport nt. stanu bezpieczeństwa w szkole oraz dokonano aktualizacji Procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Mariola Pieśkiewicz