Program profilaktyczny NOE 1

Realizacja szkolnego programu-wychowawczego zakłada podejmowanie w naszej szkole działań profilaktycznych i promujących zdrowie. Szczególnie zależy nam na pogłębieniu wiedzy młodych ludzi na temat realnych konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość. 25 października 2017 r. uczniowie klas I, Zespołu Szkół Nr 1 uczestniczyli w programie profilaktycznym NOE 1, który został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Choszcznie. W programie wzięło udział 163 uczniów.

Główne Cele programu to:

1. Zdobycie przez młodzież podstawowych wiadomości o uzależnieniu od alkoholu, współuzależnieniu, funkcjonowaniu dzieci żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym, czynnikach predysponujących do sięgania po alkohol.
2. Uzyskanie wiedzy, że osobom żyjącym z problemem alkoholowym (głównie dzieciom alkoholików) można udzielić pomocy oraz zmotywowanie osób potrzebujących  do skorzystania z pomocy oferowanej przez placówki z terenu miasta i okolicy zamieszkania.
3. Zmiana niekorzystnych przekonań normatywnych młodzieży dotyczących oczekiwań grup rówieśniczych (wszyscy oczekują ode mnie, żebym pił, brał).
4. Rozwinięcie umiejętności radzenia sobie z naciskiem grupowym („sztuka odmawiania").
5. Promowanie abstynencji, praca nad osobistymi postanowieniami młodzieży.

PROGRAM NOE 1 SKŁADA SIĘ Z TRZECH CZĘŚCI

• Część I – PRAWDA – ma na celu uświadomić młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, informuje o szczegółach i skutkach uzależnienia
  • Część II – MIŁOŚĆ – akcentuje wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi.
  • Część III – WOLNOŚĆ – rozwija umiejętność odmawiania, asertywności, zachęca do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień.

Młodzież  biorąca udział w programie uzyskała konkretną wiedzę o skutkach uzależnienia, Program prowadzony był w formie happeningu, dramy i został bardzo dobrze oceniony przez uczestników. Prezentowane przez uczniów scenki wywoływały duże emocje. Takie odwołanie się do osobistych przeżyć prowadzących i uczestników, skutecznie wpływa na postawy młodych ludzi. Ostatnia część programu opierała się na autentycznym świadectwie osoby dotkniętej problemem alkoholowym: trzeźwego alkoholika, dziecka żyjącego w rodzinie z problemem alkoholowym oraz abstynenta, który podjął wolny wybór i nie korzysta ze środków zmieniających świadomość.

red. I.K