Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:

Poniedziałek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 15.15
Wtorek 10.35 - 11.50 ; 13.25 - 14.30
Środa 08.00 - 09.50 ; 11.40 - 15.15
Czwarek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 11.50 ; 14.15 - 15.15
Piątek 08.00 - 15.15

 

Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie
 
Godziny otwarcia Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Spotkanie z Konradem Wojtyłą na temat życia i twórczości Rafała Wojaczka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie.

„NIEPOKORA, BUNT, GŁÓD NADZIEI”

– SPOTKANIE Z POWOJENNYM INDYWIDUALISTĄ

- RAFAŁEM WOJACZKIEM

3 czerwca 2016 r. uczniowie klasy II C LO oraz I A LO wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu literackim, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie. W wydarzeniu brali udział także uczniowie Publicznego Gimnazjum oraz Zespołu Szkół nr 2. Spotkanie, które było poświęcone życiu i twórczości „poety przeklętego” Rafała Wojaczka, poprowadził wielokrotnie nagradzany szczeciński dziennikarz, tłumacz, krytyk literacki i poeta Konrad Wojtyła.

Wykład prelegenta był bardzo interesujący. Dziennikarz roku 2015 w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył zgromadzonym postać Rafała Wojaczka – poety wybitnego, ale jak się okazuje – mało znanego współczesnej młodzieży.

Rafał Mikołaj Wojaczek to, urodzony tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, polski poeta i prozaik zaliczany do grona kaskaderów literatury.  Jego biografia jest równie ciekawa jak i twórczość artysty.  Wojaczek zadebiutował mając niespełna dwadzieścia lat.  Jego poezja już wówczas cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. Tak pozostało do dziś. Życie poety było burzliwe i pełne ciężkich chwil. Rafał Wojaczek cierpiał na alkoholizm i depresję, często prowokował i wszczynał bójki, wielokrotnie podejmował także próby samobójcze. Autor takich utworów jak: „Martwy sezon”, „Mit rodzinny”, „Mój pies bardzo przyjemny”, „Nasza pani”, leczył się także w szpitalu psychiatrycznym.  Poeta zmarł śmiercią samobójczą po przedawkowaniu leków. Wojaczek w swojej twórczości nie bał się podejmować trudnych tematów.  W jego utworach można spotkać topos śmierci, miłości oraz fascynację kobiecością i cielesnością.  Artysta bardzo często łączył erotyzm oraz miłość ze śmiercią. Wojaczek oskarżał świat o kłamstwo, sztuczność, martwotę wiar, idei i języka. Z drastyczną szczerością pisał też o dezintegracji własnej osobowości.  Język jego liryków jest zazwyczaj naturalistyczny, bardzo brutalny i pełen wulgaryzmów.

Wystąpienie Konrada Wojtyły nie było tylko suchym przedstawieniem faktów z życia artysty. Podczas wykładu zostały pokazane autentyczne zdjęcia wykonane przez Wojaczka. Dowiedzieliśmy się, że poeta fascynował się fotografią. Szczeciński krytyk podjął się także próby częściowej interpretacji niektórych wierszy Rafała Wojaczka.  Spotkanie literackie miało formę luźniej rozmowy. Na twarzach zgromadzonych  widać było emocje takie jak: podziw, zrozumienie, zdziwienie.  Każdy uczestnik miał możliwość zadania wszelakich pytań. Dziennikarz z chęcią odpowiadał na każde z nich. Dało się odczuć, że z pasją odkrywcy zdobywa wciąż nowe informacje na  temat życia i twórczości nieprzeciętnego poety, jakim był Wojaczek i lubi się nimi dzielić z innymi.

Spotkanie, które odbyło się w miejskiej bibliotece, było bardzo ciekawą i nietypową lekcją języka polskiego.  Wykład o poecie, który poprowadził współczesny badacz literatury  i krytyk literacki był niezwykłym doświadczeniem dla każdego z uczestników.  Postać Rafała Wojaczka została przybliżona każdemu z uczestnikowi spotkania i na pewno zapadnie w pamięci na długo.

   

   

   

   

red.Maciej Bednarek kl. II C

Dane teleadresowe

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
    ul. Bolesława Chrobrego 31 A
  • Tel/fax (95) 765 24 96
    Tel (95) 765 22 42

ePUAP E.S.P