Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:

Poniedziałek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 15.15
Wtorek 10.35 - 11.50 ; 13.25 - 14.30
Środa 08.00 - 09.50 ; 11.40 - 15.15
Czwarek 08.00 - 09.50 ; 10.35 - 11.50 ; 14.15 - 15.15

Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie

Godziny otwarcia Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Lekcja życia według Zbigniewa Herberta

Dnia 17 kwietnia 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie wzięli udział w wykładzie poświęconym sylwetce wybitnego poety polskiego - Zbigniewa Herberta. Poprowadziła go pani Cecylia Judek, polonistka, bibliotekarka oraz sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, która gościła  w Miejskiej Bibliotece im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie.

Prelegentka  podkreśliła, że rok 2018, podobnie jak 2008, jest rokiem Herberta. Opowiadała o jego rodzinie i pochodzeniu, a przy tym nawiązywała do wydarzeń historycznych, które miały znaczny wpływ na przebieg losów pisarza. Pani Judek wspomniała także o szkołach i miejscach pracy, do których niegdyś uczęszczał Herbert. W bardzo ciekawy sposób prezentowała jego twórczość, gdyż wyświetlała poszczególne utwory i opisywała, czego dokładnie dotyczą tak, aby młodzież mogła lepiej zrozumieć, jakie zagadnienia podejmował poeta w swoich tekstach, jednocześnie szukając też analogii do naszych życiowych doświadczeń. Dzięki temu pokazała uniwersalność tych dzieł oraz to, że literatura nie jest wcale odległa od prawdziwych wydarzeń losowych, które nas spotykają. Przez cały czas można było przyglądać się fotografiom i listom poety widocznym w prezentacji, co było ciekawym urozmaiceniem całego wykładu. Interesującym punktem spotkania były wspomniane przez prelegentkę podróże Zbigniewa Herberta, które świadczyły o tym, że był on bardzo ciekawy świata. Zwróciła się wówczas do młodzieży z prośbą, aby wzorem poety zainteresowali się tym, co ich otacza, być może to sprawi, że ich życie stanie się bogatsze, pełniejsze, dzięki czemu młodzi ludzie sami zaczną dostrzegać więcej niż dotąd. Prowadząca wspomniała także wizyty pisarza w Szczecinie, które udokumentowała zdjęciami. Słuchacze dowiedzieli także, jak wielokrotnie nagradzanym poetą był Herbert. Wykład niewątpliwie urozmaicił fakt, że pani Judek nawiązywała nie tylko do dzieł głównego bohatera, ale także sięgała po twórczość innych autorów, by lepiej zobrazować losy poety. Prowadząca powiedziała też młodym słuchaczom, aby korzystali z życia, podchodzili do niego w sposób refleksyjny i żeby kierowali się głosem własnego sumienia, a nie ulegali namowom innych, ponieważ los człowieka zależy wyłącznie od niego. i była to piękna puenta wykładu o Zbigniewie Herbercie. Na koniec przedstawiciele Biblioteki Miejskiej w Choszcznie wręczyli pani Cecylii Judek kwiaty w ramach podziękowania za chęć spotkania się i podzielenia wiedzą na temat polskiego poety.

Wykład dotyczący Zbigniewa Herberta był bardzo interesujący i ciekawy, gdyż uczniowie mogli dowiedzieć się dzięki niemu wielu informacji o pisarzu, bliżej poznać jego twórczość, a przy okazji zyskać wiele cennych życiowych rad.

Wiktoria Sól kl. I c LO